shkolle

 • Publikohet video e tragjedisë në shkollë (Kujdes, pamje të rënda)

  Mediat e huaja kanë publikuar pamjet e sigurisë së shkollës ku ndodhi sulmi me armë në Brazil. Sikurse duket në video, 17-vjeçari Guilherme Taucci Monteiro nxjerr pistoletën dhe fillon të qëllojë mbi nxënësit e tjerë, duke mos u lënë atyre asnjë mundësi të mbrohen. Ai qëlloi ndaj drejtoreshës së...
 • Masakër në një shkollë në Brazil, vriten 8 persona

  Të shtënat me armë zjarri i morën jetën 6 nxënëseve dhe 2 punonjësve në një shkollë në San Paulo, Brazil, raporton BBC. Sipas policisë braziliane bëhet më dije se dy adoleshentë të cilët ishin të maskuar kanë hapur zjarr rreth orës 12:30 të mëngjesit, teksa nxënësit ishin në pushim....
 • Të flesh në klasë për të punuar pasdite (Video)

  Ata nuk janë si bashkëmoshatarët e tyre sepse ende pa përfunduar shkollën janë thuajse profesionistë të vërtetë. Por për këtë ata sakrifikojnë gjumin të cilin e kompensojnë… në klasë! Bledi, Kristi, Pamela, Elisabeta, Armeli, Armela, Markelo janë maturantë nga shkolla “Hoteleri-Turizëm” në Tiranë kanë ftuar mësuese Anilën në rubrikën...
 • Fëmijëve në Brret të Krujës po u rrezikohet jeta

  Fëmijët në fshatin Brret të Malësisë së Krujës duhet që çdo ditë të udhëtojnë 2 orë me furgon duke rrezikuar jetën pasi rruga është buzë greminës. Shkolla në fshat është mbyllur  ndërsa është shembur edhe ura që shkurtonte rrugën e cila lidhte fshatin me qytetin e Krujës. “Ne shkollën...
 • E rrëmbeu nga shtëpia në moshën 19-vjeçare, por pas lindjes së fëmijëve… (Video)

  Megjithse e martuar me dashuri, Blerta nuk arriti të mbante të bashkuar familjen e saj. Në përpjekje për të krijuar një të ardhme më të mirë për dy fëmijët e saj i ktheu kurrizin gjithçkaje, përfshirë dhe bashkëshortit, i cili i bëhej pengesë. Blerta Koçiasi vjen nga Korça. Ajo...
 • Pa telefona në shkollë

  Ndalimi i përdorimit të telefonave në ambientet e shkollës cilësohet nga drejtuesit e shkollave, por edhe mësuesit si një hap tepër pozitiv, i cili po i kthen rëndësinë orës së mësimit. Me udhëzimin e fundit të Ministrisë së Arsimit nuk do të lejohet që nxënësit të mbajnë telefonat jo...
 • Kërcënohet me vdekje, mësuesi jep dorëheqjen

  Një mësues homoseksual në një shkollë djemsh në Zimbabwe ka dhënë dorëheqjen pas kërcënimeve me vdekje dhe presionit nga prindërit e nxënësve. Ai u inkurajua ta bënte këtë pasi një gazetë në Zimbabwe po planifikonte të publikonte homoseksualitetin e Neal Hovelmeier. Disa prindër kërcënuan se do të kërkonin masa...
 • Prindër e nxënës shqyejnë dyert e shkollës

  Këtë mënyrë zgjodhën prindër dhe nxënës të fshatit Mengël në Elbasan për të kundërshtuar transferimin e fëmijëve në shkolla të tjera. Të mbështetur dhe nga prindërit dhe deputeti demokrat i zonës, Luçiano Boçi nxënësit shqyen derën e jashtme dhe u futën në klasa duke kërkuar që mësimin të vazhdojnë...
 • Veliaj takim me drejtorët e shkollave

  Nga data 17 shtator, me fillimin e vitit të ri shkollor, rikthehet edhe kufizimi i qarkullimit për mjetet që kryejnë furnizimin e dyqaneve në mëngjes. Kjo masë e Bashkisë së Tiranës ka për qëllim të ulë fluksin e trafikut në orët kur nxënësit e Tiranës shkojnë në shkollë, si...
 • “I lindur për të vrarë”/Kush është adoleshenti grek që vrau 10 persona në Teksas, flasin të afërmit

  SHBA- “I lindur për të vrarë”, ky është slogani i një Ti-shirti që kishte shpërndarë në rrjetet socialet vrasësi i masakrës së Teksasit. Dimitris Pagourtzis, 17 vjeç ekzekutoi 10 persona dhe plagosi 12 të tjerë në shkollën e mesme “Santa Fe” në Teksas. Ngjarja e cila shokoi mbarë botën...
 • Në shkollë me 70 policë… 5-vjeçari shoqërohet nga kolegët e të atit që u vra në detyrë

  5-vjeçari Dakota Pitt u kthye në shkollë një javë pasi humbi të atin në krye të detyrës si oficer policie. Dakota i kishte kërkuar nënës nëse mund ta shoqëronte një prej oficerëve në ditën e parë të shkollës. Por të gjithë kolegët e babait kishin vendosur të shkonin me...
 • Të shtëna me armë në shkollë, një i vdekur

  Dy nxënës kanë mbetur të plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në një shkollë të mesme në Maryland të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Policia amerikane thotë se nga përleshjet me armë humbi jetën autori, i cili nuk është identifikuar ende. Është e paqartë nëse ai humbi...
 • Aksidenti i nxënësve, Ministria e Shëndetësisë: 9 të plagosurit jashtë rrezikut për jetën

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale po ndjek nga afër gjendjen e të plagosurve në aksidentin e ndodhur në aksin Berat-Skrapar pranë fshatit Vërzhezhë. 9 të rinj nga mosha 14 deri në 18 vjeç janë plagosur dhe aktualisht po trajtohen në spitalet e Çorovodës, Beratit dhe Tiranës. Një 16...
 • Arsimi profesional, Ahmetaj: Çdo anëtar i familjeve në nevojë merr pagesë nëse hyn në shkollë

  Qeveria ka marrë një nisëm e cila do të japë për çdo anëtar familjeje në nevojë, i cili trajnohet në një shkollë profesionale 3500 lekë të vjetra. Lajmin e ka dhënë nga Shkodra ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj, i cili tha se pavarësisht ndihmës ekonomike që përfiton...
 • Masakër me të paktën 17 të vrarë në një shkollë në SHBA

  Të paktën 17 persona kanë mbetur të vrarë në një shkollë të mesme në Parkland të Floridas, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Autori i dyshuar i kësaj masakre është Nikolaus Cruz, një 19-vjeçar, ish-nxënës i përjashtuar nga kjo shkollë. Sipas asaj që shkruan amerikanja CBS, duke cituar policinë,...
 • 1 i vdekur nga të shtënat me armë brenda shkollës

  Një nxënës ka humbur jetën dhe 5 të tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri që kanë ndodhur brenda një shkolle në Kentucky në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Një person i dyshuar është arrestuar nga policia amerikane, i cili besohet se ka qëlluar me armë nxënësit...
 • Sherr në një gjimnaz në kryeqytet, plagoset me thikë nxënësja

  Një zënkë mes dy djemve, nxënës në gjimnazin “Eqerem Çabej” në kryeqytet, ka çuar në plagosjen me thikë të një vajze. Ngjarja ndodhi gjatë orëve të paradites, për motive ende të paqarta. E lënduara, e cila mësohet se është nxënëse në vitin e parë, ka mbetur e plagosur lehtë në pjesën...
 • Sherr mes nxënësve në shkollë, goditet me thikë në kraharor adoleshenti

  Një zënkë mes dy adoleshentëve ka çuar në plagosjen e njërit prej tyre këtë të hënë në Gjirokastër. Burime zyrtare sqarojnë se nxënësi ka marrë plagë në kraharor dhe fatmirësisht është jashtë rrezikut për jetën. “Njoftohemi se në urgjencën e spitalit Gjirokastër është paraqitur për të marë mjekim I.F,...
 • Shqiptari përdhunon të renë gjermane në mes të ditës

  Një krim brutal ka zënë faqet e para të mediave gjermane ditët e fundit, jo vetëm për shkak të shkallës së dhunës, por pasi raportohet të ketë ndodhur në ambiente publike dhe në mes të ditës. Protagonist është një 24-vjeçar shqiptar, i cili dyshohet se ka përdhunuar një vajzë...
 • 8-vjeçari me HIV nuk pranohet nga shokët

  I dënuar nga fati që në lindje, kur prej prindërve mori jo vetëm jetën, por edhe virusin HIV, 8-vjeçari nga Vlora është vënë nën presionin e prindërve të shokëve të klasës, që nuk e duan pranë fëmijëve të tyre. Në klasë të parë ai ka mundur të shkojë një muaj...
Emisione