SHBA

 • Irani paralajmëron daljen nga marrëveshja

  Pas tensioneve në rritje që kulmuan me incidentin në ngushticën e Omanit Presidenti iranian Hassan Rohani, paralajmëroi se vendi i tij do t’i japë fund zbatimit të detyrimeve të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Hassan Rouhani, President i Iranit: Natyrisht Irani nuk mund të qëndrojë në këtë marrëveshje të...
 • Tensione SHBA-Iran për anijet e djegura

  Një video, sipas Washingtonit tregon momentin kur pjesëtarë të gardës revolucionare ndërhyjnë për të hequr një minë të pashpërthyer të vendosur në anijen cisternë japoneze Kokuta, që transportonte naftë. Ngjarja ka ashpërsuar tensionet SHBA – Iran në kulmin e mosmarrëveshjeve për programin bërthamor iranian. Bashkë me një tjetër anije...
 • Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë largohet nga detyra

  Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, do të lërë postin e saj në fund të Qershorit, njoftoi Presidenti i SHBA-së, Donald Trump. Ai tha se zëdhënësja e tij do të kthehej në shtetin e saj në Arkansas, duke e lavdëruar atë si një një person me...
 • Britania nënshkruan urdhrin për ekstradimin e Julian Assange

  Sekretari i Brendshëm britanik, Sajid Javid i ka thënë BBC-së se e ka nënshkruar një urdhër ekstradimi në Shtetet e Bashkuara, për themeluesin e Wikileaks, Julian Assange. Javid, tha se vendimi përfundimtar për ekstradimin e Assange, do të merret më 14 qershor, në një gjykatë britanike. Assange, përballet me...
 • Momenti kur helikopteri rrëzohet mbi gradaçelën në New York (Video)

  Kamera amatore ka filmuar momentin kur një helikopter rrëzohet mbi një gradaçelë në New York të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Helikopteri shpërtheu në flakë dhe humbi kontrollin. Nga ky aksident ajror humbi jetën piloti Tim McCormick. Dëshmitarët thanë se pamjet ishin të frikshme, kurse personat që ndodheshin në...
 • Rrëzohet helikopteri në New York

  Një helikopter u rrëzua në një qiellgërvishtëse në lagjen Manhattan të New York, duke shkaktuar vdekjen e pilotit, thanë zyrtarët e Departamentit të Zjarrfikësve. Ndërtesa është evakuuar, por asnjë nga njerëzit atje nuk është plagosur. Guvernatori i New York, Andrew Cuomo, tha se flakët e shkaktuara në ndërtesën 54-katëshe...
 • SHBA ultimatum Turqisë

  Washingtoni e vendos Ankaranë mes dy zgjedhjeve, të vazhdojë me blerjen e sistemit rus të mbrojtjes raketore S-400 apo t’a pezullojë atë për të blerë 100 avionët avionët luftarakë amerikanë F-35. Vendimin përfundimtar duhet t’a marrë deri në fund të korrikut. Ky është ultimatumi që Sekretari Amerikan i Mbrojtjes...
 • SHBA – Rusi “luftë” edhe për filma

  Seriali bazuar në shpërthimin e Çernobilit, fatkeqësia më e madhe bërthamore në botë, cilësohet si më i miri i vitit. Filmi “Chernobyl” është  prodhur nga kompania amerikane HBO dhe episodi i fundit i tij, mund të konsiderohet si më i frikshmi që kemi parë deri më tani, në përshkrimin...
 • “Lufta SHBA-Iran, e mundshme”

  Lufta mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit është e mundshme. Kështu deklaroi në një intervistë me gazetarin britanik Piers Morgan, presidenti amerikan Donald Trump, megjithatë ai theksoi se nuk po kërkon një konflikt të armatosur me Teheranin. Insistimit të Morgan për tensionet në rritje me Iranin dhe...
 • Tump ofron marrëveshje të re tregtare

  Në ditën e dytë të vizitën së tij në Britaninë e Madhe, Presidenti Donald Trump takoi Kryeministren në largim Theresa May. Gjatë konferecës për shtyp përkrah saj, shefi i Shtëpisë së Bardhë lavdëroi Kryeministren për punën e bërë dhe paralajmëroi një marrëveshje të madhe tregtare mes Londrës dhe Ëashingtonit....
 • 18-vjeçarja shuhet në aksident, i shpëton jetën 4 të tjerëve

  Një 18-vjeçare humbi tragjikisht mëngjesin e së dielës së shkuar në Nolensville, Tennessee, në SHBA. Lindsay Stewart u shua pak orë pasa se të diplomohej, si pasojë e një aksidenti me makinë. Ajo udhëtonte në autostradë kur humbi kontrollin e mjetit dhe doli jashtë rruge duke u përplasur me...
 • Protesta e opozitës, SHBA apel shtetasve të saj: Qëndroni larg

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka nxjerrë një njoftim për shtetasit e saj dy ditë para protestës së paralajmëruar nga opozita e bashkuar. Duke u bazuar dhe në aktet e dhunës gjatë protestave të mëparshme, ambasada e SHBA iu bën thirrje qytetarëve të saj...
 • SHBA vendos taksë ndaj mallrave të Meksikës

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se do të vendosë tarifa prej 5 për qind në importet e Meksikës, derisa ky vend të ndalë migrantët e paligjshëm që kalojnë kufirit me SHBA-në. Presidenti Trump tha se tarifat do të rriten në 25 për qind “derisa të zgjidhet...
 • Shesin marijuanë në internet, murgeshat fitime marramendëse

  Disa murgesha po fitojnë 850 mijë Paund në vit duke kultivuar dhe shitur kanabis në internet për qëllime mjekësore. Murgesha Kate Meeusen ka themeluar “The Sisters of the Valley” në Kaliforni të SHBA-së 12 vjet më parë, duke kultivuar vetëm 12 bimë narkotike. Tani biznesi i murgeshës 59-vjeçare po...
 • Bolton: Testimet e raketave nga Koreja Veriore, shkelje e rezolutave të OKB

  Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton tha se seria e testime të raketave me gjysmë-veprim nga Koreja e Veriut më herët gjatë këtij muaji, është shkelje e rezolutave të Këshillimit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, të cilat, sipas tij, duhet të respektohen. Pozicioni i...
 • Spiun kinez? Cili është problemi i Amerikës me Huawei

  Kur shtohet pritshmëria për shpalosjen e gjeneratës së ardhshme të komunikimit celular, ose siç njihet ajo me termin 5G, siguria mbetet një temë e nxehtë debati. Qeveria amerikane ka nisur një fushatë kundër gjigandit teknologjik Huawei duke u bërë thirrje të gjitha vendeve të botës të mos marrin produktet...
 • Kroacia bisedime me Suedi-SHBA për blerjen e avionëve luftarakë

  Kroacia është në bisedime me Suedinë dhe Shtetet e Bashkuara për blerjen e avionëve luftarakë të cilët i nevojiten për modernizimin e forcave ajrore të saj, tha të enjten ministri i Mbrojtjes i Kroacisë, Damir Krstiçeviç. Zagrebi ishte afër një marrëveshjeje për blerjen e një skuadre të avionëve luftarakë...
 • “Më pranë luftës bërthamore se kurrë”

  Rreziku nga përdorimi i armëve bërthamore është në majat më të larta që prej Luftës së Dytë Botërore. Paralajmërimi vjen një eksperte e sigurisë pranë OKB. Renata Dwan tha të martën se kërcënimi i luftës bërthamore ishte një çështje urgjente, të cilën bota duhet ta marrë më seriozisht. Pavarësisht...
 • Vritet transgjinorja

  Një vajzë 23-vjeçare transgjinore është qëlluar për vdekje. Ajo u gjet e pajetë në një rrugë. Ngjarja ka ndodhur Dallas të Teksasit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Policia amerikane tha se është e paqartë nëse vrasja e saj ishte krim nga urrejtja apo hakmarrje. Muhlaysia Booker u sulmua...
 • Kina kërcënon SHBA

  Pas sanksioneve të vendosura nga Presidenti amerikan Donald Trump, Kina kërcënon të hakmerret kundër SHBA-së. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Lu Kang, i sheh sanksionet si përpjekje për të kufizuar tregtinë ndërkombëtare. Ai tha se Pekini i kundërshton vendet që imponojnë sanksione në mënyrë të njëanshme ndaj kompanive, dhe...
1 2 3 81
Emisione