Singapor

 • Singapori, destinacioni që po tërheq vëmendjen e gjithë botës (Video)

  Në juglindje të Azisë shtrihet Singapori, një shtet ishullor që në harkun e shumë pak viteve po bëhet “qyteti ose metropoli global i së ardhmes”, që po tërheq vëmendjen e miliona turistëve nga e gjithë bota. Udhëtimi me ndalesë në Stamboll zgjat 12 orë e gjysmë. Aeroporti Ndërkombëtar i...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Vidhen të dhënat e 1.5 mln personave

  Hakerat kanë vjedhur të dhëna personale në Singapor që u përkasin rreth 1.5 milion njerëzve, ose gati një e katërta e popullsisë. Ata hynë në bazën e të dhënave të shëndetit në një sulm “të qëllimshëm, të shënjestruar dhe të planifikuar mirë”, thuhet në një deklaratë te qeverisë atje....
 • 15 milionë dollarë për samitin historik

  15 milionë dollarë i ka kushtuar qeverisë së Singaporit, samiti historik mes Donald Trumpit dhe Kim Jong-unit, ku përfshihen masat shtesë të sigurisë. Ky që shihni në këto pamje është rezorti turistik me 5 yje Capella. Aty u organizua i gjithë takimi mes dy liderëve. Që të ishte krejtësisht...
 • 4 pikëpamje nga samiti historik midis Donald Trump dhe Kim Jong Un

  Mbrëmjen e së hënës u shkruajt historia: Një president amerikan u takua me udhëheqësin e Koresë së Veriut. Ishte një moment i historik, kur Presidenti Donald Trump dhe Kim Jong Un ecën drejt njëri-tjetrit dhe shtrënguan duart pas orës 9 të mëngjesit në Singapor. Ishte gjithashtu një moment televiziv...
 • Shtëpia e Bardhë: Trump – Kim takim kokë-më kokë

  Në një deklaratë Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Donald Trump do të mbajë një takim kokë-më kokë me udhëheqësin koreanoverior Kim Jong Un të martën në mëngjes, ku të pranishëm do të jenë vetëm përkthyesit. Më pas ata do të kenë një drekë pune dhe një takim dy-palësh...
 • Optimizëm para samitit të Singaporit

  Mbeten vetëm pak orë para samitit historik mes Donald Trumpit dhe Kim Jong-unit. Shefi i Shtëpisë së Bardhë, i cili në Twitter shkroi se ndihej mirë që ndodhej në Singapor, ku atmosfera është ngazëlluese. Mediave botërore nuk u kanë shpëtuar edhe detaje dytësore nga takimi historik. Bussines Insider shkruan...
 • Trump: Kim ka vetëm një shans me këtë takim

  Presidenti Donald Trump paralajmëroi të shtunën se takimi i tij me Kim Jong Un në Singapor më 12 Qershor është “një mundësi e vetme” për udhëheqësin koreano-verior, kur të ulen të diskutojnë për programin e Phenianit për armët bërthamore. Para se të largohej nga Takimi i Grupit të Shtatëshes...
 • Trump dhe Kim Jong-un mund të takohen në Singapor

  Singapori mund të jetë shteti ku do të zhvillohet takimi historik mes Presidentit të SHBA-së Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, raportojnë mediat amerikane. Zyrtarët, të cilët folën për Fox News, CNN, CBS dhe Reuters, vunë në dukje se presidenti amerikan mund të takohet në...
 • Video/ Momenti i tmerrshëm kur një grua bie nga kati i tretë

  Ky është momenti kur një burrë në Singapor po mbante nga flokët një grua e cila po binte nga kati i tretë i një pallati. Pak minuta më vonë gruaja bie pasi duart e tij ishin të yndyrshme. Sipas Daily Mail, gruaja, e cila besohet të jetë një pastruese,...
 • Singapori me autobusë pa shoferë në vitin 2022

  Singapori planifikon të nxjerrë në rrugë autobusët pa shoferë në vitin 2022. Qeveria tha se ata do të pilotohen në tri lagje të reja, të cilat kanë rrugë më pak të populluara. Sipas qeverisë, autobusët do të ndihmojnë banorët të udhëtojnë në komunitetet e tyre dhe në stacionet pranë...
 • Mysafiri i veçantë

  Klientët në një hotel në Singapor, pothuajse çdo ditë takohen me një imazh të pazakontë, meqë atyre rregullisht u vjen “në vizitë” një ketër Ai ushqehet me frutat e thata nga tavolinat e restoranti dhe kthehet sërish në kopshtin e hotelit. Klientët e rregullt të hotelit në qytetin-shtet në...
 • Pasaportat më të fuqishme në botë

  Personat që mbajnë një pasaportë të SHBA do të kenë më tepër kufizime për udhëtimet globale se kurrë, dhe e gjitha kjo falë Trump, sipas të përditshmes britanike Express. Poseduesit e pasaportave amerikane kanë më pak mundësi për të udhëtuar pa viza krahasuar me vendet si Gjermania, Koreja e...
 • Nusja tradhton burrin para dasmës, ai i publikon videon në hotel me dashnorin

  Ajo që supozohej të ishte një dasmë e bukur, ka përfunduar me publikimin e një video tradhtie. Një biznesmen në Singapor ka publikuar në ditën e tij të dasmës pamjet që tregojnë tradhtinë e bashkëshortes. Ai dyshonte se e fejuara e tij shkonte me një burrë tjetër dhe për...
 • Pastruesja kishte filluar të sillej çuditshëm, pasi punëdhënësja e filmoi u tmerrua

  Në këtë video rrëqethëse tregohet një grua e pushtuar nga shpirtrat. Nurul Baker, kishte vënë re se gruaja që i pastronte shtëpinë kishte filluar të kishte sjellje të çuditshme që prej të mërkurës së shkuar. Ajo instaloi disa kamera në shtëpi dhe mbeti e shokuar nga ajo që pa. Patruesja e...
 • Kryeministri Rama në Singapor, mer pjesë në Forumin Ekonomik

  Shqipëria dhe Singapori mund ta tejkalojnë distancën si pengesë dhe të shfrytëzojnë avantazhet që ofrojnë ekonomitë e dy vendeve. Në vitin 2016, shkëmbimet tregtare mes dy vendeve shënuan rritje të konsiderueshme, por janë ende larg potencialit të tyre. Kështu u shpreh Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij në...
 • Kryeministri Rama, vizitë zytare në Singapor

  Singapori, një model zhvillimi për shkak të transformimit të jashtëzakonshëm që ka njohur në dekadat e fundit, mund të jetë model frymëzimi dhe për Shqipërinë. Kryeministri Rama, i cili zhvilloi një vizitë zytare me ftesë të homologut Lee Hsien Loong, pranon se kanë folur në takimin e tyre për shkëmbim...
 • Samsung Galaxy Note 7 merr flakë përsëri

  Samsung Galaxy Note 7 ka qenë në qendër të debatit muajt e fundit për shpërthimet e baterisë. Disa ditë më parë u raportua një rast ku Note 7 mori flakë brenda një avioni. Incidenti ndodhi në linjat jugore të Baltimore për në Louisville, në Kentucky. Fotot alarmante tregojnë një...
Emisione