samsung

 • Pas dështimit, Samsung sjell “heroin”

  Në një prezantim të papritur në Prill u njohëm me “Galaxy Fold”, telefonin e parë të palosshëm që kushtonte 2 mijë dollarë, por që nuk rezultoi si risi pasi në pak ditë thyhej ekrani gjatë përdorimit. Samsung ka prezantuar 5 modele deri më tani, por pritet lançmimi i telefonit...
 • Telefoni 2 mijë dollarësh i Samsung thyhet në pak ditë

  Në fillim të kësaj jave, Samsung u dha disa mediave të cilat mbulojnë dhe inspektojnë pajisjet e reja mbi teknologjinë, telefonin e tij të ri të palosshëm. Por me gjasë tanimë gjigandi i teknologjisë do të kishte dashur që të mos e kishte bërë. Fatkeqësisht, telefoni i cili kushton...
 • S10 vjen me 4 kamera, 1TB memorie dhe rrjetin 5G

  Modelet e reja të “Samsung Galaxy” janë prezantuar sot në 4 versione S10, duke festuar edhe 10 vjetorin e këtij modeli. Për herë të parë vjen S10E, një version i lirë i modelit të fundit i cili kushton 750$, versioni normal Galaxy S10 (900$), S10 Plus (1,000$) dhe Galaxy S10 5G...
 • Samsung u kërkon ndjesë punonjësve

  Kompania Samsung u ka shprehur keqardhjen përdoruesve për shpërthimin e baterive të disa modeleve celuarë Galaxy. Presidenti i kompanisë Tim Baxter u ka kërkuar gjithashtu ndjesë edhe punonjësve të tij, të cilët janë sëmurë me kancer nga rrezatimi që kanë marrë në fabrikat ku prodhohen aparatet celulare. Në gati...
 • Kompania Samsung vjen me një risi

  Kompania e mirënjohur elektronike, Samsung ka vendosur të vijë me një risi teknologjike. Është bërë e ditur se kompania ka filluar prej tre muajsh përgatitjet për një televizion të ri, të cilin mund ta kontrollojnë njerëzit me anë të trurit. Këtë vendim Samsung e kishte marrë pasi shumë njerëz...
 • Kujdes me përditësimet e fundit të Samsung

  Përditësimi i fundit për celularët “Samsung” ka krijuar shqetësim tek përdoruesit. Këta të fundit thonë se po u cënohet privatësia. Përditësimi i fundit i “Samsung” duket se ndërhyn në fotografitë e përdoruesve. Foto të ndryshme u dërgohen kontakteve rastësore pa dijeninë e përdoruesit dhe ky proces nuk lë gjurmë....
 • Së shpejti Galaxy S9! Vjen me një ndryshim…

  Samsung pritet që vitin tjetër të lëshojë në treg Galaxy S9, duke i përmirësuar gjënë më të keqe që ka Galaxy S8. S8, i cili doli në fillim të këtij viti, është një pajisje mbresëlënëse, por u vlerësua pak për shkak të sensorit të dobët për gjurmët e gishtërinjve. Sensori...
 • Bosi i Samsung dënohet me burg

  Një gjykatë në Korenë e Jugut ka dënuar me 5 vite burgim miliarderin e kompanisë Samsung, Lee Jae-yong. Bosi i Samsung është dënuar për korrupsion, pasi u akuzuar për ryshfet në një rast ku ishte i përfshirë edhe ish-Presidenti i Koresë së Jugut. Lee, i cili i ka mohuar...
 • Ja si do të duket iPhone 9

  Apple nuk ka hedhur akoma në treg iPhone 8, por thashethemet e para për iPhone 9, i cili do t prezantohet në vitin 2018 sapo janë bërë publike. Është zbuluar se Samsung do furnizojë Apple me 80 milionë ekrane OLED për një iPhonë të ri në vitin pasardhës. Thuhet...
 • Njihuni me të pakrahasueshmin iPhone 8

  Kompania prestigjioze Apple ka zëvendësuar ekranet e zakonshme të saj me xhama të lakuar. Modeli më i fundit i cili do dalë në treg në fund të këtij viti iPhone 8 do të ketë një ekran të mrekullueshëm që do të konkurrojë atë të Samsung. Nuk dihet nëse përthyerja...
 • Apple kopjon Samsung

  Samsung ka një reputacion të gjatë mbi kopjimin e dizajnit të smartphoneve të Apple mbi telefonat e vetë celularë. Madje Apple vitin e kaluar e hodhi në gjyq Samsung pikërisht për këtë arsye. Tashmë, diçka e pazakontë po ndodh. Apple dhe Google po kopjojnë dizajnin e smartphonëve të tij....
 • Ky mendohet të jetë i mrekullueshmi iPhone 8

  Samsung ka rrëmbyer të gjithë vëmendjen në tregun e celularëve pas hedhjes në treg të Galaxy S8 dhe S8+, që kanë një ekran i cili lë pas çdo smartphone.  Por, Apple nuuk ka ndërmend ta përdorë dizajnin e njëjtë të iPhone-ve të mëparshëm edhe me iPhone 8.  Në videon...
 • Foto/ Galaxy S8 vjen në këto ngjyra dhe është i mrekullueshëm në çdo centimetër

  Evan Blass, një bloger pajisesh elektronike ka publikuar disa foto të smartphone më të përfolur të momentit Samsung Galaxy S8. Në foto ai vjen në 3 ngjyra “Black Sky, Orchid Grey dhe Arctic silver”. S8 është i mrekullueshëm në çdo kënd të tij dhe këtë gjë ia përforcon ekrani...
 • Wikileaks: CIA na përgjon televizorët dhe telefonat

  Wikileaks ka publikuar disa prova me dokumente në të cilat thuhet se përshkruhen në detaje punët e brendshme të programeve të CIA-s. Në mesin e tyre gjendet pretendimi se agjencia spiune amerikane është në gjendje të hakojë televizorët Samsung dhe t’i përdorë ata si mikrofona të fshehtë. CIA përgjon...
 • G6 nga LG mund Samsung dhe Apple, ja arsyet pse duhet ta blini

  LG prezantoi smartphone-in e tij më të ri të quajtur G6, të dielën gjatë Konferencës Botërore të Telefonave në Barcelonë. G6 sjell disa tipare të reja të serisë G që më në fund mund të konkurrojë dhe me markat e tjera të telefonave.   Disa tipare të reja të...
 • Samsung po përgatit diçka të madhe

  Samsung ka zbuluar planet e saj për teknologjinë e së ardhmes 5G dhe po bën testime nëpër glob. Firma koreane zbuloi një gamë produktesh me bazë 5G –në, gjatë eventit Mobile World Congress, të mbajtur në Barcelonë. Këto produkte synojnë që ta bëjnë më të lehtë për të aplikuar rrjetin 5G,...
 • Samsung: Ja pse merrte flakë “Note 7”

  Kompania Samsung Electromics Co e Koresë Jugore thotë se “bateritë me gabime” kanë shkaktuar mbinxehje dhe shpërthim në telefonat “Galaxy Note 7”. Kjo gjë i ka kushtuar kompanisë 5.3 miliardë dollarë. Samsung tha se pas një hetimi të brendshëm është përcaktuar se “bateritë ishin shkak i incidenteve”. Samsung sqaron...
 • Telefonat me baterinë me jetëgjatë

  Një ndër anët më negative të telefonave është një bateri jetëshkurtër. Zakonisht, një telefon mban një ditë të tërë, nëse përdoret në mënyrë të moderuar. Por nëse e përdorni gjatë gjithë kohës është e domosdshme që të mbani gjithnjë me vete karikuesen. Bateritë fillojnë dhe dobësohen me kalimin e...
 • Ja si do të duket smartphone i ardhshëm i Samsung

  Samsung këtë radhë në prodhimin e smartphone-it të tij më të ri Samasung Galaxy S8, thuhet se do të heqë ashtu si dhe Apple, portin e kufjeve 3.5 mm. Sipas një raporti thuhet se do ju duhet t’i lidhni kufjet tuaja me Wireless ose Bluetooth. Kjo ide mund t’ju duket...
 • Lajmi i keq nga Samsung

  Gjigandi elektronik i Koresë së Jugut, “Samsung”, thotë se do ta ndërpresë përfundimisht prodhimin e telefonit inteligjent Galaxy Note 7, pas njoftimeve të shumta për mbinxehje, në vende të ndryshme të botës. Kjo ka ngritur pikëpyetje të reja rreth aftësive të firmës në kontrollin e cilësisë kompania “Samsung” njoftoi...
Emisione