Serbia

 • Rama: Serbia të njohë Kosovën

  Në kulmin e debatit për korrigjimin e kufijve, Kryeministri Edi Rama i pyetur nga televizioni serb “Pink” është shprehur se Beogradi nuk ka rrugë tjetër veçse të njohë pavarësinë e Kosovës. “Serbia duhet të përballet me realitetin dhe ta pranojë atë realitet që Kosova është shtet i pavarur dhe...
 • Vulin: Të vëmë kufirin me shqiptarët

  Ideja për përkufizimin apo ndarjen e Kosovës duket se nuk ka vdekur. Në Serbi, pas takimeve të Berlinit, komentet nuk kanë qenë të shumta për këtë ngjarje, përveç atyre të vetë Presidentit. Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, në një tubim partiak dhe qëndrim personal ka thënë se...
 • Mohimi i krimeve të luftës në Kosovë

  Mohimi i krimeve të luftës nga Serbia ka shtyrë institucionet e Kosovës që të ndërmarrin një sërë iniciativash. Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli u ka dërguar letër parlamenteve të vendeve mike, për të kërkuar prej tyre hartimin e rezolutave që në mënyrë zyrtare njohin rolin e shtetit...
 • Lavrov: Kosova po provokon Serbinë

  Rusia i kërkon Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Europian të ndalojnë Kosovën së provokuari Serbinë. Thirrja erdhi nga ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov, gjatë një takimi në Moskë me homologun serb Ivica Daçiç. “Ne i bëjmë thirrje Washingtonit dhe Brukselit që të ndikojnë në Prishtinë dhe të kuptojnë...
 • Vuçiç: Kam presione për njohjen e Kosovës

  Serbia është nën presion të madh për të njohur Pavarësinë e Kosovës. Kjo ka qenë porosia që Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, u ka thënë simpatizuesve të tij në një tubim partiak në kryeqytetin serb. Por, Vuçiç u ka premtuar se një gjë e tillë nuk do të ndodh pavarësisht...
 • Incident në konferencën mbi klimën

  Konferenca mbi klimën në Ballkanin Perëndimor në Tiranë, një organizim i Kombeve të Bashkuara, ka nisur me një përplasje diplomatike Kosovë – Serbi. Delegacioni serb dhe Kombet e Bashkuara nuk kanë pranuar në tryezë delegacionin kosovar, duke kërkuar që kjo e fundit të përfaqësohej nga UNMIK. Kërksesa e tyre...
 • Serbia po tenton destabilizimin e Kosovës

  Agjencia Kosovare e Intelegjencës pretendon se Serbia po tenton të destabilizoj Kosovën. Për këtë kreu i AKI-së Shpend Maxhuni, ka njoftuar krerët e shtetit të Kosovës ndërsa të njëjtën gjë ua ka thënë edhe anëtarëve të Komisonit Parlamentar për Mbikëqyrjen e AKI-së. Këto detenca siç u ka thënë ai...
 • Mali i Zi: Korrigjimi i territoreve, jo ide e mirë

  Mali i Zi përkrah çdo opsion që do të çonte në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por ideja e korrigjimit të territoreve, “nuk është ideja më e mirë”, tha sot në Prishtinë, ministri i Jashtëm malazez Sërgjan Darmanoviç. “Ne e shohim një dialog intensiv, i cili kohë...
 • SHBA: Marrëveshja Kosovë – Serbi brenda këtij viti

  Ngrirja e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë ka vënë në lëvizje Shtetet e Bashkuara që po përpiqen të afrojnë palët drejt një marrëveshjeje historike. Beogradin dhe Prishtinën i viziton më 8 dhe 9 Mars Zëvendës Sekretari Amerikan i Shtetit David Hale, i cili theksoi se zgjidhja mund të vijë...
 • Daçiç: Në vitin 2005 patëm ofertë nga ndërkombëtarët për ndarjen e Kosovës

  Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç vlerëson se nuk do të vijë deri deri te një marrëveshje me Kosovën, sepse sipas tij “shqiptarët nuk duan”. Kryediplomati serb për televizionin BN tha se demarkacioni i Kosovës nuk është një ide nga dje dhe se për të flitet me vite. Sipas...
 • Vuçiç për Haradinajn: Mendoja se ishte i papërgjegjshëm, por jo dhe aq

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka thënë se është motivuar nga një qëllim më i rëndësishëm se sa politikat ditore “në ndjekjen e një marrëveshjeje me Kosovën që mund të jetë jo popullore në shtëpi”. Në një artikull të publikuar nga Politico, thuhet se Vuçiç e ka bërë të...
 • Serbia brenda hartës së Kosovës

  Në një libër të autoshkollës në Danimarkë, paraqitet shteti i Kosovës me një sipërfaqe më të madhe territoriale. Sipas kësaj harte, Kosova kufizohet edhe me Hungarinë. Ndërsa emri i Serbisë nuk figuron askund. Me dashje apo pa dashje, në këtë hartë territori e Serbisë është futur brenda kufijve të...
 • Berisha: Ndryshimi i kufijve të Kosovës, kërcënim për sigurinë. Ju tregoj bisedën me Bush

  Ish-Kryeministri Sali Berisha kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa thekson se problemet mes dy vendeve duhet të zgjidhen si dy shtete të pavarura që janë. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Berisha tregoi edhe një bisedë të shkurtër me ish-Presidentin amerikan George Bush kur...
 • “Tani është koha për marrëveshje Prishtinë – Beograd”

  Zyrtarët e Bashkimit Evropian të përfshirë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kujdes po përcjellin zhvillimet në Prishtinë, por shpresojnë se presioni i shumëfishtë ndaj Qeverisë do të tregojë shumë shpejt rezultate në mënyrë që të mundësohet zhbllokimi i procesit të dialogut. Burime nga kabineti i...
 • Palau tërheq Pavarësinë e Kosovës

  Ka udhëtuar 25 orë nga Palau për ta gëzuar ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiç, me tërheqjen e njohjes së Pavarësisë së Kosovës. Presidenti i këtij shteti 21 mijë banorësh në Pacifik, Thomas Tommy Remengesau, i ka dhënë mbështetje dialogut para statusit. Presidenti i Palau, pasi ka ftuar...
 • Putin: S’ka zgjidhje për Kosovën pa Rusinë

  Zgjidhje për Kosovën pa Rusinë nuk mund të ketë. Presidenti rus, Vlladimir Putin, gjatë qëndrimit të tij në Serbi, ka theksuar se problemi i Kosovës mund të zgjidhet vetëm në kuadër të së drejtës ndërkombëtare. Vladimir Putin, President i Serbisë: Ne e konsiderojmë të padrejtë dhe të rrezikshme atë...
 • “Bujanoci, Presheva dhe Medvegja t’i bashkëngjiten Kosovës”

  Përfaqësuesi i Partisë për Veprim Demokratik në Parlamentin e Serbisë, Fatmir Hasani, tha se pret që në bisedimet midis Prishtinës dhe Beogradit të diskutohet edhe për Luginën e Preshevës, që përfshinë komunat Bujanoc, Preshevë dhe Medvegjë. Hasani tha se pret që zgjidhja të jetë në atë mënyrë që këto...
 • Fox News i ndryshon emrin Serbisë

  Një artikull i Holli McKay, gazetares së Fox News, që në tekstin e saj për dialogun iu referohet Serbisë si “Serkosovobia”, ka nxitur reagime nga mediat serbe. Fox News në artikullin e saj shkruan se presidenti amerikan Donald Trump, pajtohet për arritjen e një marrëveshje mes Beogradit zyrtar e...
 • Haradinaj: BE mbyll sytë për Serbinë

  Letrën e Kryeministres serbe Ana Brnabiç, drejtuar Kryeministrit Edi Rama, ku i këshillon që Shqipëria të tërheqë të Pavarësinë e Kosovës, Ramush Haradinaj e cilësoi një turp, që ka marrë nxitje nga indiferenca e BE. “Vërtet ndjehemi të ofenduar. Kjo është sikur dikush me t’i lidh duart e ai...
 • Kosova thellon taksën 100% për mallrat serbe

  Qeveria e Kosovës vendosi të përfshijë në tatimin me 100% edhe produktet e markave ndërkombëtare që prodhojnë në Serbi. Sipas ministrit të Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, tatimi nuk e jepte të plotë efektin duke përjashtuar 9 marka ndërkombëtare që prodhohen në Serbi. Ministri argumenton se këto kompani nuk...
1 2 3 9
Emisione