Serbi

 • Prishtina reagon pas paralajmërimeve të Serbisë

  Presidenti Vuçiç, thotë se nëse Kosova nuk e heq taksën ndaj Serbisë, Serbia ka përgatitur masa tepër të fuqishme dhe të mprehta dhe që do t’i perdorë pas takimit të Parisit me një korrik. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, i kërkoi presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç që të reflektojë...
 • Veseli: Serbia ndërhyn në Kosovë përmes Listës Serbe

  Veprimet e kryetarëve të komunave të veriut dhe mundësisë që ata do të dorëhiqen sërish do t’i përgjigjen institucionet e Kosovës. Kryetari i Parlamentit, Kadri Veseli tha se influence e Beogradit në veri është ndërhyrje flagrante dhe dëmton stabilitetin në Ballkan. “Influencës që domonstron Serbia në Kosovë, ky është...
 • Kosova kërcënon Shqipërinë me vendosjen e barrierave tregtare

  Qeveria e Kosovës nuk është e kënaqur me mënyrën se si po zbaton marrëveshjet tregtare Shqipëria, ndërsa ka kërcënuar me marrjen e masave shtrënguese për palën tonë, brenda një afati prej 3 muajsh. Nikolin Jaka, kryetar i Dhomës së Tregtisë, tregon se në takimin me dyer të mbyllura, që...
 • Rama: Ramushi fatkeqësisht ka gënjyer (Video)

  Kryeministri Edi Rama u pyet edhe për akuzat e Kryeministrit kosovar Ramush Haradinaj, i cili deklaroi se në samitin e Berlinit, Rama i kishte bërë presion për të hequr taksën me Serbinë. Kryeministri shqiptar tha se homologu i tij kosovar gënjen dhe se e vetmja gjë që i është...
 • Parlamenti voton rezolutën për krimet serbe

  Debat i gjatë dhe i ashpër është zhvilluar para miratimit të rezolutës për dënimin e krimeve e genocidit serb në Kosovë. Ndërsa publikimi i fotografisë nga deputetja Flora Borvina, ku shihet dhunimi i një gruaje nga serbët gjatë luftës në Kosovë, ka zgjuar reagime të mëdha. Reagimi i parë...
 • Deputetja publikon dëshmi se si ushtarët serbë kanë abuzuar me një grua

  Deputetja Flora Brovina, posedon një dëshmi që do ta paraqesë për krimet serbe në Kosovë, e ku shihet një grua duke u dhunuar nga serbët, ndërsa prapa janë familjarët e saj. Brovina ka thënë se kjo grua është ende gjallë dhe është e gatshme të dëshmojë për këtë rast,...
 • Shuarja dhe kthimi i idesë së ndryshimit të kufirit

  Ideja e ndryshimit të kufirit, si zgjidhje e kontestit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nuk ka vdekur në Samitin e Berlinit, i cili më 29 prill tuboi liderët e Ballkanit Perëndimor nën mikpritjen e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit francez Emanuel Macron, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike. Sipas tyre,...
 • Meta: Shqipëria do të mbështesë Kosovën të rifillojë dialogun me Serbinë

  Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se Shqipëria do të mbështesë përpjekjet e institucioneve të Kosovës për t’u riangazhuar në dialogun me Serbinë të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Nëpërmjet një mesazhi në Facebook, Kreu i Shtetit ka deklarua se mund të arrihet marrëveshja përfundimtare përmes një procesi konstruktiv.  “Shqipëria do...
 • “Kosova nuk zbaton masa të reja ndaj Serbisë para takimit të Parisit”

  Gjatë periudhës ndërmjet Samitit të Berlinit, të mbajtur tashmë më 29 Prill, dhe takimit të ardhshëm të Parisit më 1 Korrik, institucionet e Kosovë nuk do të aplikojnë masa shtesë ndaj Serbisë, por as nuk do të shfuqizojnë taksën doganore, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai tha...
 • Haradinaj: Do të varroset politikisht kush mendon për korrigjim kufijsh

  Idenë për korrigjim kufijsh e konsideron të vdekur, Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Sipas tij, kushdo që e mendon këtë ide do të varroset keq politikisht. “Ideja e kufijve e Vuçiçit e Daçiçit e kushdo qoftë është që një shekull gatuajnë ide për ndarje, nuk mund t’i ndajë më...
 • Protesta kundër bukëpjekësit

  Të gjitha rrugët të çojnë në Romë. Historia e bukëpjekësit nga Kosova në periferi të Beogradit ka vazhduar. Tani pa koka derri, por me parulla për Kosovën dhe mbishkrimin ‘pa respekt nuk ka biznes’. Të indinjuar me shqiponjën dy krenare që vëllai i pronarit ka nxjerrë në rrjetet sociale...
 • Bukëpjekësi shqiptar në Beograd

  Kështu ka qenë një javë më parë për bukëpjekësin nga Prizreni, Mon Gjuraj, që punon në Borça afër kryeqytetit serb. Historia që filloi me një foto të vëllait të tij në rrjetet sociale me shqiponjën dykrenore nxiti protesta. Por, pronari e ka ndërmend të rrijë në Serbi. Për ta...
 • Kosova kërkon ndihmën e SHBA për marrëveshjen

  I dobishëm është konsideruar takimi i Berlinit nga Prishtina zyrtare. Në takimin e ftuar nga kryeparlamentari Veseli, Thaçi e Haradinaj e kanë njoftuar atë dhe ekipin negociator në detaje rreth diskutimeve në këtë samit. Pas takimit kryeparlamentari Veseli kërkoi nga Shtetet e Bashkuara të përfshihen më shumë rreth marrëveshjes finale...
 • Qytetarët serbë solidarizohen me shqiptarin, ishte në “shënjestër” të ultra-nacionalistëve

  Takimi quhet “Byrek për solidaritet”. Me dhjetëra qytetarë serbë janë mbledhur sot para furrës së bukës së Mon Gjurajt në Beograd, pasi ultra-nacionalistët vendas u grumbulluan në fundjavë tek biznesi në pronësi të tij në periferi të Borças. Qytetarët serbë treguan sot se janë pranë bukëpjekësit që ishte në...
 • Thaçi: Kosova e izoluar nga shtetet e BE

  “Ndonëse Serbia ka sjellje armiqësore dhe antievropiane nuk është penguar fare në rrugën e saj drejt integrimit evropian” ka thënë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ndërsa Kosova po mbetet e izoluar për shkak të bllokadave të cilat sipas tij po i bëhen nga 5 vendet e BE-së që nuk...
 • Daçiç: Samiti i Berlinit ka sukses vetëm nëse Prishtina e heq taksën

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se nuk duhet të pritet që samiti i Berlinit të ketë karakter historik për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit. Megjithatë, sipas tij, Samiti mund të jetë i mirë vetëm nëse Prishtina detyrohet të heqë tarifën ndaj mallrave serbe dhe të Bosnjës....
 • A do t’i mbijetojë taksa doganore Samitit të Berlinit?

  Takimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet më 29 prill në Berlin, po shihet edhe si një mundësi e mirë që vendet e këtij rajoni të përfitojnë nga projektet e përbashkëta që do të mbështeten nga shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, kryesuar...
 • Mohimi i masakrës së Reçakut

  Vetëm 3 kilometra larg qytezës së Shtimes gjendet fshati Reçak. Masakra që ka ndodhur në këtë fshat në vitin 1999 pati bërë jehonë në gjithë mediat botërore. Ramë Shabani, një nga të mbijetuarit e kësaj masakre, rrëfen se si ndodhi e gjithë ngjarja. Forcat serbe më 15 Prill fillimisht...
 • Ndërron jetë e veja e Millosheviç

  Mira Markoviç, e veja e presidentit të përgjakjes ballkanike, Sllobodan Millosheviç, ka ndërruar jetë një muaj pasi gjykata në Serbi e anuloi akuzën ndaj saj. Ajo ka ndërruar jetë në Moskë pas një lëndimi pasi kishte rënë dhe kishte thyer dorën dhe një sëmundje mushkërie. Mira, nuk kishte qenë...
 • Kush do të negociojë në emër të Kosovës me Serbinë?

  Ndonëse dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka mbetur i ngrirë që nga Nëntori i vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, institucionet e Kosovës nuk kanë pushuar punën në kuadër të përgatitjeve për fazën finale...
1 2 3 27
Emisione