Tirane – Elbasan

 • Rrethrrotullimi i “vdekjes”

  Rrethrrotullimi i TEG-ut është sot njolla më e zezë e rrugëve të Shqipërisë. Që nga hapja e të dy korsive të rrugës së re Tiranë-Elbasan, vetëm brenda pak javësh, dhjetëra aksidente janë shënuar në këtë vend. Ky mund të quhet pa dyshim këndi i vdekjes. Bordurat e thyera i...
 • Hapet plotësisht aksi Tiranë-Elbasan

  “Pas hapjes së njërit krah nga Kryqëzimi i Ibës e deri tek hyrja e tunelit të Krrabës, rruga Tiranë-Elbasan është bërë e kalueshme në të dy korsitë e saj, pa asnjë kufizim”. Edhe dy kilometrat e mbetur nga Elbasani në drejtim të kryeqytetit janë përmbyllur, duke i dhënë fund...
 • Hapet plotësisht aksi Tiranë-Elbasan

  “Pas 8 vjetësh, autostrada Tiranë-Elbasan është e kalueshme plotësisht. Kilometrat që lidhnin Ibën me tunelin e Krrabës kanë përfunduar për pjesën e rrugës që lidh kryeqytetin me Elbasanin”. Pas hapjes së tunelit në vitin 2013, ecuria e punimeve në këtë segment ishte e ngadaltë, duke bërë fillimisht që gjysma...
 • Kryeministri inspekton Tiranë-Elbasan

  8 vite nga nisja e punimeve, një nga krahët e segmentit Tiranë-Elbasan është përfunduar në të gjithë gjatësinë e tij dhe këtë të enjte është i aksesueshëm për automjetet. Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku, gjatë shoqërimit në inspektimin që Kryeministri ka kryer në këtë aks thotë se i gjithë...
 • Aksidentohet automjeti i Gardës së Republikës

  Një automjet i Gardës së Republikës është përfshirë në një aksident automobilistik në segmentin Tiranë – Elbasan në rrugën e vjetër pranë kthesës së Sallakut. Sipas informacioneve që disponon tvklan.al, furgoni me të cilin udhëtonin efektivë të Gardës u përplas me një makinë tjetër tip Mercedes-Benz. Të njëjtat burime...
 • Hapet i gjithë segmenti Tiranë-Elbasan

  Pas 8 vjetësh, tashmë automjetet mund të kalojnë nga kryeqyteti për në Elbasan përmes autostradës së re, pa prekur rrugën e vjetër të Krrabës. Punimet në këtë aks mbetën në mes për shkak të një odiseje të gjatë, njëherë për ndryshimin e projektit gjoeologjik dhe rrëshqitjeve në zonën e...
 • Aksident pranë tunelit në rrugën Elbasan – Tiranë

  Një aksident ka ndodhur paraditen e së dielës në aksin Tiranë- Elbasan. Aksidenti ka ndodhur në afërti të tunelit të Kërrabës. Në aksident janë përfshirë dy makina, të cilat janë dëmtuar plotësisht. Burime nga vendngjarja raportojnë për dy të plagosur. Dyshohet se njëri nga automjetet ka devijuar drejtimin e...
 • Miratohet kredia e fundit për Tiranë–Elbasan

  Kuvendi miratoi kredinë me vlerë 16 milionë euro për rrugën Tiranë–Elbasan. Kjo është kredia e fundit që merret për këtë rrugë, ku kanë mbetur edhe 9 kilometra pa shtruar. Ministri Damian Gjiknuri tha gjatë fjalës në kuvend se segmenti përfundon tërësisht në fund të këtij viti. Rruga Tiranë–Elbasan ka...
 • Tiranë-Elbasan e ndërtuar me borxh

  Edhe pse ende nuk ka përfunduar, kostot e rrugës Tiranë – Elbasan qytetarët do t’i paguajnë në të ardhmen. Televizioni Klan ka siguruar listën e kredive që buxheti i shtetit ka marrë për këtë segment prej 32 kilometrash të gjatë, të cilat kapin një vlerë totale prej 378 milion...
 • Miratohet hua tjetër për rrugën Tiranë-Elbasan

  Në mbledhje e kësaj të mërkure, qeveria vendosi miratimin në parim të marrëveshjes së huas, ndërmjet Shqipërisë dhe Fondit për Zhvillim Ndërkombëtar, për projektin e punimeve për riparime emergjente të autostradës Tiranë-Elbasan. Shuma e miratuar është ajo për 16 milionë Dollarë amerikanë. Burime nga Ministria e Energjetikës thanë se...
 • Miratohet projekti i tunelit të hapur në Tiranë – Elbasan

  Një tjetër tunel do të ndërtohet në rrugën Tiranë – Elbasan. Këshilli Teknik në Autoritetin Rrugor Shqiptar ka miratuar projektin e ndërhyrjes në rrëshqitjen e ndodhur vjeshtën e vitit të shkuar në Mamel, në korsinë që lidh Elbasanin me Tiranën. Tuneli do të jetë i ngjashëm me zgjidhjen e...
 • Tiranë – Elbasan përfundon brenda vitit

  Ka 7 vjet që punohet. E megjithatë rruga Tiranë – Elbasan nuk po përfundon. Qeveria thotë se gjithçka merr fund një herë e mirë brenda këtij viti. Rruga do të jetë gati, pasi pjesa më e vështirë e punimeve, aty ku ishin edhe rrëshqitjet, në zonën e Ibës, tashmë...
 • 12 amendime kontratash për Tiranë – Elbasan

  Dymbëdhjetë amendime kontratash janë bërë në rrugën Tiranë-Elbasan nga ish-drejtori i Autoritetit Rrugor Dashamir Xhika dhe dy ish-vartësit e tij Aksel Qurduka dhe Albens Alite të arrestuar për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Sipas Prokurorisë për Krimet e Rënda këto ndryshim janë kryer në kundërshtim me ligjin, pasi është shmangur...
 • 402 milion USD fatura për rrugën e papërfunduar Tiranë – Elbasan

  Dëmi ekonomik për të gjithë rrugën Tiranë – Elbasan është 36.8 milion dollarë. Raporti përfundimtar i auditit në Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë ka gjetur se për të tre segmentet ka patur planifikime dhe shtesa në kontratë të cilat janë bërë pasi kompania kontraktore ka kryer njëherë punimet, por...
 • Foto/ Dy aksidente vetëm gjatë paradites

  Paraditja e së premtes është shoqëruar me dy aksidente automobilistike, fatmirësisht pa pasoja në njerëz. Në afërsi të tunelit të Krrabës, në autostradën Tiranë – Elbasan, një Benz dhe një Renault u përplasën “kokë më kokë”. Siç mund të shihet nga këto foto të mbërritura në redaksinë e www.tvklan.al,...
 • Video – Detaje/ I mori jetën 3 – vjeçares, autori ishte i apasionuar pas shpejtësisë

  Një vajzë e vogël vetëm 3 – vjeç ka mbetur viktimë e një aksidenti tragjik ditën e diel, në autostradën Tiranë – Elbasan. Rreth orës 10:30, 3 – vjeçarja Xhulia Velija po ecte në këmbë bashkë me nënën e saj Emine Velija në kthesën e Ibës së Sipërme, kur...
 • Foto/Aksident në autostradë, përmbyset automjeti

  Një aksident ka ndodhur gjatë pasdites në autostradën Tiranë – Elbasan. Drejtuesi i një automjeti ka humbur kontrollin dhe për pasojë është përmbysur, siç mund të shihet edhe në këto foto të ardhura në redaksinë e www.tvklan.al. Fatmirësisht nga ky aksident nuk ka të lënduar, ndërsa policia thotë se po...
Emisione