Tirane

 • Trazirat në protestë, Veliaj: Tirana nuk e pranon dhunën

  Një ditë pas përleshjeve mes policisë dhe protestuesve të opozitës, kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka thënë se qyteti nuk e pranon dhunën që ndodhi. Duke folur në festimet e Ditës së Verës në Tiranë që u spostuan për sot më 17 Mars, kryebashkiaku u shpreh se...
 • Nesër Tirana pret Ditën e Verës

  Kryeqyteti do të përfshihet nga organizimet festive në kuadër të Ditës së Verës këtë të diel. Bashkia e Tiranës ka planifikuar 50 aktivitete në zona të ndryshme të qytetit, që do të startojnë në orët e para të mëngjesit, për të vijuar deri në mesnatë. Aktivitetet për fëmijë, krahas...
 • Altini, nga vrasës në drejtues të grupit të drogës në Laprakë (Detaje)

  Historitë e tij të problemeve me ligjin datojnë që prej vitit 1995. Sot Policia e Tiranës njoftoi se ka goditur një grup të drogërave të forta të përbërë nga 3 persona. Në krye të këtij grupi, tvklan.al mëson se qëndron 45-vjeçari i quajtur Altin Koçi, i cili është arrestuar...
 • Hap dyert Panairi dhe Forumi Ndërkombëtar i AgroBiznesit dhe AgroTeknikës

  Për të dytin vit radhazi, Expocity Albania në Tiranë ka hapur dyert për të pritur Panairin dhe Forumin Ndërkombëtar të AgroBiznesit dhe AgroTeknikës, një ngjarje e rëndësishme kjo, për të gjitha shoqëritë e sektorit të bujqësisë në Shqipëri, në gjithë rajonin e Ballkanit. Në çeljen e këtij eventi morën...
 • Si funksiononte grupi i fajdexhinjve

  Në grupin që jepte hua në Shkodër me interesa deri 20% mendohet se janë përfshirë shumë persona. Nga burime të ABC News mësohet se aktiviteti kriminal është shtrirë në disa institucione të Shkodrës dhe të Tiranës, si dhe në biznese të ndryshme. Të arrestuarit në aksion dhe personat e...
 • Qëllohet me armë 26-vjeçari në kryeqytet (Emri)

  Një 26-vjeçar i quajtur Enea Keqa ka mbetur i plagosur me armë mbrëmjen e së enjtes në Tiranë. Sipas burimeve paraprake të tvklan.al, ngjarja ka ndodhur tek Komuna e Parisit në një kryqëzim rrugor. Personi që është qëlluar me armë ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ai është dërguar në...
 • Katrougalos: Negociatat me Tiranën janë zhbllokuar

  Ministri i Jashtëm grek, Jorgos Katrougalos ka deklaruar se negociatat me Shqipërinë janë zhbllokuar “në një farë mënyre”. Gjatë një interviste radiofonike, shefi i diplomacisë greke ka pohuar se negociatat kanë pasur një “vonesë relative”, të cilën e ka shpjeguar me situatën e trazuar politike në vendin tonë. “Duhej...
 • Tirana finaliste për kryeqytetin europian të rinisë 2022

  Tirana përzgjidhet si një nga pesë finalistet për Kryeqytetin Europian të Rinisë 2022. Krahas Tiranës, finalistët e tjerë janë edhe Kazani i Rusisë, Poznan i Polonisë, Varzdin i Kroacisë dhe Baia Mare i Rumanisë. Vëmendja ndaj politikave rinore është bërë një prioritet shumë më i madh në nivel qendror...
 • Aksioni i Bashkisë për mbjelljen e pemëve

  Një pemë për të përkujtuar të afërmit që nuk jetojnë më. Kësaj nisme të Bashkisë, të kthyer në tendencë vitet e fundit, i janë bashkuar tashmë edhe anëtarë të Këshillit Bashkiak. “Ka njerëz që investohen në varre milionëshe, në mermer, në llaç, në tulla, në gardhe, në shtesa qoftë...
 • Gati parkimi i tretë nëntokësor në kryeqytet

  Pas dy parkingjeve të para nëntokësore, atij në Sheshin “Skënderbej”dhe atij te ish-Stacioni i trenit, është thuajse gati edhe parkimi i tretë i këtij lloji në Tiranë. Bashkia e Tiranës është duke përfunduar parkimin nëntokësor te “Rruga e Elbasanit”, i cili pritet t’i japë zgjidhje çështjes së parkimit të...
 • Gjendet e pajetë në arë një grua 

  Një grua është gjetur e pajetë këtë të mërkurë në Tiranë. Viktima është rreth moshës 75-vjeçare, por nuk është identifikuar ende. Policia e Tiranës thotë se trupi i pajetë i gruas u gjet rreth orës 09:50, në një arë në Lundër. Dyshimet paraprake të autoriteteve policore janë se ajo...
 • 10 gra kërkojnë urdhër-mbrojtje në polici për 8 Mars

  Në ditën ndërkombëtare të gruas disa gra kanë vendosur të protestojnë për të drejtat e tyre dhe jo të festojnë. Vetëm këtë ditë, 10 gra kanë denoncuar në polici se ndaj tyre është ushtruar dhunë. Tre prej tyre, te dhunuara kanë kërkuar urdhër-mbrojtje në kryeqytet, ndërsa 7 të tjera...
 • “Pipo” dhe “Loli Verës”, dy shpërndarësit e heroinës dhe kokainës në Tiranë

  Dy persona janë arrestuar nga Policia e Tiranës gjatë një operacioni të koduar “Laboratori”, ku u sekuestruan 1.8 kg heroinë dhe 200 gram kokainë. Të arrestuarit janë F.N. 30 vjeç i dënuar më parë për shitje droge dhe P.P. 27 vjeç. I pari njihet në kryeqytet me pseudonimin “Loli...
 • Ermal Meta koncert në Pallatin e Kongreseve

  Ermal Meta është rikthyer sërish në Tirane. Këtë herë ai do të performojë në Pallatin e Kongreseve i shoqëruar dhe nga një grup instrumentistësh  nga Genova. Disa orë përpara koncertit, ai është pritur në një takim nga kryebashkiaku Veliaj me të cilin mbolli edhe një pemë. “Jam shumë i...
 • Tritol banesës në kryeqytet

  Një shpërthim me lëndë eksplozive ka ndodhur në një banesë në zonën e “Vasil Shantos” në kryeqytet. Sipas informacioneve paraprake nga policia, ngjarja ka ndodhur në një banesë në kat të dytë. Tritoli ishte vendosur në derën e jashtme të apartamentit. Nga burimet mësohet se banesa është në pronësi...
 • Makina përfshihet nga flakët

  Tiranë-Një automjet u përfshi nga flakët teksa ishte duke lëvizur në Bulevardin Dëshmorët e Kombit. Ndërhyrja në kohë e zjarrëfiksëve bëri që flakët të mos përhapeshin, duke evituar kështu djegien e plotë apo shpërthimin e makinës. Këto janë edhe pamjet nga një video amatore që mbërriti në redaksinë e...
 • 50-vjeçari vetëplagoset me çifte

  Një 50-vjeçar me iniciale E.A. është vetëplagosur me armë zjarri mbrëmjen e së martës në Kamëz. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në rrugën “2 Prilli” rreth orës 22:30. 50-vjeçari i cili u vetëplagos me çifte, u dërgua në spital dhe po merr ndihmë mjekësore. Janë të...
 • Shoferi i dehur transportonte 95 pasagjerë

  Shoferi i një autobusi ka përfunduar në pranga e Policisë së Tiranës, pasi drejtonte mjetin në gjendje të dehur. Burime zyrtare sqarojnë se bëhet fjalë për një autobus të linjës Institut Bujqësor-Tiranë”. Policia e ndaloi mjetin rreth orës 08:00 të mëngjesit, në rrugën “29 Nëntori”. Shoferi 59-vjeçar me iniciale...
 • Projekti i përpunimit të mbetjeve në Tiranë

  I konsideruar para pak vitesh si një prej hot-spoteve më të rrezikshme të mbetjeve urbane,m sot landfilli i Sharrës përpunon rreth 1 000 ton mbetje të kryeqytetit dhe rrethinave.Investimi për t’ia dhënë menaxhimin një kompanie private ka bërë që përpunimi të kryhet sipas standardeve evropiane. Kjo ishte pamja që...
 • Bie ashensori i pallatit, lëndohet vajza

  Një vajzë e re ka pësuar lëndime të lehta pas rrëzimit të ashensorit. Ngjarja ka ndodhur në një pallat në lagjen “Don Bosko” në kryeqytet. Sipas policisë, ashensori u rrëzua nga kati i parë në bodrum. Shkaqet janë të paqarta, teksa po hetohen kushtet e sigurisë dhe të mirëmbajtjes...
Emisione