shqiperi

 • Hyn në fuqi ulja e tarifave roaming

  90% më pak janë kostot e roaming-ut për qytetarët e Kosovës, të cilët udhëtojnë në Shqipëri dhe anasjelltas. Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Shqipëri për heqjen graduale të tarifave të romingut ka filluar më 15 Qershor. Deri në vitin 2021 parashihet heqja e tërësishme e roaming-ut ndërmjet këtyre dy vendeve. Marrëveshja...
 • Reja ende optimist për kualifikimin

  Me humbjen në Islandë, Shqipëria e ka komplikuar çështjen e kualifikimit, por në konferencën për shtyp para ndeshjes me Moldavinë, trajneri Reja, nuk e përjashton mundësinë, sikurse thotë, nëse gjerat bëhen mirë deri në fund. “Objektivi ynë është të përmirësohemi. Kualifikueset janë ende të hapura”. Por kapiteni i kombëtares...
 • Merkel: Negociatat jo më herët se Tetori

  Ashtu siç ishte folur prej kohësh, Gjermania do të vendosë në vjeshtë për hapjen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kancelarja Merkel raportohet të ketë thënë në një seancë të Komisionit Parlamentar të Bundestagut për Europën, se një vendim për të dy vendet e...
 • Holanda e paqartë për negociatat me Shqipërinë

  Qeveria holandeze duket se nuk është ende e bindur për hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian. Dhe jo vetëm për Shqipërinë, por ajo nuk ka ende qëndrim të qartë as për Maqedoninë e Veriut, ashtu siç bëri edhe një vit më parë duke votuar kundër...
 • Carla Bruni vjen në Shqipëri

  Carla Bruni vjen në Shqipëri. Kantautorja dhe modelja e njohur, bashkëshortja e ish-Presidentit francez Nicolas Sarkozy do të këndojë në Butrint. Ajo zgjedh t’i prezantohet për herë të parë publikut shqiptar me albumin e saj më të fundit, 11 këngë në teatrin e parkut kombëtar, një nga objektet arkeologjike...
 • Biznesi kosovar, kritika Shqipërisë

  Mbyllje të kufirit për një ditë, ka paralajmëruar Klubi i Prodhuesve të Kosovës, në rast se Shqipëria nuk i heq barrierat tregtare ndaj Kosovës. Në diskutimin që patën, përfaqësues të Klubit të Prodhuesve të Kosovës me udhëheqës të Odës Ekonomike, u tha se Shqipëria është e dyta pas Serbisë...
 • Thaçi: Nëse BE na mbyll derën, duhet të shkojmë në një formulë të bashkimit kombëtar

  “BE duhet të ndryshojë përndryshe kjo rrugë do të çojë domosdoshmërisht, ky izolim i Kosovës, në një angazhim të dy parlamenteve, dy qeverive për një shtet të përbashkët”. Kjo është deklarata që bëri këtë të enjte Presidenti Hashim Thaçi në lidhje me idenë për bashkimin kombëtar mes Shqipërisë dhe...
 • Memorandum bashkëpunimi mes policisë shqiptare dhe asaj kosovare

  Në Prizren, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu dhe Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj firmosën “Memorandumin e bashkëpunimit për organizimin e shërbimeve të përbashkëta të policimit rrugor mes Policisë së Kosovës dhe Policisë së Shtetit Shqiptar, në territorin e Republikës së Shqipërisë...
 • Haradinaj mbështet tezën e Thaçit

  Një deklaratë e Presidentit Thaçi bërë në 20-vjetorin e operacionit “Shigjeta” në Pashtrik për një shtet të përbashkët, ku shqiptarët e Shqipërisë dhe ata të Kosovës të jetojnë pa kufij, ka gjetur mbështetjen e Kryeministrit Haradinaj. Kreu i qeverisë së Kosovës e ka quajtur një projekt historik, duke shtuar...
 • Të mërkurën progres-raporti për Shqipërinë

  Të mërkurën do të jetë testi i parë për Shqipërinë  në prag të vendimit të qershorit për çështjen e negociatave. Kjo pasi parlamenti Evropian do të njihet me raportet e progresit të vendeve të Ballkanit dhe Turqisë në kuadrin e reformave të integrimit në Bashkimin Europian. Do të jetë...
 • Arrestohet shqiptari i arratisur nga burgu grek

  Policia greke ka arrestuar 23-vjeçarin shqiptar dhe 21-vjeçarin sirian që u arratisën mbrëmjen e së hënës nga burgu i Avlonës në Greqi. Albiano Xhezairi u kap në lagjen “Omonia” të Athinës. Ai u identifikua në qendër të kryeqytetit grek pas kërkimeve intensive nga ana e autoriteteve. Dy të burgosurit...
 • Dhuna ndaj mjekëve, Shqipëria me masat më të ashpra

  “Dhuna e ushtruar ndaj mjekëve në krye të detyrës tashmë do të konsiderohet vepër penale. Ndryshimet e fundit të propozuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Çështjeve Sociale parashikojnë që të gjithë ata që do të dhunojnë një mjek do të dënohen nga 1 deri në 5 vite burg. Me...
 • “Plazhet shqiptare si Karaibet”

  “Shqipëria, trendi mes jetës së natës dhe plazheve si në Karaibe”. Këtë titull ka përzgjedhur  media italiane TgCom për t’u bërë një ftesë italianëve për të pushuar në plazhet e jugut të Shqipërisë. Artikulli i portalit informativ u propozon italianëve 8 plazhe që i konsideron si idealë për një...
 • Takohen qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës

  Për të diskutuar për nisjen nga funksionimi i marrëveshjeve që dy qeveritë, ajo e Shqipërisë dhe Kosovës, nënshkruan në mbledhjen e Pejës, u zhvillua në Tiranë takimi i dytë koordinues ministror. Nga 1 Korriku do të nisë nga zbatimi i marrëveshjes për heqjen e roaming-ut mes 2 vendeve. Njohja...
 • Pjesë e grupit kriminal në Gjermani, arrestohet 27-vjeçari në Durrës

  Një 27-vjeçar i shpallur në kërkim europian nga Gjermania është arrestuar në Durrës si pjesë e një operacioni të përbashkët mes autoriteteve shqiptare dhe atyre gjermane. Në pranga ka rënë i riu me iniciale A.L. nga Dibra dhe banues në Durrës. Ndalimi i tij u bë në zbatim të...
 • Hahn: Imazhi i Shqipërisë vështirëson negociatat

  Aktet e dhunshme në protestat e opozitës, që u shoqëruan me hedhjen e bombave molotov ndaj institucioneve, mund të minojnë hapjen e negociatave të Shqipërisë këtë Qershor. Paralajmërimi vjen nga Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili në një intervistë për Deutsche Welle thotë se pamjet që vijnë nga...
 • Shkatërrohet grupi kriminal shqiptar në Francë

  Një operacion i përbashkët mes policisë shqiptare dhe policisë franceze ka shkatërruar një grup kriminal në Francë të përbërë nga shqiptarë. Tetë persona janë arrestuar në total të një grupi që dyshohet të jetë akoma më i madh. Nga këta, 3 janë arrestuar në Shqipëri gjatë një operacioni të...
 • Gomone me tonelata drogë drejt Italisë, arrestohen skafistët shqiptarë

  Autoritetet italiane kanë goditur një rast të trafikut të drogës përmes detit. Sipas mediave italiane, në brigjet e Salentos është kapur një skaf me mbi 1.5 ton e gjysmë marijuanë. Mjeti lundrues u identifikua nga autoritetet kufitare teksa po i drejtohej brigjeve italiane. Dy persona në bordin e skafit...
 • Bashkëpunimi që ktheu në atdhe 2 shqiptarë

  Autoritetet shqiptare në bashkëpunim me ato greke bënë të mundur kapjen dhe ekstradimin e 2 personave të cilët ishin të shpallur në kërkim për vepra të ndryshme penale. Kështu, specialistët e Interpol Tirana kryen ekstradimin nga Athina drejt vendit tonë të 36-vjeçarit Ali Toskaj, lindur në Fier. Sipas policisë,...
 • SHBA apel partive: Regjistrohuni në zgjedhje

  2 ditë para skadimit të afatit që partitë të regjistrohen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, Ambasada Amerikane në Tiranë u bën thirrje të gjitha forcave politike të regjistrohen në to. Në një reagim për “Zërin e Amerikës” për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara pas vendimit të Partisë Demokratike...
1 2 3 34
Emisione