Shqiperia

 • Shqipëria në krah të SHBA-së për konfliktin me Iranin

  Shqipëria është reshtuar në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me përshkallëzimin e tensioneve me Iranin. Kryeministri Edi Rama thotë se sulmet në Gjirin e Omanit përbëjnë kërcënim për paqen në botë. “Sulmet në Gjirin e Omanit janë kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë energjetike. Shqipëria...
 • FIFA publikon renditjen e kombëtareve

  Shqipëria ka humbur 4 vende në renditjen e FIFA-s. Kuqezinjtë zbritën në pozicionin e 66. Rankimi i publikuar nga organizmi botëror i futbollit tregon se kombëtarja shqiptare humbi pozicionin e 62 për shkak të disfatës së pësuar në Islandë por edhe për ngritjen e kombëtareve të tjera me koeficient...
 • Fleckenstein: Nuk ndërhyjmë në punët e brendshme të Shqipërisë

  Konferenca e shtypit e mbajtur në Parlamentin Europian “Shqipëria dhe perspektiva e saj europiane” është përqendruar në 5 prioritetet kyçe që Shqipëria duhet të përmbushë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian. Raportuesi për Shqipërinë, Eurodeputeti Knut Fleckenstein, i cili është në fund të mandatit, theksoi se...
 • Tsipras tregon për herë të parë kushtin për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

  Për herë të parë, Greqia ka shprehur hapur kushtin që ka ndaj Shqipërisë për anëtarësimin e vendit tonë në Bashkimin Europian. Kryeministri Alexis Tsipras, i cili ka paralajmëruar për zgjedhje të parakohshme në Greqi më 7 Korrik, ka prezantuar programin e partisë që ai drejton, Syriza. Përpos çështjeve të...
 • Polonia në krah të Shqipërisë për hapjen e negociatave

  Polonia do të kërkojë hapjen e menjëhershme të negociatave me Shqipërinë. Zëvendëskryetari i Parlamentit të Polonisë, gjatë një takimi që zhvilloi në Tiranë me kryeparlamentarin Gramoz Ruçi ka deklaruar se vizita e tij ka për qëllim  mbështetjen e hapur  të procesit të integrimit europian të Shqipërisë dhe për të...
 • Veliaj: Një grup fëmijësh të parritur nuk janë gati për betejë!

  Partia Socialiste ka çelur zyrtarisht edhe fushatën e saj elektorale për zgjedhjet e 30 qershorit. Mes ovacioneve dhe duartrokitjeve u prezantua edhe kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili garon në këto zgjedhje për një mandat të dytë në krye të Bashkisë së Tiranës si një rikonfirmim për transformimin e shpejtë...
 • Vuçiç: Kosova do të shkojë në drejtim të bashkimit me Shqipërinë

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se është absulutisht i bindur se gjërat do të zhvillohen në drejtimin, që sipas tij ka paralajmëruar Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, kur ka folur për mundësinë e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë. “Jam absolutisht i bindur se gjërat do të zhvillohen në...
 • Raporti për negociatat, ambasada e SHBA: Mbështesim zbatimin e reformave

  Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në vendin tonë ka përshëndetur progres-raportin e Komisionit Europian që rekomandon hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në BE. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ambasada e SHBA thotë se do të vijojë mbështetjen për Shqipërinë për zbatimin e reformave të...
 • Berisha u përgjigjet akuzave të Hashim Thaçit: Ka dosje në Hagë (Video)

  Ish-Kryeministri Sali Berisha u është përgjigjur akuzave të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, pasi ky i fundit në një intervistë televizive e quajti “argat të Millosheviçit”. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Berisha shpjegoi qëndrimin e tij dhe të Partisë Demokratike në vitin 1991 për Kosovën. “Qëndrimi...
 • Oferta të përbashkëta turistike Shqipëri-Kosovë

  Kosova dhe Shqipëria janë duke shqyrtuar mundësinë që sivjet të fillojnë me oferta të përbashkëta turistike. Për këtë qëllim, Ministri i Turizmit dhe Mjedisit i Shqipërisë, Blendi Klosi, bashkë me kryetarët e bashkive të Vlorës, Himarës e Durrësit dhe një grup operatorësh turistikë vizituan Kosovën. Sipas Ministrit Klosi, kjo...
 • Kosova dhe Shqipëria ulin tarifat e roaming nga muaji Qershor

  Ulja e tarifave të romingut në telekomunikim ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë do të fillojë të aplikohet më 15 qershor të këtij viti, njoftoi Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës (ARKEP). “Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15...
 • Shqipëria kritikohet në Eurovizion

  Pak ditë na ndajnë nga Eurovizioni, ku Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtarja Jonida Maliqi. Ajo ndodhet prej disa ditësh në Tel Aviv, ku ka bërë dhe provën e parë. Këngëtarja ka dhënë një përformancë të shkëlqyer. Ajo ka zbuluar dhe veshjen tepër të veçantë, të përbërë nga elementë...
 • Hashim Thaçi sulmon ish-Kryeministrin Berisha: Ka bërë mëkate të mëdha (Video)

  Korrigjimi i kufijve të Kosovës dhe shkëmbimi i territoreve mes Serbisë dhe Kosovës janë dy terma që kanë ndarë në dy kampe politikën në Shqipëri dhe Kosovë. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan ka sulmuar ashpër ish-Kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i...
 • Ministri i Jashtëm i Greqisë reagon për heqjen e tabelave në Jug të Shqipërisë

  Ministri i Jashtëm i Greqisë, Giorgos Katrougalos ka thënë se po ndjekin me vëmendje situatën në Jug të Shqipërisë, ku 35 tabela rrugore me emërtime në gjuhën greke u hoqën nga ARRSH për shkak ishin jashtë standardeve. Tabelat rrugore në zonat minoritare kishin emërtim gjuhën e parë atë greke...
 • Cakaj: Shqipëria do ngrejë Task-Forcë për njohjen e Pavarësisë së Kosovës

  Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë diplomatike për njohjen nga sa më shumë vende të Pavarësisë së Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Cakaj e konsideron të papranueshme fushatën që ka ndërmarrë...
 • Fleckenstein: Reforma elektorale mund të bëhet dhe në këto kushte

  Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian mendon se reforma zgjedhore nga parlamenti aktual mund të realizohet pavarësisht se opozita zyrtare është jashtë saj. I pranishëm në Këshillin Kombëtar të Intergimit, Knut Fleckenstein tregohet i rezervuar të komentojë situatën politike në vend, por thotë se është i kënaqur që z.Palmer...
 • Kryeministri Tsipras mesazh Shqipërisë për negociatat e anëtarësimit në BE

  Kryeministri i Greqisë Alexis Tsipras ka folur për një zhvillim negativ që sipas tij po ndodh me minoritetin grek në Shqipëri, konkretisht në Himarë. Duke folur nga Bukureshti gjatë një samiti mes 4 shteteve Greqi-Bullgari-Serbi-Rumani, Tsipras u shpreh se sot kishte marrë informacion lidhur me pronat e minoritetit grek...
 • SHBA: Gabim kush mendon se Reforma në Drejtësi po dështon

  Shtetet e Bashkuara janë optimistë se Reforma në Drejtësi së shpejti do të japë frytet e saj, duke vlerësuar punën që është bërë deri tani në këtë drejtim. Në 10 vjetorin e anëtarësimit të vendit tonë në NATO e ngarkuara me punë e ambasadës së SHBA në Tiranë, Leyla...
 • “Culture Trip” rekomandon Shqipërinë

  Teksa sezoni veror po afron, faqet e specializuara kanë nisur të këshillojnë pushuesit për destinacionet më të pëlqyera, por edhe më me leverdi për 2019-ën. “Culture Trip”, sajti online kushtuar turizmit, e ka renditur bregdetin shqiptar ndër 8 pikat turistike më të veçanta në Ballkan. “Riviera shqiptare ende është...
 • Xhaçka në Komandën e NATO: Shqipëria, qendër e sigurisë në Ballkan

  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka zhvilloi një vizitë pune në Komandën e Forcës së Bashkuar të Aleancës së Atlantikut të Veriut me qendër në Napoli, ku u prit nga komandanti i kësaj force, Admiral James Foggo, i cili është njëkohësisht edhe komandant i Forcave Detare të SHBA për Europën...
1 2 3 14
Emisione