Spanja

 • Julieni u nxor i pajetë

  Zhdukja e papritur Julenit 2-vjeçar kishte shokuar prej javësh opinionin publik në Spanjë. Ashtu siç druanin ekipet e shpëtimit trupi i tij u gjet i pajetë në orët e para së shtunës, në një vrimë me diametër 25 cm, por 100 metra të thellë. Ngjarja e trishtë ndodhi të...
 • U refuzua nga Italia dhe Malta, anija me emigrantë mbërrin në Spanjë

  Një anije spanjolle, në të cilën ishin mbi 300 emigrantë të shpëtuar në det, ka mbërritur në Spanjë, duke përfunduar një udhëtim disa ditor përgjatë Mesdheut Perëndimor. Anija e drejtuar nga grupi jofitimprurës “Proaktiva open arms” mbërriti në portin spanjoll të Algericas të premten. Anija i shpëtoi emigrantët në...
 • Spanja akuzon Shakirën

  Prokurorët spanjollë ngritën akuzë ndaj këngëtares kolumbiane, Shakira, duke thënë se ajo ka dështuar të paguajë rreth 14.5 milionë Euro tatime në vendin ku luan futboll bashkëshorti i saj. Akuzat u ngritën në rajonin e Katalonisë, ku këngëtarja është prezente shumë shpesh për të përcjellur ndeshjet e futbollit të...
 • Spanja lejon atletët kosovarë të përdorin simbolet shtetërore

  Spanja do t’i lejojë atletët kosovarë të përdorin simbolet shtetërore në garat ndërkombëtare që organizohen në këtë vend, edhe pse Madridi nuk e njeh pavarësinë e Kosovës. Vendimin e mori Komiteti Olimpik i Spanjës, pasi Juan Antonio Samaranch, nënpresident i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, paralajmëroi se refuzimi i Spanjës për...
 • Spanja mund thellë Kroacinë

  Nënkampione bote por përballë Spanjës u shfaq një skuadër shumë e dobët. Kroacia humbi 6-0 përballjen për Nations League. Ekipi vendas i përbërë nga 6 lojtarë titullarë të Real Madrid dhe i drejtuar nga një trajner barcelonist shembi mitin e ngritur në Rusi 2018. Spanjollët ishin të papërmbajtshëm. Spanjollët...
 • Spanja fiton me përmbysje në Angli

  Spanja e Luis Enrique e nisi me një fitore të rëndësishme Ligën e Kombeve. Ish-trajneri i Barcelona debutoi me triumf, duke mundur Anglinë 2 – 1 me përmbysje të shtunën në “Wembley”. Rashford shënoi fillimisht për vendasit pas 11 minutash lojë. Goli nuk i dha më shtysë anglezët që...
 • Spanja pret emigrantët e mbytur

  Pas 4 ditësh lundrim në ujërat e Mesdheut, anija ‘Open Arms’ e një organizate joqeveritare spanjolle mbërriti në portin e Majorkas. Anija nxori në tokë trupat e 2 emigrantëve të mbytur dhe 1 grua kamerunase e shpëtuar e gjallë, pasi kishte qëndruar 2 ditë në det. Kapiteneria e anijes...
 • Luis Enrique bëhet trajner i Spanjës

  Luis Enrique është trajneri i ri i Spanjës. Federata Spanjolle e futbollit e konfirmoi arritjen e marrëveshjes deri në Europianin e 2020. Një provë kjo për ish-trajnerin e Barcelona që është pushim prej 1 viti. Në Spanjë duan të harrojnë sa më shpejt zhgënjimin e botërorit të fundit ku...
 • Hierro nuk është më trajner i Spanjës

  Spanja nuk pati sukses në botëror dhe të parët që e pësojnë janë trajnerët. Fernando Hierro nuk do të vijojë më stolin e përfaqësueses spanjolle. Eliminimi që në fazën e 1/8 shtrëngoi drejtuesit e federatës të mos zgjasnin bashkëpunimin me Hierron, që nuk do të jetë më as drejtor...
 • Iniesta lë Kombëtaren

  Kur bëhet fjalë që një ndeshje futbolli të vendoset nga 11-metërshat, atëherë thuajse çdo gjë është në dorë të fatit. Kështu ndodhi me Spanjën. Favoritja e madhe e Botërorit ra pas Argjentinës dhe Portugalisë. Pas një rezistence të gjatë, rusët e çuan ndeshjen me penallti. Koke dhe Lago Aspas...
 • Rusia shkon në çerekfinale

  Rusia është në çerekfinalet e Kupës së Botës, pasi eliminoi Spanjën, një nga skuadrat kandidate për trofeun. Përfaqësuesja tregoi shpirt gare, duke arritur kualifikimin pas goditjes së penalltive. Një largim i rëndë për Spanjën që dha më shumë. Rusia rezistoi deri në kohën shtesë madje guxoi duke rrezikuar portën...
 • Spanja dhe Portugalia duan kreun

  Mbrëmja e sotme do të shohë duelin në distancë mes Spanjës dhe Portugalisë. Spanja që do të jetë përballë Marokut duket se do ta ketë më të lehtë, pasi afrikanët nuk kanë me pretendime. Por më e rrezikuar duket se do të jetë Portugalia. Irani ka tre pikë dhe...
 • Spanja e Portugalia ndahen në barazim

  Dramatike mes Portugalisë dhe Spanjës. Ndeshja më e fortë deri tani në Botëror rezultoi vërtetë e tillë. Në Soçi perfundoi në barazim 3-3. Talenti dhe klasi i lojtarëve spajollë nuk mundi të triumfojë përballë një super Cristiano Ronaldo. Topi i Artë tregoi sa vlen, duke realizuar një tregolësh. Që...
 • Pretendentët për të fituar botërorin, De Biasi dhe Panuçi tregojne favoritët

  Brazili, Gjermania dhe Spanja duket se janë përfaqësueset që kanë shanset më të mëdha për të fituar trofeun e kampionit të Botës. Shoqëritë e basteve vendosin këta pretendentë dhe i të njëjtit mendim është edhe ish-trajneri i Kombëtares, Gianni De Biasi. “Favoritët sipas meje jo të renditura janë Brazili,...
 • Kush e fiton Botërorin e Rusisë? Kompanitë e basteve publikojnë favoritët

  Kur kanë mbetur edhe pak ditë nga nisja e Botërorit, të gjithë pyesin se kush do të jetë fituesi i trofeut më të lakmuar të futbollit në botë. Dëshurat ndryshojnë nga llogaritjet. Këto të fundit nuk bëhen më mirë nga askush veç kompanive të basteve. Brazili është pretendenti kryesor...
 • Spanja kërkon të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

  Në një takim të anëtarëve për Politikë të Jashtme të BE-së në Bruksel, ku anëtarët ishin informuar rreth zhvillimeve mbi dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ka pasur vende që kanë shprehur pakënaqësi që nuk janë pjesë e këtij procesi. Spanja dhe vende tjera të Grupit të Visegradit, kanë kërkuar...
 • Ende e paqartë a do të ulen Kosova dhe Spanja së bashku në Sofje

  Edhe Spanja edhe Kosova do të marrin pjesë në Samitin e Sofjes, mirëpo Presidenca bullgare nuk ka bërë të ditur nëse Madridi është pajtuar më përfaqësimin e Kosovës si shtet. Presidenca e Bullgarisë në Bashkimin Evropian e ka konfirmuar pjesëmarrjen e Kosovës në samit, porse kanë refuzuar të përgjigjën...
 • Spanja bllokon deklaratën e përbashkët në samitin e Sofjes, shkak Kosova

  Spanja ka bllokuar një draft të një deklaratë të përbashkët të planifikuar për publikun gjatë samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Bullgari në Maj. Sipas gazetës spanjolle, “arsyeja nuk është politika e jashtme e BE”, në vend të kësaj qëllimi është të shmanget emri dhe nënshkrimi i kryeministrit...
 • Prokurorët gjermanë kërkojnë ekstradimin e ish-Presidentit të Katalonjës

  Gjermania do të ekstradojë Carles Puigdemont. Të martën Prokuroria e Përgjithshme e landit Shlesvig-Holshtajn ka bërë të ditur se do të kërkojë të esktradojë në Spanjë ish-kreun e qeverisë së Katalonjës, Carles Puigdemont. Drejtësia spanjolle e akuzon Puigdemont për rebelim për shkak të shpalljes së pavarësisë së Katalonjës. Prokuroria...
 • Spanja mund thellë Argjentinën

  Gola dhe spektakël në Madrid në sfidën mes Spanjës dhe Argjentinës. Përfaqësuesja spanjolle fitoi bindshëm 6 – 1 ndaj asaj argjentinase. Një dominim absolut që nisi që në minutën e ’12 me golin e Diego Costa, ndërsa Isco realizoi 3 herë në këtë takim miqësor. Kjo provë force tregon...
Emisione