SHÇBA

 • Disa muaj hetime zbulojnë skemën e mashtrimit

  Drejtoria e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA), Drejtoria Rajonale e SHÇBA Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë, pas hetimeve disa mujore zbuluan dhe goditën një skemë mashtrimi ku ishin të përfshirë dhe punonjës policie nga DVP Shkodër, që merren me shërbime ndaj të tretëve. Hetimi zbuloi se...
 • Ndërtime pa leje në masë

  5 persona kanë përfunduar në pranga për favorizim të ndërtimeve pa leje, në zonat e shpallura të mbrojtura në Velipojë. Bëhet fjalë për 2 punonjës policie, 1 inspektor të Policisë Bashkiake, si dhe 2 persona të tjerë, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre e korrupsion. Të arrestuarit janë P.Z.,...
 • Ndryshime në radhët e uniformave blu

  Ditët e fundit, në Policinë e Shtetit janë kryer një sërë lëvizjesh në nivele të larta drejtuesish. Me urdhër të Drejtorit të Përgjithshëm, Ardi Veliu është shkarkuar nga detyra Drejtoresha Rajonale e Kufirit dhe Migracionit në Durrës, Lindita Nushi. Postin e kësaj të fundit e ka zënë Ndue Doci....
 • Incidentet me banorët, SHÇBA nis hetimet

  Veprimet e policëve, që kishin shkuar në mbështetje të përmbaruesve privatë, ndaj anëtarëve të 4 familjeve, pritet të kalojnë në “sitën” e Shërbimit të Çështjeve të Brendshme dhe Ankeseva. Mësohet se SHÇBA, por edhe Drejtoria e Standardeve Profesionale pranë Policisë së Shtetit kanë nisur verifikimin e veprimeve policore në...
 • Dhunë në familje, pranga inspektorit të Zjarrfikëses

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat arrestoi në flagrancë Inspektorin e PMNZSH në Tiranë, L.H., për veprat penale të “Torturës” dhe “Dhunës në familje”. Arrestimi u krye, pasi në mënyrë sistematike, ai dyshohet se ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj bashkëshortes dhe fëmijëve.  Familjarët lajmëruan në numrin...
 • Arrestimi i policit, SHÇBA: Video është regjistruar në ambient të mbyllur

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, (SHÇBA) në një njoftim për mediat lidhur më videoskandalin ku shfaqet punonjësi i policisë Berhan Bajrakurti që kryen veprime të turpshme ndaj të miturës, bën me dije se nga hetimet rezulton se materiali video është regjistruar në ambient të mbyllur. Gjithashtu SHÇBA thotë...
 • Muhamet Rrumbullaku në krye të SHÇBA

  Vazhdojnë ndryshimet në Policinë e Shtetit. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka emëruar në kryer të SHÇBA-së Mehmet Rrumbullakun, në postin që më herët mbahej nga Anila Trimi. Muhamet Rrumbullaku ka qenë Zv/Drejtori i Përgjithshëm i Policisë për Rendin dhe Sigurinë Publike në vitet 2009-2013, ndërsa më parë ka...
 • Rikthehet në detyrë Gentian Çitozi

  Gentian Çitozi, oficeri i Policisë Gjyqësore që u pezullua nga detyra për rastin e Xhisiela Malokut është rikthyer në detyrë. Çitozi u pezullua më 22 Korrik të këtij viti me urdhër të drejtuesit të komisariatit të Krujës, për shkak se mori në pyetje 25-vjeçaren në prezencë të Rrexhep Rrajes...
 • 27-vjeçari akuzon policinë

  Sidion Tabaku i ka të dukshme plagët në trup dhe hematomat në fytyrë. Ai u thotë se u rrah barbarisht nga policia mbrëmjen e së hënës në kryeqytet, pasi më herët drejt tij ishte qëlluar me armë. Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave sqaroi se 27-vjeçari nuk iu...
 • Hetim për shpërdorim detyre për oficerët

  Pas shkeljeve të konstatuara nga Policia e Shtetit dhe SHÇBA ndaj dy oficerëve që kanë marrë në pyetje Xhisila Malokun, Prokuroria e Krujës po kryen hetime për “Shpërdorim Detyre”. Një ditë më parë, nëndrejtorja e Policisë së Shtetit, Aida Hajnaj u shpreh se oficeri i Policisë Gjyqësore, Gentian Çitozi...
 • Ministria e Brendshme reagon pas deklaratave nga PD dhe pamjet e arrestimit të kuksianëve

  Ministria e Brendshme ka reaguar pas deklaratave të bëra nga eksponentë të Partisë Demokratike, si dhe pamjeve të publikuara nga opozita të arrestimit në mes të natës të qytetarëve kuksianë pas protestës së dhunshme në Rrugën e Kombit. Reagimi i plotë: Në përgjigje të deklaratave të zyrtarëve të PD, bërë...
 • Emërohet Drejtori i SHÇBA dhe Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Brendshme

  Anila Trimi është emëruar në detyrën e Drejtorit të Përgjithshëm të Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA). Urdhri i Ministrit të Brendshëm për emërimin mban datën 29 Mars 2018. Ajo zëvendëson në këtë detyrë Eduard Merkajn, i cili u emërua më herët në detyrën e Drejtorit të...
 • Arrestohen 4 punonjës policie

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) finalizoi sot operacionin “Trebishti”, në të cilin u arrestuan 4 punonjës të Policisë Kufitare në Trebisht të Dibrës, për veprat penale “Korrupsion pasiv, të personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorim detyre” dhe “Kontrabandë me mallra të tjerë”. Të arrestuarit janë Sulejman Xheleshi,...
 • Një tjetër punonjës policie në pranga

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Korçë, kanë goditur një rrjet të trafikimit të qenieve njerëzore, mes tyre edhe një punonjës policie. SHÇBA kishte regjistruar një procedim penal mbi bazën e informacioneve që kishte siguruar për kalimin e shtetasve shqiptare dhe...
 • Arrestohen 2 punonjës policie

  Dy punonjës të Policisë Kufitare në Gjirokastër dhe një tjetër person kanë përfunduar në pranga pasi akuzohen për dhënie ndihme për kalim të paligjshëm të kufirit, shpërdorim detyre dhe korrupsion pasiv. Ata janë Timo Ciko, 50 vjeç, shef i ruajtjes së kufirit të gjelbër, në Drejtorinë e Policisë Kufitare...
 • Arratisja e 3 oficerëve, zv/ministri: Urdhrat na erdhën një ditë me vonesë

  Urdhri për ndalimin dhe arrestimin e 3 zyrtarëve të policisë së Vlorës i ka ardhur SHÇBA -së një ditë me vonesë. Ky është pretendimi i zv/ministrit të Punëve të Brendshme, Julian Hodaj, i cili nga studio e emisionit “Byroja Politike” në ABC News deklaroi se urdhëri iu ka ardhur...
 • Arrestohet nënkomisari, i dha armë një personi me precedentë penalë

  Një punonjës policie ka përfunduar në prangat e Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në Durrës, për shpërdorim detyre, pasi dyshohet se mundësoi pajisjen me armë të një personi me precedentë penalë. I arrestuari është nënkomisar Gjergji Azisllari, me detyrë Specialist për Hetimin e Krimeve në stacionin policor Plazh, Durrës....
 • Arrestohet N/Komisari i policisë për korrupsion

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, sipas urdhrit të Prokurorit, ka vënë nën arrest një punonjës policie për shkak të dyshimeve për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Punonjësi i policisë Dritan Metani me gradën N/Komisar ishte nën hetim prej disa muajsh nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë...
 • MB: 300 mijë lekë kush jep informacion për kultivuesit e drogës

  Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, në Ministrinë e Punëve të Brendshme, në zbatim dhe përmbushje të misionit që ka ky Shërbim, i bashkohet përpjekjeve dhe përqasjes së institucioneve ligjzbatuese në vend në kuadër të parandalimit, zbulimit, dokumentimin ligjor dhe goditjes së veprimtarisë së kundraligjshme të kultivimit të...
 • Arratisja e të dyshuarit për tentativë vrasje, pranga dy policëve

  Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave ka arrestuar dy punonjës të policisë së Komisariatit Krujë, për shkak të dyshimeve se kanë neglizhuar në kryerjen e detyrës gjatë shoqërimit të të ndaluarit Edison Pula në ambientet e paraburgimit. Ngjarja në fjalë ndodhi gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme, kur...
Emisione