tvklan

 • Djegia e mandateve? Imami: Duhet mençuri, mund të çojë në shuarjen e PD

  “Djegia e mandateve të opozitës tregon këmbëngulje dhe vendosmëri”. Është ky qëndrimi i të ftuarve në studion e Byro Politike, të Juli Xhokaxhi. Për ish-deputetin demokrat Arben Imami ky vendim kërkon një mençuri shumë të madhe, pasi mund të sjellë pasoja katastrofike për vendin, por edhe për PD-në. Imami: “Ky është...
 • Zaev e Ahmeti takohen për kandidatin për president

  Kryetarët e LSDM-së dhe BDI-së, Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti, me takimin e sotëm në Klubin e Deputetëve filluan procesin e kërkimit të një kandidati të përbashkët konsensual, për president të vendit. Pas takimit, Kryeministri Zaev ka theksuar se lidhur me këtë proces do të hapen debate brenda partive....
 • Çfarë do të ndodhë nëse digjen mandatet?

  Demokratët e kanë të qartë se nuk do të ndjekin rrugën e bojkotit 6-mujor për djegien e mandateve të deputetëve, por do të firmosin për t’i dorëzuar ato në mënyrë të menjëhershme, nëse Këshilli Kombëtar do të votojë pro. Por çfarë ndodh ligjërisht pas këtij momenti? Kodi elektoral përcakton...
 • Arrestohet i mbijetuari i atentatit

  Armando Sulejmani, personi në foto, është i mbijetuari i vetëm i atentatit të së dielës në Vlorë ku mbetën të vrarë Arjan Hasani dhe Orest Rexho. 43-vjeçarit i është komunikuar masa e arrestit në Spitalin e Vlorës për akuzën e armëmbajtjes pa leje. Policia gjatë kontrollit të kryer ndaj...
 • Greqia ndryshon tabelat kufitare

  Pas miratimit zyrtar në parlamentin grek të Marrëveshjes së Prespës dhe njohjes së emrit Maqedonia e Veriut, Athina ka vendosur që kjo do të pasqyrohet edhe në tabelat kufitare. Ashtu siç vepruan autoritetet maqedonase, edhe ato greke do t’i ndryshojnë tabelat në pikat kufitare veriore, në të cilat deri...
 • Ndryshimet klimatike, pasoja në emigracion

  Një studim i ri thotë se valët e mëdha të emigracionit që pasuan pranverën arabe në Afrikën e Veriut dhe në Lindjen e Mesme u shkaktuan pjesërisht edhe prej ndryshimeve klimatike. Shkencëtarët e Institutit Ndërkombëtar për Analizën e Sistemeve të Aplikuara në Austri thonë se në rrethana të caktuara,...
 • Berisha disa pyetje Ramës për Dritan Dajtin: A ke marrë mesazhe nga qelia?

  Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon Kryeministrin Edi Rama për lidhje me Dritan Dajtin, ky i dënuar për vrasjen e 4 policëve. I ftuar në studion e “Byro Politike” në ABC News, Berisha i ka drejtuar disa pyetje Kryeministrit Edi Rama nëse ka marrë mesazhe nga Dritan Dajti. “Pyete pak Edi...
 • Zbardhen tabulatet telefonike, me kë komunikoi shqiptari pas ngjarjes së rëndë

  Autoritetet greke kanë zbardhur tabulatet telefonike të Aleksandër Lucës dhe bashkëpunëtorit të tij grek Manolis Koukouras, të akuzuar për vrasjen e studentes 21-vjeçare Eleni Topaloudi më 28 Nëntor 2018 në ishullin Rodos. Rezulton se greku Manolis Koukouras i kishte dërguar mesazh një avokati të njohur disa orë pas krimit....
 • El Chapo rrezikon burgimin e përjetshëm

  Bosi meksikan i drogës, i njohur me nofkën El Chapo, rrezikon burgimin e përjetshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjykata federale e New York-ut e shpalli atë fajtor për 10 akuza. Ndër të tjera, ai akuzohet për trafik të lëndëve narkotike, vrasje, rrëmbime e përdhunime. Verdikti për Hoakin...
 • Era e fortë pezullon punën në porte

  Pezullohet lundrimi i anijeve tregtare dhe ato të peshkimit në Portin e Durrësit. Shkak është bërë moti i keq me erë të fortë dhe det të dallgëzuar. Forca e dallgëve arrin deri në 7 ballë ndërsa shpejtësia e erës shkon në 60 km/h. Vështirësi në lundrim kanë pasur edhe...
 • Donald Trump arrin një fitore gjysmake

  Këmbëngulja e Presidentit, Donald Trump për financimin e murit me Meksikën, duket se po i jep frytet e saj. Demokratët dhe republikanët në Dhomën e Ulët të Kongresit Amerikan arritën një marrëveshje në parim, për të financuar sigurinë kufitare. Megjithatë një marrëveshje përfundimtare për financimin e murit, vonon sërish....
 • Sot hapet dera e Fakultetit Juridik

  Ora 20:00 e së hënës shënon fundin e ngujimit të studentëve të Fakuktetit Juridik dhe hapjen e godinës. Për rreth 1 muaj në këte auditor kanë qëndruar vetëm studentët e ngujuar në Fakultetin Juridik. Po duke nisur nga nesër godina do të jetë e hapur për të gjithë studentët,...
 • Rishikim vendimit për importin e makinave

  Nisur nga shqetësimi i një qytetari, i cili iu drejtua bashkëqeverisjes për të zgjidhur problemin që kishte me automjetin e tij, Kryeministri Rama lajmëroi rishikimin e vendimit për ndalimin e importit të makinave të përdorura me vit prodhimi para 2008-s, i cili hyri në fuqi më 2 Dhjetor të...
 • Gjenerali amerikan anulon vizitën në Kosovë për shkak të taksës

  Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrahman Rama ka njoftuar presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një letre se qeveria amerikane ka marrë vendim që të anulojë vizitën e gjeneralit amerikan të Gardës Nacionale të Iowas, Timothy Orr në Kosovë, në shenjë pakënaqësie me vendimin e Qeverisë së...
 • Asteroid pranë Diellit

  Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që i është afruar më shumë yllit tonë i zbuluar ndonjëherë. Madje trajektorja e tij është shumë më afër në krahasim me atë të Afërditës, që...
 • Futbollistët me fanella të basteve sportive, procedohet administratori i Kastriotit

  Policia e Tiranës ka proceduar penalisht në gjendje të lirë administratorin e ekipit të Kastriotit në Superligën Shqiptare për shkak të reklamimit të basteve sportive. Policia njofton se në fanellat e lojtarëve të këtij ekipi ka pasur logo reklamuese të një shoqërie bastesh sportive, që bien në kundërshtim me...
 • Basha: Lehtësi fiskale për biznesin

  Pas takimeve në rrethe, kryetari demokrat është ndalur pasditen e sotme në Tiranë, ku ka biseduar me banorët të Njësisë 7 dhe 10. Basha akuzoi qeverinë për politikat ekonomike duke theksuar se po zhvaten bizneset. Gjatë takimeve, Basha paraqiti disa nga pikat e programit që sipas tij, synojnë lehtësimin...
 • Berisha: Ndryshimi i kufijve të Kosovës, kërcënim për sigurinë. Ju tregoj bisedën me Bush

  Ish-Kryeministri Sali Berisha kundërshton idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, ndërsa thekson se problemet mes dy vendeve duhet të zgjidhen si dy shtete të pavarura që janë. Gjatë fjalës së tij në Parlament, Berisha tregoi edhe një bisedë të shkurtër me ish-Presidentin amerikan George Bush kur...
 • Rënia e prodhimit të energjisë ngadalësoi ekonominë

  Banka e Shqipërisë pret që rritja ekonomike në periudhën e fundit të vitit 2018 të ngadalësohet për shkak të rënies së prodhimit të energjisë elektrike. Megjithatë Banka Qendrore e sheh rënien e ritmit si një situatë të përkohshme, pasi elementë të tjerë të ekonomisë si punësimi dhe konsumi janë...
 • Burri mbyt me duar gruan, më pas tenton vetëvrasjen

  Një krim i rëndë në familje tronditi qytetin e Vlorës. Ky është Teodor Lera, i cili mbyti gruan e tij Eva Lera, që shihni në foto, pas një sherri dhe më tej tentoi të vrasë veten, duke prerë damarët. Ngjarja e rëndë ndodhi mesditën e së mërkurës në banesën...
1 2 3 11
Emisione