shkolla

 • Shpërndanin drogë në shkolla e lokale, 3 në pranga

  Tre persona janë arrestuar nga Policia e Dibrës për shpërndarje të lëndëve narkotike. Në kuadër të aksionit “Dushaj”, u vunë në pranga Sh.D. 23 vjeç, A.Gj. 24 vjeç dhe G.D. 30 vjeç. Të arrestuarit shpërndanin drogë në doza të vogla në lokale dhe pranë shkollave. Atyre iu sekuestruan doza...
 • Banorët pro ndërtimit të shkollave në Kamëz

  Protestës së studentëve të Universitetit Bujqësor që kundërshtojnë ndërtimin e 2 shkollave të reja në një hapësirë pranë Universitetit, i janë përgjigjur banorët e Kodër – Kamzës. Banorët kërkojnë ndërtimin e shkollave të reja, duke e cilësuar një domosdoshmëri për 30 mijë banorëve që jetojnë në këtë zonë. Studentët...
 • 10 shkolla dhe kopshte të rikonstruktura

  Brenda 3 viteve të fundit bashkia e Urës Vajgurore ka rikonstruktuar dhe ndërtuar nga e para 10 shkolla dhe 10 kopshte. Kryeministri Edi Rama dhe ministri Blendi Klosi ishte në shkollën e Syzezës, një shkollë e rikonstruktuar nga Fondi i Zhvillimit të Rajoneve. Me buxhetin afatmesëm të kësaj bashkie do...
 • 700 mësues ndihmës në shkolla

  Të gjithë nxënësit me aftësi ndryshe, që frekuentojnë shkollat publike në vend, këtë vit asistohen nga mësuesit ndihmës. Bora Ibro është një nga arsimtaret që ndihmon nxënësit e kësaj kategorie në shkollën “Avni Rustemi”. Dituri natyre ishte lënda që na përkoi të ndiqnim, me nxënësit e klasës së 5,...
 • Emri/ Arrestohet ish i dënuari për vrasje, shpërndante drogë në shkolla

  Policia ka arrestuar një 46-vjeçar në Durrës, që shpërndante lëndë narkotike pranë shkollave të këtij qyteti. Ardian Llana u arrestua në flagrancë nga uniformat blu në afërsi të një shkolle në kuadër të operacionit të koduar “Fusha e rërës”. Policia kishte informacion se 46-vjeçari posedonte armë zjarri dhe lëndë...
 • Në Shtator do të ndalohen celularët në shkolla

  Nga Shtatori nxënësit në Shqipëri nuk do të jenë të ndryshëm nga ata francezë. Nuk do t’u lejohet të mbajnë celularë gjatë orës së mësimit. Urdhrin e ka dhënë ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla.  “Urdhëroj ndalimin e përdorimit të telefonit celular gjatë procesit mësimor nga mësuesit dhe nxënësit në...
 • Në shkollë që 3 vjeç!

  Arsimi i detyrueshëm në Francë do të nisë që në moshën 3 vjeçare. Këtë e ka njoftuar vetë Presidenti Emmanuel Macron. Franca do të ketë moshën më të ulët të fillimit të shkollës në Europë. Por ky vendim prek vetëm 2.4% të fëmijëve që ende nuk kanë filluar shkollën,...
 • Oficerët e sigurisë në shkolla/Projekti pilot në 15 gjimnaze të Tiranës

  Në 15 gjimnaze të Tiranës prej një jave janë vendosur oficerë sigurie, të cilët mbajnë nën kontroll perimetrin brenda shkollës dhe rreth tij. Në gjimnazin “Eqerem Çabej”, që Ministria e Arsimit zgjodhi të inspektojë, oficerja  tregoi një konflikti mes dy nxënësish ishte rasti i parë që ka zgjidhur. “Ka...
 • Uji futet në shkollë, policia evakuon nxënësit në Durrës

  Reshjet shiut me intensitet të lartë kanë rikthyer përmbytjet në qytetin e Durrësit duke përmbytur shumë lagje dhe shkaktuar vështirësi në lëvizjen e këmbësorëve si dhe në qarkullimin e automjeteve. Ndërsa në Porto Romano, policia ka evakuuar nxënësit e shkollës “Met Hasa” pasi uji është futur edhe në ambientet...
 • Basketbolli futet në programet e shkollave

  Basketbolli është një nga disiplinat sportive që janë përfshirë në programet e shkollave. Projekti nisi nga shkolla “Qazim Turdiu” në Tiranë për të vijuar më vonë edhe në Shkodër, Durrës, Elbasan, Vlorë dhe Korçë. Nxënësit do të mësojnë teknikat e basketbollit dhe më pas të ngrihen edhe ekipe. Një...
 • Si do jenë shkollat e reja që do ndërtohen në Tiranë

  Me ndërtimin e 17 shkollave të reja, themelet e të cilave do të hidhen së shpejti, Tirana do të përjetojë një revolucion të vërtetë, me godina moderne, mjedise e hapësira të bollshme për nxënësit, terrene sportive e laboratorë të mirëpajisur për zhvillimin normal të lëndëve arsimore. Këto që shihni...
 • Bullizmi në shkolla, psikologët: I përhapur tek moshat e vogla

  Paraqitja e jashtme fizike apo disa kilogramë më shumë në peshë shpesh janë burim i bullizmit mes fëmijëve. Sipas psikolges Irena Çela, ky fenomen gjen përhapje më të madhe në shkollat e ciklit të ulët dhe në mosha të vogla. Zakonisht në këtë marrëdhënie mes viktimës dhe agresorit, fiton...
 • Përmbytjet/ Nikolla takim me drejtorët e shkollave

  Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla ka mbledhur në një takim drejtorët e shkollave të vendit për të diskutuar pas situatës së krijuar nga përmbytjet. Teksa ka pohuar se ajo do të ofrojë pagën e saj në ndihmë të familjeve të përmbytura, Nikolla ka njoftuar edhe ngritjen e grupit të...
 • Masat kundër zjarrit në shkolla/ Zjarrfikësit fushatë sensibilizimi

  Risku për situata zjarresh në ambiente të mbyllura rritet me uljen e temperaturave për shkak të përdorimit të mjeteve ngrohëse. Shërbimi zjarrfikës i kryeqytetit ka nisur një fushatë sensibilizuese në shkolla për masat mbrojtëse dhe parandaluese ndaj zjarreve. Në shkollën “Isa Boletini “ në Kodër Kamëz u zhvillua një...
 • Bashkia e Tiranës nis rindërtimin nga themelet të shkollës 9 – vjeçare “Servete Maçi”

  Shkolla 9 vjeçare “Servete Maçi”, e njohur ndryshe edhe si shkolla e muzikës, po rindërtohet nga e para. Pas hapjes këtë vit të pesë shkollave, tre prej të cilave tërësisht të reja, Bashkia e Tiranës nisi rindërtimin nga themelet të shkollës “Servete Maçi”, duke e çuar në 4 numrin...
 • Halloween edhe në shkollë

  Ka marrë natyrën e një feste zyrtare Halloweeni në Tiranë. Fëmijët i janë drejtuar kopshteve dhe shkollave jo me uniformën tradicionale, por me kostume të tilla. “Ndodhemi në një nga shkollat e kryeqytetit ku dita e Halloween është kthyer në një festë të vërtetë. Të gjithë fëmijët janë veshur...
 • Skandali në shkollën “Kongresi i Manastirit”, drejtoresha pushon nga puna rojen e shkollës

  Vendimi i fundit që mori drejtoresha e shkollës 9-vjeçare, “Kongresi i Manastirit” në Tiranë përpara se të pezullohej nga detyra, ishte largimi I rojes së shkollës.  Hysen Hila thotë se ai u pushua nga puna pasi lejoi të futej në shkollë grupi I xhirimit i emisionit STOP që zbuloi...
 • Nis viti i ri shkollor për 495 mijë nxënës  

      495 mijë nxënës të arsimit 9-vjeçar dhe të mesëm kanë nisur vitin e ri shkollor. Më të emocionuar janë 33 mijë vogëlushët që kanë shkuar në klasë të parë. Këtë vit kryeqytetit i janë shtuar shkollat e rikonstrukstuara, ndërsa nuk kanë munguar as shkollat e ndërtuara nga...
 • Veliaj: Investimi për të ardhmen e qytetit, 10 mijë libra për bibliotekat e Tiranës

  Të rinjtë, miq të librit dhe banorë të Njësisë Bashkiake nr. 9 në Tiranë do të kenë së shpejti një ambient të ri dhe të denjë për të lexuar dhe zhvilluar aktivitete të ndryshme sociale e kulturore. Në vijim të projektit të saj për rigjallërimin e bibliotekave të lagjeve,...
 • “2017 viti i ndërtimit të shkollave, palestrat në shërbim të nxënësve dhe komunitetit”

  Bashkia e Tiranës ka rikonstruktuar ambientet sportive të shkollës “Sinan Tafaj”, sistemin e ngrohjes dhe një sërë mjedisesh të tjera ndihmëse për 1100 nxënësit që e frekuentojnë atë. Kryebashkiaku Erion Veliaj inspektoi punimet e kryera dhe vlerësoi se shkolla “Sinan Tafaj” është një nga shkollat model në Tiranë, jo...
Emisione