Sandër Lleshi

 • Meta dekreton Lleshin si Ministër të Brendshëm

  Pak minuta përpara se të mbërrinte në Tv Klan i ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” të Arian Çanit, Presidenti i Republikës, Ilir Meta firmosi dekretin e shumëpërfolur të emërimit të Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm. E pranoi vetë këtë duke shpjeguar edhe arsyen. Meta sqaroi publikisht se...
 • Zv.ministri i Brendshëm takim në Policinë e Shkodrës

  Zëvendësministri i Brendshëm, Sandër Lleshi zhvilloi pasditen e sotme një takime me policinë e qarkut të Shkodrës. Takimi i zhvilluar pa praninë e mediave zgjati mbi 2 orë në prani të drejtuesve të lartë të policisë, përgjegjësve të sektorëve dhe drejtuesve lokalë. Burime nga takimi thanë se zv.ministri Lleshi...
 • Mosdekretimi i Lleshit, Ambasadorja franceze: Duhet urgjent Kushtetuesja

  Ambasadorja franceze në Shqipëri, Christine Vasak, nga Korça ka komentuar ngërçin qeveri-Presidencë të krijuar. “Unë mund të reagoj si juriste, por nuk më takon mua dhe kolegëve të mi të reagojmë për këtë situatë. Mendoj që si kryeministri ashtu edhe Presidenti janë persona me eksperiencë në politikë që kanë...
 • Sandër Lleshi drejt dekretimit si Ministër i Brendshëm

  Presidenti Meta po shkon drejt dekretimit të Sandër Lleshit në detyrën e Ministrit të Brendshëm. Përmes zëdhenësit të tij, Tedi Blushi, vetëm 24 orë pasi i ka shkuar mbi tryeze për herë të dytë për dekretim emri i Lleshit, kreu i shtetit nënvizon se nuk mundi që herën e...
 • Meta: Diletantët të lexojnë Kushtetutën, më lini të bëj detyrën!

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka folur të premten për herë të parë për gazetarët pas refuzimit të dekretimit të Gjeneral Sandër Lleshit në postin e Ministrit të Brendshëm. “Sa i takon anës ligjore, pa dashur të jap leksione për Kushtetutën, por të gjithë amatorëve, diletantëve, apo të njëanshëmve,...
 • Propozimi për Lleshajn sërish në Presidencë

  Kryeministri Rama do të çojë në zyrën e Presidentit sërish emrin e Sandër Lleshajt për ta dekretuar si Ministër të Brendshëm. Ai është shprehur se nuk do tërhiqet nga beteja me kreun e shtetit dhe se kjo lëvizje vjen në përfundim të afatit 7 ditor pas refuzimit të Metës...
 • SHBA: Një Ministri e Brendshme tërësisht funksionale

  Ndryshimet në drejtimin e Ministrisë së Brendshme  kanë sjellë reagimin zyrtar të Ambasadës Amerikane në Tiranë. Në një deklaratë të saj theksohen vazhdimisht arritjet e deri tashme në luftën kundër krimit dhe korrupsionit që cilësohen inkurajuese. Rezultat i drejtpërdrejtë i punës së bërë nga autoritetet shqiptare, veçanërisht oficerëve të...
 • Ministria e Brendshme sqaron 2 urdhrat e marra nga Sandër Lleshi

  Ministria e Brendshme ka sqaruar dy urdhrat e lëshuar nga zv.Ministri i Brendshëm Sandër Lleshi. Në një njoftim për mediat ministria bën me dije se urdhri që i ndalon vartësit dhe punonjësit e policisë të frekuentonin ambiente jashtë institucionit lidhet me nevojën për një performancë më të lartë dhe imazhin...
 • Mosdekretimi i Lleshit/ Noka: Presidenti ka një informacion të klasifikuar (video)

  Përplasja mes Presidentit Ilir Meta dhe kryeministrit Edi Rama lidhur me mosdekretimin e emrit të Sandër Lleshit si Ministër i Brendshëm po diskutohet këtë të martë në emisionin “Opinion”. I ftuar në studio, deputeti PD-së, Flamur Noka, deklaroi se veprimi i Presidentit të Republikës, Ilir Meta për të mos...
 • Rama: Krisje në marrëdhëniet me Presidentin

  “Që prej të shtunës mbrëma, ne kemi një problem me Presidentin e Republikës, ose më saktë, një problem, i krijuar nga Presidenti i Republikës, në punën tonë si shumicë qeverisëse na ka mbledhur sot, këtu.” Problemi që Edi Rama për herë të parë zgjodhi ta ndajë me zë me...
 • PD: Sandër Lleshaj, ushtar i Ramës për të blerë votat

  Sapo është ulur në karrigen e zv/Ministrit të Brendshëm, demokratët e kanë sfiduar Sandër Lleshajn duke i kërkuar arrestimin e Kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako. “Sandër Lleshaj e ka shumë të thjeshtë të provojë që sot se nuk është një kukull: ai nuk duhet të pengojë arrestimin e Vangjush...
 • Rama-Metës: Krisjen të mos e çojmë në thyerje

  Nga foltorja e Kuvendit, Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje të martën Presidentit Ilir Meta që të shfaqë dëshirën dhe durimin që krisjen mes tyre të mos e çojë në thyerje. “Krisja në këtë rast nuk është personale dhe as politike, krisja është Kushtetuese. Ne që jemi këtu, mishërimi...
 • Zyrtare/Meta nuk dekreton Sandër Lleshin si ministër

  Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar lidhur me dekretimin e kandidaturës së Sandër Lleshit si ministër i Brendshëm. Nëpërmjet një njoftimi për mediat, bëhet me dije se kreu i shtetit nuk ka krijuar bindjen e plotë për ti dhënë besimin kandidaturës së tij në postin e ministrit të...
 • Basha: Rama mbrojti Dakon para Xhafës

  Propozimin e Edi Ramës për të zëvendësuar Fatmir Xhafën me Sandër Lleshin, Lulzim Basha e shpjegon me ambicien e Kryeministrit për të patur nën kontroll të plotë Ministrinë e Brendshme. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë” në televizionin Klan, Basha tha se në funksion të këtij qëllimi Rama...
 • Dorëheqja e Xhafajt, ndryshime në polici?

  Dorëheqja e papritur dhe ende pa një shkak zyrtar të ish-Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, si dhe periudha në pritje të dekretimit nga presidenti të Ministrit të ri Sandër Lleshi,  po përjetohet më tepër brenda kupolës së Policisë së Shtetit. Largimi i Xhafajt dhe ardhja e Lleshit pritet të...
 • Lleshi: Kam objektiva të qarta për punën si ministër

  Edhe pse ende pa eskortën e ministrit të Brendshëm, në pritje të dekretimit nga Presidenti, Sandër Lleshi i ka të qarta objektivat e detyrës së re. Në një intervistë për emisionin “Opinion”, Lleshi thotë se Policinë e Shtetit gjithsesi nuk e nuk e sheh të mposhtur. “Policia nuk është...
 • OPINION – KUSH ESHTE MINISTRI I RI I BRENDSHEM?

  Të ftuar: Sandër Lleshi – Ministër i Brendshëm Fatos Hakorja – Gazetar Mirela Milori – Gazetare Gjeneral Sandër Lleshi tha se propozimin për të marrë detyrën e Ministrit të Brendshëm e kishte marrë nga Kryeministri Edi Rama 8 orë para se ai ta bënte publik vendimin. Në emisionin “Opinion”...
 • Lleshi: Rama ma propozoi postin e ministrit 8 orë para se ta bënte publik

  Gjeneral Sandër Lleshi tha se propozimin për të marrë detyrën e Ministrit të Brendshëm e kishte marrë nga Kryeministri Edi Rama 8 orë para se ai ta bënte publik vendimin. Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu në Tv Klan, Lleshi tha se ky propozim kishte qenë krejt i...
 • Ministri i ri i Brendshëm rrëfehet sonte në “Opinion”

  Gjenerali Sandër Lleshi do të jetë sot i ftuar në emisionin “Opinion”. Në një intervistë përballë gazetarit Blendi Fevziu, pritet që Ministri i Brendshëm të tregojë më shumë për veten, arsyet dhe rrethanat që e çuan në krye të njërës prej Ministrive më të rëndësishme në vend, ndonëse ende...
 • Punonjësi i Kryeministrisë raporton te Berisha për ministrin e Brendshëm

  Ende pa marrë zyrtarisht detyrën e ministrit të ri të Brendshëm, në adresë të Sandër Lleshit ka mbërritur denoncimi i parë. Ish-Kryeministrit Sali Berisha, në një postim në Facebook, ka publikuar informacione të dërguara nga një punonjës i Kryeministrisë. Sipas këtij të fundit, Gjenerali Sandër Lleshi merr dy rroga...
Emisione