Shkup

 •  A do t’i ekstradojë Shkupi personat e kërkuar nga Ankaraja?

  Shqyrtimi i dosjeve të shtetasve të Turqisë në Maqedoninë e Veriut, po vazhdon rrjedhën, pas kërkesës së Ankarasë zyrtare për ekstradimin e këtyre personave që, sipas autoriteteve turke, dyshohet se kanë lidhje me organizatën e ashtuquajtur “FETO”, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, zyrtarë nga Ministria e Drejtësisë...
 • Shkup, mbahet kongresi i Lidhjes Shqiptare në Botë

  Në Shkup, në praninë e mbi 300 përfaqësuesve nga mbarë hapësirat shqiptare dhe bota, Lidhja Shqiptare në Botë ka organizuar Kongresin e tretë të saj. Me këtë rast është theksuar roli i rëndësishëm në zhvillimin e etnisë e në promovimin e identitetit etno-kulturor edhe përmes implementimit të projekteve që emërtues të përbashkët kanë...
 • Vriten dy persona para Prokurorisë Speciale në Shkup

  Një incident i rëndë ka ndodhur mbrëmë në orët e vona në Shkup, ku nga përleshja me armë dy persona kanë vdekur dhe dy të tjerë janë plagosur rëndë. Sipas MPB-së përleshja kriminale ka nisur para ndërtesës së Prokurorisë Speciale, kur nga një makinë në lëvizje është shtënë me armë...
 • Të votosh a mos të votosh, Maqedonia vendos për emrin

  Qytetarët e Maqedonisë vendosin të dielën më 30 Shtator, nëse do ta ndryshojnë emrin e vendit në Maqedonia e Veriut për të rihapur procesin e integrimit në BE dhe anëtarësimin në NATO. Tensionet po rriten paraprakisht. Nga debatet e nxehta politike Maqedonia ka qenë e përfshirë shumë kohë para...
 • Veseli në Shkup për të mbështetur referendumin

  Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli shprehu nga Shkupi mbështetjen për marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës. Pas takimit me homologun Talat Xhaferi, Veseli u bëri thirrje qytetarëve të Maqedonisë të mbështesin masivisht marrëveshjen në referendumin e 30 Shtatorit, duke renditur edhe arsyet. Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të...
 • Referendumi, Hahn: Përcaktohet e ardhmja e fëmijëve tuaj

  Referendumi për emrin në Maqedoni do të jetë një mundësi e artë për qytetarët maqedonas që do të ndikojë edhe te brezat e ardhshëm. Është ky mesazhi mbështetës i komisionerit për zgjerim Johannes Hahn, në prag të votës së 30 Shtatorit. “Qytetarët do të kenë mundësinë të përcaktojnë të...
 • Eurokomisioneri Hahn: Asnjë shtet i Ballkanit nuk anëtarësohet në BE pa liri të mediave

  Komisioni për Zgjerim i Bashkimit Europian, Johannes Hahn ndodhet për vizitë në Maqedoni, përpara referendumit të 30 Shtatorit për ndryshimin e emrit. Nga Shkupi, ai ka deklaruar se asnjë vend i Ballkanit nuk do të integrohet në Bashkimin Europian, nëse nuk garanton liri dhe pavarësi të plotë të mediave...
 • Opozita maqedonase zbut qëndrimin për emrin

  Opozita maqedonase ka zbutur qëndrimin e ashpër kundër marrëveshjes për emrin me Greqinë. Kreu i VMRO-DPMNE-së Kristjan Miçkovski bëri publik qëndrimin zyrtar të partisë që drejton dhe garantoi se nuk do t’u kërkojë qytetarëve të bojkotojnë referendumin. “Pas konsultimit me qytetarët, antarësinë e partisë dhe ndërkombëtarët për çështjen e...
 • Maqedonia kërkon falje për pritjen e Kurz me flamur të Letonisë

  Qeveria e Maqedonisë i ka kërkuar falje Austrisë pasi kancelari austriak, Sebastian Kurz, është pritur në Shkup me flamur të gabuar, atë të Letonisë. “Qeveria e Maqedonisë i kërkon falje Republikës së Austrisë për një dështim të paqëllimtë të protokollit, me rastin e vizitës së kancelarit, Sebastian Kurz në...
 • Merkel, Stoltenberg dhe Kurz këtë javë vizitojnë Shkupin

  Bashkimi Evropian po intensifikon aktivitetet në mbështetje të Maqedonisë për referendumin e 30 shtatorit për Marrëveshjen me Greqinë, që parasheh zgjidhjen e kontestit të emrit. Me këtë marrëveshje zhbllokohet procesi i anëtarësimit të Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian, pasi me zgjidhjen e çështjes së emrit, Greqia më nuk...
 • Palmer në Shkup, takohet me zyrtarë të lartë

  Matthew Palmer, Zv/Ndihmës Sekretar i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë po takohet në Shkup me zyrtarë të lartë shtetërorë dhe politikë. Qëllimi i vizitës së zyrtarit të Departamentit të Shtetit është për të shprehur mbështetjen e Uashingtonit për Marrëveshjen e Prespës me Greqinë për çështjen e emrit të Maqedonisë...
 • Çështja e referendumit mollë sherri

  Ministri i shtetit për Evropën në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth, gjatë vizitës në Shkup, deklaroi se do të ishte tragjike nëse rruga e mëtejshme drejt Bashkimit Evropian do të pengohej. Liderët e katër partive më të mëdha në Maqedoni, pas takimeve maratonë, kanë arritur...
 • Samiti i NATO-s, Shqipëria mbështet Maqedoninë

  Samitin e NATO-s Edi Rama duket se e ka shfrytëzuar për të biseduar nga afër me krerët e dy vendeve që i thanë jo çeljes së negociatave për Shqipërinë. Nga pamjet filmike nga Brukseli, Rama u pa të bisedojë me homologun holandez Mark Rutte. Në sallën e mbledhjeS, vëmendjen ia...
 • Protesta e dhunshme në Shkup/ 7 policë të lënduar dhe 25 protestues

  Shtatë pjesëtarë të policisë janë lënduar në protestën e dhunshme që u mbajt mbrëmë para Kuvendit të Maqedonisë, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Sipas komunikatës të lëshuar për mediat, policia ka arrestuar 25 protestues të dhunshëm. “Gjatë protestës së mbajtur mbrëmë para Kuvendit, një pjesë e demonstruesve kanë...
 • Gjendje e qetë në Shkup pas protestave të dhunshme

  Gjendja në Shkup sot është e qetë pas protestave të mbrëmshme para Kuvendit kundër marrëveshjes për emrin, që u përshkallëzuan në dhunë mes protestuesve dhe Policisë. Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, gjatë përplasjeve mes Policisë dhe protestuesve janë lënduar shtatë pjesëtarë të sigurisë dhe dy...
 • Protestë e madhe anti-qeveritare në Shkup

  Manifestime kundër ndryshimit të emrit dhe ligjit për shqipenDhjetëra mijëra njerëz mbështetën manifestimin kundër qeverisë në Shkup natën e të shtunës – siç duket edhe në këto pamje filmike. Kristian Miçkovski, kreu VMRO-DPMNE-së në opozitë që organizoi protestën kërkoi dorëheqjen e kryeministrit Zaev dhe zgjedhje të parakohshme. Ai e...
 • May në Shkup, konfirmon mbështetjen e Britanisë së Madhe

  Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Theresa May, ka qëndruar të enjten në Maqedoni, në një vizitë të paparalajmëruar më parë ku është takuar me kryeministrin Zoran Zaev, si dhe me kryetarin e Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi, i cili edhe ka organizuar një pritje të veçantë me rastin e...
 • Bisedimet për emrin hyjnë në fazën finale

  Bisedimet për çështjen e emrit kanë hyrë në fazën finale dhe në ditët në vijim pritet të shihet nëse do të ketë ose jo marrëveshje për mbylljen e kontestit më se 27 vjeçar. Palët ende nuk kanë kumtuar detaje nga takimi i së shtunës në afërsi të Athinës mes...
 • Ambientalistët ngrejnë alarmin për mbeturinat në Maqedoni

  Organizatat joqeveritare të cilat në fokus kanë mbrojtjen e ambientit jetësor, kanë ndezur alarmin se në Maqedoni institucionet përkatëse nuk i paraqesin mbeturinat e rrezikshme industriale me mbetje toksike si dhe mbeturinat mjekësore, por pjesën më të madhe të tyre e hedhin në deponitë bashkë me mbeturinat e tjera...
 • Video/ Zbulohet laborator kanabisi në Shkup, dy të arrestuar

  Sektori për Punë të Brendshme Shkup deri tek Prokuroria Themelore Publike ka dorëzuar padi penale ndaj dy personave me iniciale S.K. 25 vjeç dhe G.K. 28 vjeç, për “prodhim të paligjshëm dhe lëshim në treg të lëndëve narkotike”. Të paditurit gjatë këtij viti në mënyrë të paligjshme kanë blerë...
Emisione