TEC

 • Pezullohet koncesioni i termocentralit të Vlorës

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka pezulluar procedurën e dhënies me koncesion të termocentralit të Vlorës. Më datën 28 Shkurt u mbyll afati për dorëzimin e ofertave të kompanive pjesëmarrëse në garën e tenderit. Mësohet se në vizitën në terren që u bë pranë termocentralit ishin 27 kompani, të...
 • Gjendet zgjidhja për të vënë në punë TEC-in e Vlorës

  Pesë vjet pas ndërtimit, korporata elektroenergjitike ka arritur të gjejë një zgjidhje për të vënë në punë TEC-in e Vlorës. I përfunduar në vitin 2012, një defekt në tubacionin e ujit, që shërben për ftohjen e turbinës ka mbajtur peng deri më sot veprën që i kushtoi buxhetit një...
 • 209 mln lekë dëm shtetit, pranga ish – punonjësve të TEC –it të Fierit

  Tre persona kanë përfunduar në pranga e dy të tjerë janë shpallur në kërkim për akuzën e shpërdorimit të detyrës. Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik e Financiar të Fierit kanë finalizuar kështu me sukses operacionin e koduar “TECI”. Në pranga kanë përfunduar Qemal Vrenozi, 41 – vjeç, ish...
 • PD: Të pezullohet projektligji për TEC -in e Maliqit

  Një takim i hapur me publikun në qytetin e Korçës është organizuar nga Departamenti i Mjedisit, Pyjeve dhe Turizmit në Partinë Demokratike, lidhur me projekt-ligjin për të kthyer 288 hektarë tokë bujqësore në zonë minerale për përdorimin e torfave të Maliqit për prodhim energjie në TEC me kapacitet 500...
 • Kosovë, nisin hetimet për shpërthimin e TEC – it

  Autoritetet kosovarë kanë nisur hetimet për ngjarjen e një dite më parë në centralin energjitik, Kosova A. Si pasojë e një shpërthimi të fuqishëm mbetën të vdekur dy persona dhe u plagosën 14 të tjerë. Fillimisht u fol për 4 viktima, por dy prej punëtorëve që mendohej se kishin...
Emisione