UCK

 • Gjykata Speciale pyet ish-pjesëtarë të UÇK-së

  Prokuroria Speciale ka ftuar shtatë persona për intervistim, që të gjithë ish-pjesëtarë të UÇK-së. Në mesin e tyre janë edhe dy ish-komandantë të zonave. Prokuroria Speciale, pjesë e Gjykatës Speciale për Krime Lufte në Kosovë, por me seli në Hagë, ka filluar intervistimin e disa personave, pjesë e hetimeve...
 • Trafik armësh nga Ballkani, 17 të arrestuar në Itali

  Policia italiane ka arrestuar 17 persona në Palermo, të akuzuar për trafikim të armëve nga Ballkani drejt Italisë. Sipas mediave italiane, bëhet fjalë për një organizatë kriminale të lidhur me Cosa Nostra. Kjo organizatë kishte lidhje me një grup të quajtur “UÇK” të shqiptarëve në Maqedoni. Grupi kriminal ka...
 • Rikthehet në Beograd rasti i vrasjes së vëllezërve Bytyçi

  Nga Nju Jorku në kryeqytetin serb. Familja Bytyçi udhëton prej vitesh në Serbi për të kërkuar drejtësi për vrasjen e tre vëllezërve që ishin ekzekutuar pas arrestimit për kalim ilegal të kufirit. Kanë takuar zyrtarë të lartë të shtetit serb dhe rasti i tyre ngelet një pengesë në marrëdhëniet...
 • Specialja, gati për aktakuzat e para ndaj ish-pjesëtarëve të UÇK-së

  Dhomat e Specializuara për krime lufte mund të nisin punën me procedimin e rasteve të dyshuara. Nga data 06 korrik, është konfirmuar se këto dhoma mund të procedojnë edhe me arrestimet dhe gjykimet eventuale. E njohur me emrin Gjykata Speciale për krime lufte, mandati i saj përkufizohet kryesisht në...
 • Veteranët me protestë, mbështesin Haradinajn

  Organizatat e dala nga Lufta e UÇK-së do të organizojnë një protestë mbarë popullore në mbështetje të ish-kryeministrit dhe liderit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj. Siç raporton KlanKosova, protesta do të mbahet në orën 13:00, tek sheshi “Zahir Pajaziti”, në Prishtinë. Kryetari i OVL-së, Hysni Gucati,...
 • Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për vlerat e luftës së UÇK-së

  Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë për mbrojtjen e “vlerave të luftës së UÇK-së”, sipas kërkesës së parashtruar nga Partia Demokratike. Rezoluta ka pasuar një debat tejet të ashpër të zhvilluar të enjten, ku protagonistë kryesorë ishin deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje....
 • Veseli në Kuvend, rrëfim prekës për luftën e UÇK -së

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zgjedhur seancën e sotme të jashtëzakonshme të Kuvendit ku po flitet për mbrojtjen e vlerave të luftës së UÇK-së për të ndarë një tregim nga kjo kohë. “7 prill 1999, kur mijëra trupa serbe kishin mësyrë Kosovën, në një pjesë përkatësisht...
 • Kosova dhe UÇK bisedime (31 tetor 1998)

  Burimet diplomatike bëjnë me dije se janë zhvilluar disa takime midis Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe Misionit Vëzhgues Diplomatik të Kosovës. Këto takime janë zhvilluar në kuadrin e realizimit të  marrëveshjes Hollbruk – Millosheviç për të arritur në një tjetër marrëveshje që parashikon patrullimin nga policia serbe rrugët e...
 • Në Kosovë vazhdojnë luftimet (19 tetor 1998)

  Në Kosovë ende nuk është ndaluar gjakderdhja. Kanë vazhduar konfrontimet me armë si nga ana e ushtrisë serbe ashtu dhe nga ana e UÇK-së ku si pasojë tre ushtarë te saj kanë gjetur vdekjen. Hollbruk ka folur rreth afatit të ri që i ka vendosur Beogradit duke shprehur për...
 • Partia Demokratike konferencë shtypi (07 tetor 1998)

  Kosova dhe Hajdari, ishin çështjet që u prononcua Selia Blu.Sulmi u përqëndrua tek deklaratat e fundit të ministrit Milo lidhur me Rugovën. Momenti i zgjedhur nga kryediplomati  përfaqëson një goditje të rëndë për çështjen e popullit të Kosovës të cilët socialistët per të mbuluar dështimin e politikës së tyre...
 • Kosova ,NATO ende nuk po ndërhyn (17 tetor 1998)

  Afati për Millosheviç mbaroi kurse NATO pret urdhërin për sulm ushtarak. NATO ka vendosur një tjetër afat për ndërhyrje, atë të 27 Shtatorit. Sërish perëndimi kërkon një zgjidhje paqësore.,ndërsa për vëzhguesit e OSBE pas nënshkrimit të marrëveshjes është ndezur drita jeshile për të inspektuar në Kosovë. Forcat e UÇK...
 • NATO, Uilliam Kohen për Kosovën. (04 tetor 1998)

  Në Kosovë gjenden kufomat e  dy policëve serb që mendohen të jenë vrarë nga ushtarë të UÇK-së në minierën Vorzhak. Sekretari i shtetit Amerikan Uilliam Kohen deklaron se së shpejti mendohet të ketë një ndërhyrje ushtarake në Kosovë. Kjo ndërhyrje do të bëhet nëse nuk do të ketë asnjë...
 • Perikli Teta për UÇK-në (01 Shtator 1998)

  Ministri Rendit Perikli Teta flet për UÇK-në. Ai diskutoi në Komisionin Parlamentar të Mbrojtjes dhe Politikës së Jashtme në lidhje me sistemimin e refugjatëve kosovarë ku disa prej tyre do të vendosen në zonën e Matit dhe Pukës. Sipas Tetës kur themi se në Tropojë ekziston UÇK njerëz me...
Emisione