Spanje

 • 2 vjet pa gjumë, çifti zbulon arsyen e tmerrshme

  Për dy vjet me radhë një çift spanjoll e pati thuajse të pamundur të bënte gjumë të mirë. Shkak ishte një koshere masive prej 80 mijë bletësh në murin e shtëpisë së tyre. Bashkëshortët, emrat e të cilëve nuk janë bërë publikë, ndjenin një zhurmë konstante në muret e...
 • Spanja e përçarë në zgjedhje, triumfojnë socialistët

  Spanja mbetet në një udhëkryq politik edhe pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës, të tretat në 4 vitet e fundit. Partia Socialiste e Kryeminsitrit Pedro Sanchez doli fituese, me 29% të votave respektivisht 123 vende në Parlamentin me 350 deputetë. Pedro Sanchez është ende larg shumicës prej 175 deputetësh....
 • Socialistët fitojnë zgjedhjet në Spanjë

  Spanjollët iu drejtuan sot kutive të votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të tretat në 4 vite pas krizës së Katalunjës. Vëmendja është e përqëndruar tek radikalët e djathë të lëvizjes Vox, të cilët pritet të hyjnë për të parën herë në parlament prej vitit 1982 pas rënies së...
 • Kryeministri spanjoll ashpërson pozicionin e tij ndaj Katalonjës

  Vetëm dy javë para zgjedhjeve kombëtare, kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez është zotuar se do të veprojë “me forcë” kundër çdo përpjekjeje të separatistëve katalanas për të shpallur pavarësinë nga Spanja, siç bën më 2017. Tentimi i dështuar i Katalonjës për t’u ndarë nga Spanja dhe qasja e Madridit...
 • Shqiptari arrestohet në aeroportin spanjoll

  Një 35-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia spanjolle në aeroportin e ishullit Lanzarote. Sipas mediave vendase, shqiptari paraqiti dokumente të falsifikuara. 35-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, do të udhëtonte drejt Irlandës. Autoritetet kufitare spanjolle zbuluan se dokumentet e shqiptarit ishin false. Ai përdorte identitet të...
 • U torturua për orë të tëra…

  Mediat spanjolle kanë bërë publike detaje të reja në lidhje me vrasjen e një 46-vjeçari shqiptari në Spanjë. Bëhet fjalë për person që njihej me emrin Deda. Ai u vra me një plumb pas koke, por këtë të premte është bërë e ditur se përpara se të vritej ai...
 • Rikthehen manifestimet për Pavarësinë e Katalunjës

  Mbështetësit e Pavarësisë së Katalunjës u rikthyen në rrugët e Barcelonës. Mijëra njerëz morën pjesë në manifestimin kundër procesit gjyqësor që po zhvillohet aktualisht ndaj dhjetëra liderëve separatistë në Madrid. Protestuesit mbanin në dorë flamuj të rajonit të Katalunjës dhe parrulla ku shprehej mbështetja për rezultatin e referendumit të...
 • Spanja në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

  Qeveria spanjolle të mërkurën, pritet të humbasë votën për buxhetin në Parlament. Kryeministri, Pedo Sanchez, ka në plan të shpallë së shpejti zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme, njoftuan burime shtetërore. Sipas njoftimeve data e zgjedhjeve të parakohshme nuk është vendosur ende por 14 prilli vlerësohet si datë e mundshme....
 • Ndryshon kufiri i shpejtësisë

  Spanja ka reduktuar kufirin e shpejtësisë për automjetet në rrugët kryesore duke e ulur në 90 km/h, nga 100 km/h që ishte. Kjo masë ka hyrë në fuqi ditën e martë. Autoritetet spanjolle kanë ndryshuar më shumë se 2700 tabela rrugore me një kosto prej 526 mijë Euro. Qëllimi...
 • 6 qytete, 11 në pranga (Video)

  3 tonë kokainë janë sekuestruar nga policia spanjolle. Në pranga kanë rënë 11 persona, mes tyre edhe shqiptarë. Mediat vendase theksojnë se të arrestuarit janë pjesë e një organizate kriminale. Operacioni është kryer në 6 qytete të ndryshme. Mësohet se janë bllokuar dhe 8,500 litra kimikate të nevojshme për...
 • “Telenovela” që tronditi Spanjën

  Një skenar i vlefshëm për një film Thriller. Një burrë i dënuar për vrasjen e gruas përfitoi nga liria me kusht, e marrë pas shumë betejash ligjore nga avokatja e tij. Por monstra që kishte brenda vetes, i mori jetën edhe vetë avokates. Ngjarja e rëndë ka tronditur opinionin...
 • “Gabimi kompjuterik” i dyfishon dënimin shqiptarit në Spanjë

  Një rast të paprecedent e konsiderojnë mediat spanjolle vendimin gjyqësor që është dhënë ndaj një shqiptari në Spanjë. Dy dënime për të njëjtat fakte. Fjala është për Rigers Husein, i cili më 29 Nëntor të vitit të kaluar u dënua me 5.3 vite. Dy javë më vonë, më 11...
 • Arrestohet pas 11 vitesh shqiptari i kërkuar për vrasje

  Një 38-vjeçar shqiptar u arrestua nga policia në Spanjë, pasi ishte në kërkim për vrasje prej 11 vitesh. Në pranga është vënë Florenc Nishku i dënuar me burgim të përjetshëm për vrasjen me thikë të një tjetër shqiptari të identifikuar si Spiro Binjaku, 25-vjeç. Ngjarja ndodhi në 4 shtator...
 • Emigrantët afrikanë zbarkojnë në Spanjë

  Një anije që transportonte kryesisht emigrantë afrikanë u ankorua në Spanjë tëpremten në mëngjes, pasi disa vende evropiane refuzuan ta pranojnë, përfshirë Maltëndhe Italinë. Imigrantët u shpëtuan nga anija “Open Arms”, e cila i përket një shoqate bamirëse spanjolle, pranë brigjeve të Libisë më 21 dhjetor. Ndaj 310 imigrantëve u kryen ekzaminime mjekësore nga organizata “Kryqi i Kuq”. Përpara se të mbërrinin në Spanjë, autoritetet italiane të ishullit të Lampedusëspranuan vetëm një fëmijë të sëmurë që ndodhej në mesin e imigrantëve. Të shtunën, një nënë dhe fëmija i saj i porsalindur, u morën me helikopter nga autoritetet malteze./VOA...
 • Shakira mendon të braktisë Spanjën

  Shakira duket e lodhur nga hetimet për evazion fiskal aq sa ka menduar të largohet nga Spanja, edhe pse partneri i saj Gerard Pique vijon të luajë me Barcelonën. Mediat hedhin idenë se ajo mund të vendoset në Bahamas ku rezultonte rezidente në të shkuarën. Zyra e shtypit të...
 • Barcelonë, shpërthejnë protestat

  Rikthehen protestat e dhunshme në rrugët e Barcelonës, ku qindra protestues u përplasën me policinë gjatë protestës për Pavarësinë e Katalonjës nga Spanja. Shkak i shpërthimit të protestave u bë vendimi i kryeministrit spanjoll, Pedro Sanches për të mbledhur Këshillin e Ministrave në Barcelonë. Një veprim që nga katalanasit...
 • Neymar sërish drejt Spanjës

  Mediat spanjolle po aludojnë se braziliani Neymar ka një marrëveshje për t’u larguar nga PSG verën e 2019. Sipas tyre sulmuesi mund të largohet në përfundim të sezonin për 200 milionë Euro. Në Katalonjë thuhet se Barcelona është në dijeni të këtij fakti dhe se ka nisur bisedimet me...
 • Evakuime në “parajsën e turistëve”

  Ishulli i Tenerifes në Spanjë, i njohur gjerësisht si “parajsa e turistëve” është përballur me stuhi dallgësh të mëdha që kanë shkatërruar edhe ballkonet e disa hoteleve në bregdet. Sipas mediave lokale të cituara nga “Sky”, 39 rezidentë dhe turistë janë evakuuar nga shtëpitë dhe hotelet në bregdet. Fatmirësisht...
 • Kroacia mund Spanjën në Ligën e Kombeve

  Kroacia mundi Spanjën me rezultatin 3 – 2, duke ndezur shpresat për të qenë në krye të Grupit të saj në Ligën e Kombeve. Sfida e luajtur të enjten në Zagreb u vendos e në pjesën e dytë ku u shënuan të gjithë golat. Kroatët arritën fitoren vetëm në...
 • Kapet në Spanjë Enver Bajri

  Ky është Enver Bajri, i cilësuar si kreu i grupit të Bajrave të Shkodrës. 45-vjeçari u vu në pranga në San Huan Alicente të Spanjës. Ai ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga policia shqiptare pasi akuzohej se drejtonte grupin që ishte aktiv për një sërë veprash të rënda penale,...
1 2 3 9
Emisione