Tirane

 • Në Tiranë s’ka vend as për varre

  Këto pak metra katrorë tokë janë të fundit që kanë mbetur për t’u shfrytëzuar për varre në varrezën e tufinës. Askush nuk e di me se ku do të varrosen te vdekurit. Televizonin Klan e ka risjellë me dhjetra herë në vëmëndje mungesën e varreve në kryeqytet. Në 12...
 • Identifikohet pronarja e makinës që u vendos tritol

  Mercedez Jazenxhi është pronarja e mjetit që u shpërthye me tritol mbrëmjen e kaluar në zonën pranë liqenit artificial. 30-vjeçarja po merre në pyetje per atentatin me tritol në makinën e saj. Fillimisht u tha se makina ishte ne pronesi të një shtetasi italin, por sot eshte zbuluar e...
 • Rrugët e Tiranës mbushen me gropa

  Thuajse të gjitha rrugët e kryeqytetit janë të mbushura me gropa. Disa jane krijuar si pasojë e degradimit të asfaltit. Të tjera nga institucione që hapin kanale për të futur tubacione e linja nëntokësore e nuk i mbyllin.  Rruga e Porcelanit është ndër më të dëmtuarat. E tillë është...
 • “Radika”, qytetarët në protestë në Shkup e Tiranë

  Nje protestë masive kundër devijimit të Lumit Radikë u zhvillua në sheshin Skënderbeu në Çarshinë e vjetër në Shkup. Në tubimin e organizuar nga Shoqata joqeveritare e Oda dibrane, protestuan së bashku shqiptarët dhe maqedonasit, ndërsa u mbështet edhe nga organizatat joqeveritare dhe shoqatat ekologjike nga Pershkopia e Shqipëria....
 • Protestë kundër devijimit të lumenjve Vjosë e Radikë

  “Besëlidhja kundër devijimit të lumenjve” i kërkoi kryeministrit Rama të mbajë një qënderim konkret për çështjen e lumenjve Radika dhe Vjosë. Gjatë një protese të zhvilluar para piramidës, ambientalisti Sazan Guri tha se qeveria  nuk duhet të bëjë kompromise për çështje kaq të rëndësishme. E njejta protestë në të njëjtën...
 • Furgonët e palicensuar qarkullojnë lirshëm

  Gjatë fjalës së tij dje në Parlament, Kryeministri Edi Rama, deklaroi se do të pezullon vetëm furgonët pa licensë, jo ato me licensë. Por furgonët e licensuar për transportin e pasagjerëve nuk janë lejuar as sot të lëvizin. Dhe boshllëkun e krijuar prej tyre kanë nxituar ta zenë mjetet e...
 • Tirana paralizohet nga greva 24-orëshe e transportit urban

  Kaos dhe trafik i rënduar. Kështu mund të përkufizohet situata në rrugët e Tiranës gjatë së premtes. Greva 24 orëshe e transportit urban dhe moti me shi detyroi qytetarët të nxjerin në qarkullim të gjitha automjetet duke paralizuar kështu qarkullimin në shumë rrugë të kryeqytetit. Radhë kilometrike u krijuan...
 • Ndalohen dy gjimnazistë me pistoleta

  Dy nxënës të shkollës së mesme Aleksa Buda në Tiranë janë kapur me dy armë zjarri të tipit pistoletë. Ndalimi i tyre është bërë nga forcat e komisariatit të Policise nr.3, pas informacioneve se ata ishin të paisur me armë zjarri në shkollë. Ndërhyrja e policisë është bërë në...
 • Tiranë, grabitet një supermarket në zonën e Ali Demit

  Një supermarket është grabitur mbrëmjen e sotme në zonën e Ali Demit në kryeqytet. Dy persona të armatosur dhe të mbuluar më kapuçë kanë hyrë duke kërcënuar shitësin. Ata kanë arritur të marrin vetëm xhiron e ditës ndërkohë që kanë dëmtuar shitësin e dyqanit pasi e kanë qëlluar me...
 • Të premten asnjë autobus urban në shërbim

  Asnjë autobus urban nuk do të jetë ditën e premte në shërbim të qyetarëve. Sindikata e punonjësve të transportit ka vendosur të pezullojë shërbimin për qyetarët gjatë  24 orëve  si e  vetmja mënyrë për të tërhequr vëmndjen e qeverisë. Ata kërkojnë zgjidhje të problemeve që ka sot transporti urban...
 • Koncert festiv për 400-vjetorin e Tiranës

   400 vite më parë, në 11 shkurt u  themelua kryeqendra shqiptarëve, Tirana.  Në këtë vit jubile, në nder të  Sulejman Pashës dhe patriotëve të tjerë  që bënë të mundur që Tirana të bëhet qyteti i shpresës për çdo shqiptarë, Bashkia e Tiranës organizoi një koncert festiv. Ansambli Tirana dhe...
 • Tregëtonte drogë në kryeqytet, arrestohet 22-vjeçari

  Policia e Tiranës  ka sekuestruar sot 160 doza heroinë, 15 doza kokainë si dhe një kallëp prej 200 gramësh tritoli. Sektori i antridrogës pranë komisariatit numër 6 të kryeqytetit ka vënë në pranga edhe një person. Ai është 22-vjeçari Oltion Qoshku, i lindur në qytetin e Librazhdit dhe banues...
 • Tiranë, makina përplas një kalimtar

  Një aksident ka ndodhur sot në mesditë në qendër të Tiranës. Një makinë me targa të huaja, ka goditur një kalimtar  në unazën e kryeqytetit, në afërsi të Piramidës. Burime nga vendi i ngjarjes thanë se burri, i cili mbeti i plagosur rëndë në këtë aksident është dërguar menjëherë në...
 • Shembet godina pas 3 provash të dështuara

  Dështoi herën e parë, dështoi herën e dytë, madje  edhe shprehja “e treta e vërteta” ra, pasi dështoi dhe herën e tretë. Ky qe fati i godinës 5 katëshe në afërsi të rrugës së Elbasanit në Tiranë. Ekspërtet thanë se fajin e kishte moskoordinimi i fijës ndezëse detonuese me sasinë e...
 • Tiranë, dy aksidente rrugore 1 i vdekur

  Një 50-vjeçar u aksidentua për vdekje mëngjesin e sotëm në segmentin Tiranë-Durrës. Automjeti i tij doli nga rruga dhe u përplas me një shtyllë në afërsi të Vorës. 50-vjeçari që ishte dhe drejtues i automjetit mori plagë të rënda dhe u dërgua menjëherë në spitalin e politraumës në kryeqytet,...
 • Tiranë, vidhen 20 mijë euro në një bankë

  Një shumë prej 20 mijë eurosh është vjedhur ditën e sotme në filialin e një banke në Tiranë. Kanë qenë drejtuesit e bankës ata që kanë bërë denoncimin në polici gjatë mbrëmjes. Dyshohet se autori i vjedhjes është një punonjës i brendshëm i bankës. Mesohet se policia ka marrë në...
 • Tiranë, policia parandalon një atentat me bombë

  Efektivët e kryeqytetit parandaluan mbrëmjen e sotme një atentat me bombë të telekomanduar me aparat celularë. Operacioni u krye në një lokal në aksin rrugor Tiranë-Vorë. Policia sekuestroi aparatët celularë, ndërsa vuri në pranga 30-vjeçarin Albert Stafa. Ky i fundit është arrestuar më parë për shfrytëzim prostitucioni. Uniformat  blu...
 • Vazhdojnë protestat për lumin Radika

  E diela është shëndrruar në një ditë proteste për besëlidhjen për mbrojtjen e lumenjve dhe mbështetësit e saj. Aleanca Kundër Devijimit të Lumenjve vijoi protestën e saj përpara selisë së Kryeministrisë, duke kërkuar transparencë nga qeveria në lidhje me ndërtimin e hidrocentralit në Fushën e Lukovës. Qytetarët i kërkojnë qeverisë...
 • Rikthehet pas 16 vitesh ekspozita “Nëntori”

  Ashtu si në çeljen e saj të parë, sot pas 16 vitesh ekspozita “Nëntori” rikthehet në ambientet e Muzeut Kombëtar. 25 artistët pjesëmarrës do të dëshironin që krijimet e tyre të prezantoheshin në shtëpinë e artit pamor, në Galerinë Kombëtare të Arteve. Në pamundësi për ta hapur aty, personalitete të...
 • Përfundon rikualifikimi i bllokut të Selitës

  Është rikthyer për të mbajtur premtimin e bërë përpara banorëve të Selitës, kur mori detyrën si kryebashkiak i Tiranës. Rrugicat me baltë në njësinë bashkiake numër 5, tashmë janë zëvendësuar nga ky bllok i rikualifikuar e me të njëjtat standarde si në qendër të Tiranës. Vetë banorët e Selitës thonë se...
Emisione