skripal

 • Zbulohet identiteti i rusit tjetër në rastin Skripal

  Zbulohet identiteti i të dyshuarit të dytë për helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia. BBC, që citon rrjetin investigativ britanik Bellingcat, raporton se personi i dytë quhet Aleksandër Mishkin. Ai është një mjek i forcave ruse të inteligjencës ushtarake, GRU. Agjencia investigative britanike arriti...
 • Të dyshuarit e sulmit ndaj Skripalëve flasin për herë të parë, “Ishim vetëm turistë”

  Dy të dyshuar për helmimin e një ish-spiuni rus në Mbretërinë e Bashkuar pohojnë se ata ishin thjesht turistë. Burrat, të identifikuar si Alexander Petrov dhe Ruslan Boshirov, thanë për televizionin RT se ata shkuan në Salisbury, por u kthyen në Londër brenda një ore. Ata janë akuzuar nga...
 • Putin reagon për çështjen Skripal: Kemi gjetur agresoret, janë civilë

  Rusia i ka identifikuar 2 personat e dyshuar për helmimin e ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia. Lajmin e dha vetë presidenti Vladimir Putin në një dalje publike. “Ne e dimë kush janë ata, i kemi gjetur. Shpresoj që së shpejti ata të dorëzohen e të...
 • SHBA sanksionon sërish Rusinë pas sulmit ndaj Skripalëve

  Shtetet e Bashkuara do t’i vendosin sanksione të reja Rusisë pasi kanë vlerësuar se kjo e fundit ka përdorur agjent nervor kundër ish-spiunit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në Sallsbëri muaj më parë. Departamenti amerikan i Shtetit ka bërë të ditur këtë njoftim ditën e mërkurë....
 • Përsëritet rasti “Skripal” në Salisbury

  Një çift britanik ndodhet në gjendje të rëndë në spitalin e Salisbury pas kontaktit me substancën e rrezikshme Noviçok. Bëhet fjalë për të njëjtën substancë, që dyshohet se është përdorur nga Moska për helmimin e ish-agjentin rus Sergei Skripal dhe të bijën Julia në fillim të Marsit. Charlie Rowley...
 • Rasti “Skripal” forcoi pozitat e Putinit në zgjedhje

  Rasti i helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Britani ndikoi pozitivisht në përpjekjet e Vladimir Putinit për të fituar mandatin e katërt presidencial. Në këtë përfundim arrijnë shumë prej komenteve të publikuara në mediat ndërkombëtare, për fitoren e thellë të Putinit në zgjedhjet presidenciale të së dielës në...
 • I dashuri i Julia Skripalit, agjent i shërbimeve sekrete ruse

  Mediat britanike hedhin dyshime se vajza e ish-agjentit rus Sergei Skripal kishte lidhje dashurore me një agjent të shërbimeve sekrete ruse, i cili mund ta ketë helmuar. E përditshmja britanike The Sun shkruan se 33-vjeçarja Julia Skripal shoqërohej prej kohësh me një djalë, me të cilin ka pasur një...
 • Çekia hedh poshtë akuzat e Rusisë mbi origjinën e gazit nervor

  Ministri i Jashtëm çek Martin Strionicky ka hedhur poshtë sot akuzat e Moskës se gazi nervor, që është përdorur kundër ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në Britani, ka ardhur nga Republika Çeke. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova i ka thënë sot televizionit...
Emisione