shqiptare

 • Rritet numri i shqiptarëve që kërkojnë azil në vendet e BE

  Muajt e parë të vitit 2019 shënojnë një rritje të numrit të azilkërkuesve në Bashkimin Europian. Mijëra qytetarë nga Venezuela, Kolumbia por edhe nga Shqipëria kanë kërkuar azil në BE. Numri i azilkërkuesve të rinj në Bashkimin Europian është rritur ndjeshëm në muajt e parë të vitit 2019, shkruan...
 • Gjermani/ “Folën shqip, më pas e qëlloi me armë”

  Një 36-vjeçar është qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës në një park në qytetin e Hamburg në Gjermani. Mediat gjermane raportojnë se 36-vjeçari ndodhej i shoqëruar nga një grua në një park. Aty u takua me një person tjetër. Të dy biseduan në gjuhën shqipe, tha për...
 • Operacion antidrogë, arrestohen 4 shqiptarë

  Itali- Një operacion antidrogë i kryer nga policia e Firences në bashkëpunim me prokurorinë ka vënë në pranga katër shqiptarë dhe një italian. Referuar medias italiane “FirenzeToday” tre prej tyre janë lënë në “arrest me burg”, ndërsa dy të tjerë në detyrim paraqitje. Gjithashtu mësohet se operacioni është ende...
 • 1 në 3 familje në Shqipëri kanë borxh për të paguar

  1 në 3 familje në Shqipëri rezultojnë se kanë një borxh për të paguar. Në vrojtimin e bërë nga Banka e Shqipërisë, mbi situatën huamarrëse të individëve në Shqipëri, rezulton se 37% e këtij borxhi është marrë për nevoja konsumi. 2 në10 familje të cilat kanë deklaruar se kanë...
 • Fotografonin pronarët në gjumë pasi i grabisnin, arrestohen 5 shqiptarë

  Itali – Karabinierët kanë vënë në praga 6 persona, ku 5 ishin shqiptarë dhe një shtetas italian. Falë një hetimi të gjatë, hetuesit e Pineriolo kanë mundur të kapin grabitësit të cilët numërojnë 79 vjedhje. Hajdutët operonin kryesisht në banesat ku pronarët ishin të moshuar dhe hynin nga dritaret...
 • Përleshje mes të burgosurve shqiptarë dhe grekë në Koridhalo

  Dy të burgosur janë përleshur mes tyre në burgun famëkeq të Koridhalos. Sipas mediave greke, bëhet fjalë për një grek 33-vjeçar dhe një shqiptar 27-vjeçar. Ata u përleshën ashpër mes tyre dhe kanë pësuar lëndime. Ngjarja ndodhi në sektorin e 4-t të burgut. Dy të burgosurit u dërguan në...
 • Italia dhe Britania shkatërrojnë 2 banda shqiptarësh

  Emigracion klandestin, trafik ndërkombëtar droge dhe posedim armësh luftarake. Janë këto akuzat që rëndojnë mbi dy banda shqiptarësh të shkatërruara mëngjesin e kësaj të hëne nga karabinierët e Frascati, pas urdhërarresteve të lëshuara nga Gjykata e Romës për 18 persona. Sipas mediave italiane, për 11 prej tyre u dha...
 • 947 shqiptare të trafikuara në Britani

  Trafikimi i qënieve njerëzore sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit në Mbretërinë e Bashkuar po njeh rritje. Vetëm vitin e shkuar 947 shqiptare janë trafikuar në këtë shtet për shfrytëzim seksual apo punë të detyruar. 947 shqiptare janë trafikuar për shfrytëzim seksual apo punë të detyruar në Britaninë e Madhe...
 • ‘Perandoria’ e jashtëligjshme e shqiptares në Britani

  Një shqiptare akuzohet se kishte krijuar një ‘perandori’, që u siguronte pasaporta britanike kriminelëve. Agjencia Kombëtare e Krimit NCA, e arrestoi shqiptaren, mosha dhe identiteti i së cilës nuk bëhet publike, për akuzat e mashtrimit dhe pengim të drejtësisë. Ajo u prangos të hënën, në një adresë në lindje...
 • 50 oficerë dhe një helikopter për kapjen e 5 shqiptarëve në Britani

  Një operacion masiv për të shkatërruar bandat e krimit të organizuar në Britani çoi në bastisjen e 7 shtëpive, sekuestrimin e një sasi kanabisi me blerë 500 mijë paund dhe arrestimin e 5 personave, të gjithë shqiptarë. Ata u arrestuan falë një helikopteri të policisë që përdor teknologjinë e...
 • Konflikt mes shqiptarëve, 44- vjeçari hyn me makinë në lokal

  Itali- Një debat mes dy shqiptarëve që jetojnë në Santa Maria a Monte (Pisa) ka bërë që situata të përshkallëzohet. Në kulmin e mosmarrëveshjeve, 44- vjeçari shqiptar ka marrë automjetin e tij tip “Hyundai”, dhe ka tentuar të hyjë në lokalin ku gjendej bashkatdhetari i tij. Ngjarja ka ndodhur...
 • Shqiptarët e mbështetur nga bosi i ‘Ndrangheta

  Trembëdhjetë persona të cilët bashkëpunonin më njëri-tjetrin janë arrestuar më 25 Janar, falë operacionit të koduar “Herostratus”. Organizata e rrezikshme përbehej nga shqiptarë dhe italianë dhe prej dy vitesh ishte aktive në Viterbo, Itali. Ata kishin sulmuar dhe kërcënuar shumë persona. Ndaj 11 prej të ndaluarve është dhënë masa...
 • Të dëbuarit që u rikthyen… jo një, por disa herë

  “Baronët e drogës nga Shqipëria po tallen me sistemin tonë të deportimit, duke u rikthyer për të kryer edhe më shumë krime, pasi janë përzënë. Të gjithë ata që deportohen vendosen në një listë vëzhgimi dhe e kanë të ndaluar që të rifuten në vend…“. Që në hyrje, në...
 • Shqiptarët kërkojnë azil në Zvicër

  Edhe pse që nga Janari i vitit të kaluar qeveria zvicerane ashpërsoi ligjet e azilit, shqiptarët e kanë provuar sërish fatin në Zvicër duke u renditur të pestët në listën e kombësive që kanë paraqitur kërkesat për azil. Në lidhje me kombësitë, Nigeria kryeson për numrin e azilkërkuesve në...
 • 200 shqiptarë të arrestuar çdo muaj në Britani

  Të paktën 200 shqiptarë arrestohen çdo muaj në Britaninë e Madhe, për krime që përfshijnë çështjet e drogës. Shifrat janë bërë publike nga e përditshmja britanike Express, që i referohet të dhënave nga zyrat policore në Angli e Uells. Sipas këtyre të dhënave, vetëm në 2017-ën në pranga kanë...
 • Rritet interesi i familjeve shqiptare për të birësuar fëmijë

  Rritet interesimi i familjeve shqiptare për të birësuar fëmijë të braktisur. Vetëm në 2 vitet e fundit janë birësuar 84 fëmijë, shumica brenda vendit dhe vetëm një pjesë e vogël ka shkuar në familje të huaja. Shifrat i jep në një intervistë për Televizionin Klan, Drejtoresha e Komitetit të...
 • Itali/ Shkatërrohet banda e trafikantëve shqiptarë

  Policia italiane shkatërroi një rrjet trafikantësh shqiptarë. Në pranga ranë 20 persona, shumica e të cilëve – sipas mediave italiane – janë shqiptarë. Organizata merrej me trafikimin e sasive të mëdha të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Prej kohësh trafikonin hashash por edhe kokainë e heroinë që e siguronin...
 • Sherr i dhunshëm mes shqiptarëve dhe rumunëve

  Të burgosurit shqiptarë dhe ata rumunë janë përfshirë në një sherr të dhunshëm në burgun e Sollicciano të Firences në Itali. Mediat italiane raportojnë se u desh ndërhyrja e gardianëve për të ndarë sherrin e madh mes dy grupeve. Administrata e burgut ka paralajmëruar se do të marrë masa...
 • 20 në pranga dhe 1 mln euro pasuri e sekuestruar

  Një operacion i gjerë i policisë italiane me bashkëpunimin dhe të policisë spanjolle dhe austriake ka rezultuar me arrestimin e 20 personave, anëtarë të një organizate që merrej me trafikun e drogës. Mes të arrestuarve janë shtetas shqiptarë, italianë, moldavë dhe ukrainas. Gjithashtu janë sekuestruar materiale me një vlerë...
 • “Sky news” reportazh për trafikimin e qenieve njerëzore

  Grupet kriminale shqiptare po zgjerojnë aktivitetin e tyre në trafikun e qenieve njerëzore në Britaninë e Madhe. Një reportazh i televizionit britanik Sky News konstaton rritje me 35% të numrit të të trafikuarve drejt Britanisë për vitin 2017. Shumica e tyre janë shqiptarë. Në shënjestër janë kryesisht të miturit...
1 2 3 10
Emisione