Thaci

 • Rama takim me Thaçin

  Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar këtë të martë një takim me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin. Lajmin e bëri të ditur vetë kreu i shtetit kosovar, i cili në një postim në rrjetet sociale thotë se në takim u bisedua për aktualitetin politik në Kosovë, Shqipëri e rajon. “Si...
 • Thaçi shprehet i zhgënjyer nga mosuniteti i BE-së kundrejt Kosovës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë të mërkurën se është befasuar për të keq kur ka mësuar që për takimin e mbajtur në Berlin ditë më parë me liderët e Ballkanit Perëndimor, nuk kishte koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai i bëri këto komente në një...
 • Thaçi: Një kryeministër shqiptar më ofroi projektin e ndarjes së Kosovës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë një deklaratë të fortë nga studio e emisionit “Opinion” në Tv Klan. Kreu i Shtetit të Kosovës deklaroi se në vitin 2002 një kryeministër nga Shqipëria i ka shkuar në zyrë dhe i ka ofruar planin e ish kryeminsitit serb Zoran Dindiç...
 • Korrigjimi i kufijve, Thaçi: Ideja ka qenë e imja, kush mendon për Vuçiç është naiv

  Korrigjimi i kufijve të Kosovës është nga temat më të nxehta politike të muajve të fundit, në Kosovë, Serbi, por edhe Shqipëri. Por kush e ideoi marrëveshjen që mund të çonte në korrigjimin e kufijve? Kësaj pyetje, nëse ideja ka qenë e Vuçiç, Mogherinit, apo e Thaçit, Presidenti i...
 • Thaçi: E domosdoshme hapja e plotë e kufirit Kosovë-Shqipëri

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ka zhvilluar një takim me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, të mërkurën në Tiranë, me të cilin ka biseduar për, siç tha, “domosdoshmërinë e hapjes së plotë të kufirit Kosovë-Shqipëri dhe krijimin e një hapësire shqiptare pa kufi, nën ombrellën euroatlantike”. “Në...
 • Haradinaj: Dyshoj se Thaçi, Rama e Vuçiç folën për ndarjen e Kosovës

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dyshon se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kanë biseduar për ndarjen e Kosovës. Ndërsa sipas tij, këto biseda i ka udhëhequr përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogherini. “Ekziston ky dyshim i bazuar...
 • Thaçi e Pendarovski bisedojnë për “avancimin e marrëdhënieve bilaterale”

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin e zgjedhur të Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. “Homologun tim të ri e urova për fitoren në zgjedhjet presidenciale, e cila është fitore edhe për Maqedoninë e Veriut si shtet shumetnik, që aspiron anëtarësimin në...
 • Thaçi: Kosova e izoluar nga shtetet e BE

  “Ndonëse Serbia ka sjellje armiqësore dhe antievropiane nuk është penguar fare në rrugën e saj drejt integrimit evropian” ka thënë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ndërsa Kosova po mbetet e izoluar për shkak të bllokadave të cilat sipas tij po i bëhen nga 5 vendet e BE-së që nuk...
 • Debat i ashpër për dëbimin e shtetasve turq

  Në Kosovë, paraqitja e presidentit Hashim Thaçi në komisionin parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, u përshkrua me përplasje të ashpra dhe akuza të ndërsjella. Përplasja që çoi edhe në dështimin e dëshmisë, pasoi kërkesën e presidentit Thaçi për të kërkuar hetim ligjor për...
 • A do t’i mbijetojë taksa doganore Samitit të Berlinit?

  Takimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet më 29 prill në Berlin, po shihet edhe si një mundësi e mirë që vendet e këtij rajoni të përfitojnë nga projektet e përbashkëta që do të mbështeten nga shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, kryesuar...
 • Thaçi në Bruksel, takohet me Tusk dhe Hahn

  Presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në Bruksel ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian. Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn. Takimi Thaçi-Tusk do të zhvillohet...
 • Thaçi porosit serbët: Kush braktis Policinë, s’kthehet më aty

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i porositi pjesëtarët serbë që punojnë në Policinë e Kosovës dhe institucionet tjera të sigurisë, që në rast se i braktisin këto institucione, më nuk do të kthehen aty. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Thaçi tha se të shtunën do të kalojë...
 • Thaçi: Serbia duhet të japë llogari për krimet e kryera në Kosovë

  Forcat serbe kanë kryer gjenocid në Kosovë dhe krimet e tyre ndaj popullatës civile nuk do të harrohen kurrë, tha presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, ai i bëri në tubimin përkujtimor për martirët e Krushës së Vogël që ndodhet në komunën e Prizrenit. Thaçi tha se kryesit...
 • Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën doganore 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, nga partnerët e koalicionit qeverisës ishte vlerësuar fillimisht si vendim shumë i rëndësishëm. Por, rritja e trysnisë ndërkombëtare për pezullimin e këtij vendimi që hyri në fuqi më 21 nëntor...
 • Thaçi: S’do ketë shkëmbim territoresh

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi prerazi nga Samiti i Diasporës që u mbajt në Tiranë, se nuk do të ketë kurrë shkëmbim të territoreve mes Kosovës e Serbisë. Thaçi u shpreh se nuk do të lejojë organizimin e ndonjë konference ndërkombëtare, ku merr pjesë edhe Rusia, duke u...
 • 11-vjetori i Pavarësisë, Meta uron Thaçin

  Presidenti Ilir Meta i ka nisur homologut të tij kosovar, Hashim Thaçi një mesazh urimi me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në mesazhin e tij, Meta shpreh mirënjohje për ata që sakrifikuan për një Kosovë të pavarur. “Kremtimi i 11-vjetorit të Ditës së Pavarësisë së Kosovës, më...
 • Thaçi: Duhen zyrtarizuar kufijtë

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se nuk duhet që të lejohet organizimi i një konference ndërkombëtare për Kosovës, të propozuar nga Kryeministri Haradinaj. Haradinaj kishte kërkuar një konferencë ndërkombëtare për marrëveshje me Serbinë, duke thënë se ndryshe taksa nuk hiqet. Por për Thaçin, kjo do ta kthente...
 • Thaçi: Nuk ka njohje reciproke pa definim të kufirit

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është i bindur se Serbia do të njohë Pavarësinë e Kosovës, vetëm përmes procesit të korrigjimit të kufijve. “Duhet të punojmë për një zgjidhje kreative ku të dy palëve do t’u plotësohen interesat. Nuk ka njohje reciproke pa definimin e kufirit”. Në një intervistë...
 • Thaçi i përgjigjet Trump

  Teksa zërat për një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës po bëhen edhe më të shpeshta, presidenti kosovar Hashim Thaçi i shprehu homologut amerikan Donald Trump, angazhimin e tij për të bindur atë pjesë të klasës politike kosovare që po vështirëson arritjen e kësaj marrëveshjeje. Këtë e bëri të qartë...
 • Në dialog nga “pika zero”

  Takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe bashkëdrejtuesve të Ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, ditën e hënë, ka qartësuar situatën që ndërlidhet me dialogun në Bruksel, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend. Por, ata kanë pikëpamje të ndryshme lidhur...
1 2 3 9
Emisione