Teatri

 • Basha: Protesta e artistëve, frymëzim për rrëzimin e qeverisë

  Protestën e artistëve dhe shoqërisë civile kundër shembjes së Teatrit Kombëtar, Lulzim Basha e shikon si frymëzuese për shembjen e qeverisë Rama. Në një takim të organizuar me disa prej tyre, nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit, kryetari i opozitës u tregon planin e tij për t’i dhënë vendit...
 • Teatri i ri në tokën e Teatrit

  Projekti për Tetarin e ri Kombëtar shkaktoi sërish debate në mbledhjen e këshillit bashkiak të Tiranës. Përfaqësuesit e Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim braktisën sallën pasi këshilltarët e majtë nuk pranuan propozimin që për këtë çështje të shprehet edhe Këshilli Bashkiak. Arsyen për hedhjen poshtë të këtij...
 • Parlamenti rihap garën për Teatrin

  Parlamenti e pranoi dekretin e Presidentit që kthente për rishqyrtim ligjin për Teatrin e ri dhe amendoi ligjin në fjalë duke rihapur garën për ndërtimin e godinës së re të këtij intitucioni, tashmë me ndryshimin që përveç kompanisë Fusha, të kenë të drejtën e pjesëmarrjes në garë edhe kompani...
 • Dekreti për Teatrin, Rama me Veliajn në zyrën e Ruçit

  Dekreti i Presidentit që ktheu për rishqyrtim ligjin për Teatrin Kombëtar ka mbledhur në zyrën e Kryetarit të Parlamentit Gramoz Ruçi, Kryeministrin Edi Rama, Kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, si dhe 2 nga njerëzit më të afërt të Kryeministrit, Sekretarin e tij të Përgjithshëm, Engjëll Agaçi dhe shefen e...
 • Letra e BE për Teatrin, Veliaj: Lajm i shkëlqyer

  “Një lajm të shkëlqyer” e quajti kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj letrën e Komisionit Europian, me anë të së cilës ai thotë se i jepet fund ngërçit për ndërtimin e Teatrit të ri Kombëtar, duke i hequr çdo alibi opozitës për ta kundërshtuar projektin. Nëpërmjet një postimi...
 • Bushati: “Teatër” me teatrin, të mbrohet interesi publik

  Reagimi i parë nga qeveria shqiptare për kthimin e ligjit për Teatrin e ri Kombëtar nga presidenti Meta, erdhi nga ministri për Europën dhe Punët e Jashme, Ditmir Bushati. I pyetur nga Zëri i Amerikës, nëse ligji bie ndesh me parashikimet e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, ministri Bushati tha...
 • Artistët në protestë kundër shembjes së Teatrit Kombëtar

  Të mbledhur në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, artistë, qytetarë dhe përfaqësues të shoqërisë civile marshuan drejt Kryeministrisë në protestë kundër shembjes së Tetarit Kombëtar. Me pankarta në duar ku shkruhej “Mbro teatrin”, “Pa teatër, s’ka Europë” protestuesit iu drejtuan Presidencës. Ata i bënë thirrje kreut të shtetit, Ilir Meta...
 • Berisha: Sollën në Kuvend ligjin për të ekzekutuar teatrin, kjo është vjedhje

  Pas debatesh të forta në Kuvend, ish kryeministri Sali Berisha është larguar se bashku me opozitën. Në një deklaratë për mediat Berisha tha se Pr/Ligji që ka sjellë mazhoranca në Kuvend nuk është gjë tjetër veçse ekzekutim i Teatrit Kombëtar. “Kjo që po ndodh me teatrin është vjedhje dhe...
 • PD: Veliaj iu shmang llogaridhënies, të protestojmë

  Partia Demokratike akuzoi kryebashkiakun e Tiranës, Erjon Veliaj se në shkelje të Kushtetutës dhe ligjit refuzoi të mos informojë parlamentin lidhur me projektin e Kompanisë “Fusha” për Teatrin Kombëtar. Sipas opozitës Veliaj zgjodhi të heshtë, pasi ngritja e godinës së re të teatrit është jo vetëm një skemë grabitëse...
 • Veliaj: Sjellja e turpshme e PD, mllef ndaj negociatave me aktorët dhe arkitektët

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një reagim ka sqaruar se ai ishte i ftuar për të marrë pjesë në mbledhjen e Komisionit të Kulturës, për të sqaruar projektin e ndërtimit të Teatrit të ri Kombëtar. Duke komentuar sjelljen e deputetëve të PD-së në këtë komision ai...
 • Debati për Teatrin/ Veliaj dhe Kumbaro largohen nga Komisioni

  Çështja e Teatrit Kombëtar është kthyer në debatin e përditshëm të sferës politike në vend. Opozita këmbëngul që godina aktuale e Teatrit Kombëtar të mos prishet, ndërsa mazhoranca shpreh të kundërtën. Ditën e sotme në seancën dëgjimore të Komisionit të Medias ka pasur debatë të shumta mes kryetares së...
 • PS: Mbledhja për teatrin e planifikuar për në 18 Qershor

  Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla ka reaguar pas shqetësimit të aktorëve për mungesën e deputetëve të mazhorancës në Komisionin e Edukimit. Balla thotë se Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik e kishte përcaktuar mbledhjen e radhës më datë 18 qershor dhe se deputetët e opozitës...
 • Video/ Kullë pas Teatrit? Veliaj: Kur e lejon ligji, mund të ketë edhe hotel me 5 yje

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj i ftuar këtë të enjte në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu foli lidhur me debatin e një kulle pas godinës së Teatrit Kombëtar. Veliaj tha se “në zonën e Teatrit do të ketë vetëm teatër, do të shihen të gjitha propozimet...
 • Rama: Teatri do të ndërtohet dhe askush nuk na ndal

  Diskutimet dhe debatet e ditëve te fundit për prishjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një godine të re nuk i kanë shpëtuar as seancës së kësaj të enjteje në Kuvend.  Kryeministri Edi Rama nga foltorja e Kuvendit ka ritheksuar edhe njëherë se Teatri Kombëtar i ri do të ndërtohet dhe...
 • Teatri në gjimnazet e Tiranës

  Nisur muaj më parë ideja për të zhvilluar gjininë e teatrit tek gjimnazistët ku ata janë protagonistët e shfaqjeve të tyre përveç se publiku i së ardhmes, ndalesa e radhës ishte në gjimnazin që mban emrin e një prej ikonave të kinematografisë “Sandër Prosi”. Ministrja e Kulturës bashkë me...
 • “Dua të rritem”, dëshirat e pazakonta të fëmijëve

  Dhjetori është po aq sa muaji i festave por edhe i reflektimeve. Një e tillë e ka shtyrë Françeska Hysin të shkruajë për dëshirat shpesh herë të pazakonta të fëmijëve, të kushtëzuara nga situatat ku gjenden prindërit. Njëra prej tyre është të rriten para kohe. Në “Krishtlindje të rriturish”,...
 • Kiço Londo vjen me “Zoti i masakrës”

  Dhuna dhe natyra njerëzore janë dy temat që udhëheqin komedinë e francezes Yasmina Reza dhe që vënin e saj për herë parë në skenën shqiptare do ta bëjë Kiço Londo. “Zoti i masakrës”, i jep mundësinë shikuesit, të bëhen dëshmitarë të dhunës verbale dhe betejave mes dy familjeve në...
 • Nga qelitë e burgut në sallën e Teatrit

  Nga qelitë e burgut 325 dhe 302 të Tiranës në sallën e Teatrit Kombëtar. Shtëpia e Teatrit priti këtë të Mërkurë një publik jo të zakonshëm. Për më shumë se një orë 39 vajza dhe gra të dënura përjetuan lirinë e munguar prej vitesh. Për këto gra u shfaq...
Emisione