UEFA

 • Manchester City hetohet nga UEFA

  UEFA po heton Manchester City për parregullsishë financiare. Gjithçka është konfirmuar të enjten me anë të një deklarate në faqen zyrtare të Unionit Europian të Shoqatave të Futbollit. UEFA ka qenë e kujdesshme në njoftimin e saj, ndërsa në media thuhet se janë sponsorizimet fiktive, që kanë sjellë shkeljet...
 • Duka në Ekzekutivin e UEFA-s

  Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit Armand Duka u zgjodh anëtar i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s. Në kongresin e mbajtur në Romë, kreu i FSHF mori 36 vota nga 55 Federatat Europiane anëtare të UEFA-s. Duka garonte mes 8 kandidatëve të tjerë për 7 vende në Komitetin Ekzekutiv. Për...
 • Messi është shënuesi i vitit

  Lionel Messi u rikthye për 2018 shënuesi më i mirë në renditjen e publikuar nga UEFA. Argjentinasi realizoi 51 gola në 54 ndeshje me Barcelona dhe Argjentinën. Një garë e fituar ndaj Cristiano Ronaldo e Robert Lewandowski. Messi gjithsesi është larg rekordit të 91 golave të shënuar në 69...
 • Duka kandidon për Ekzekutivin e UEFA-s

  Armand Duka do të kandidojë për një vend në Komitetin Ekzekutiv të UEFA-s. Këtë vendim e bëri të ditur vetë kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit me anë të një mesazhi në profilin e tij në Facebook. Synimi i Armand Dukës është të përfaqësojë futbollin shqiptar dhe interesat e...
 • Manchester City nën hetim nga UEFA

  Manchester City mund të përjashtohet nga Champions League pasi dyshohet se ka anashkaluar rregullat e Fair Play Financiar. E-mail-et e zbuluara nga Football Leaks treguan se City ka manipuluar të ardhurat nga sponsorizimi. Një prej rasteve ishte ai ku afërsisht 60 milionë paund u deklaruan si të paguara nga...
 • UEFA miraton kompeticionin e ri për klubet

  Që prej vitit 2021 klubet Europiane do të luajnë për 3 kompeticione kontinentale. Komiteti Ekzekutiv i UEFA aprovoi garën e re që tani për tani po quhet UEFA Europa League 2. Kjo është një tjetër mundësi për klubet që në bazë të renditjes në kampionatet përkatëse nuk arrijnë të...
 • Në pritje të shortit të Euro 2020

  Në Federatën e Futbollit pritet me ankth shorteu i kualifikueseve të kampionatit europian. Një ditë më parë UEFA përcaktoi edhe ndarjen e skuadrave në 6 vazo. Ndarja do të jetë me 5 grupe me nga pesë skuadra dhe 5 me nga 6. Shqipëria ndodhet aktualisht në vazon e katërt,...
 • UEFA rrit shpërblimet për ekipet e Ligës së Kombeve

  UEFA ka bërë të ditur se do të rrisë shpërblimet skuadrat që marrin pjesë në Ligën e Kombeve. 55 federatat do të marrin 50 përqind më shumë shpërblim. Fituesi i grupit A do të marrë 2.25 milionë Euro, ai i grupit B 1.5 milionë Euro, 1 milion e 125...
 • UEFA publikon renditjen e klubeve

  Edhe pse është në një proces gjyqësor me UEFA-n dhe nuk u lejua të luajë në kompeticionet europiane për këtë sezon, Skënderbeu është skuadra me koeficientin më të lartë nga klubet shqiptare. UEFA publikoi renditjen për sezonin 2018-2019. 51 vende më poshtë se Skënderbeu është Kukësi. Verilindorët që zvendësuan...
 • Shoqata e klubeve gati për turneun e ri të UEFA

  Shoqata europiane e klubeve të futbollit njoftoi se është në pritje të aprovimit të UEFA-s për të nisur një tjetër kompeticion europian veç atyre të Champions dhe Europa League. Prej kohësh është folur për një garë të tretë mes klubeve europiane. Presidenti i shoqatës europiane, Andrea Agnelli njoftoi dakordësinë...
 • Kukësi barazon në takimin e parë të Champions

  Kukësi e nisi me një barazim pa gola aventurën në Champions League. Skuadra e Peter Pakult nuk shkoi më shumë se një rezultat 0 – 0 me maltezët e Valetas në takimin që u zhvillua në Shkodër. Trajneri Pakult aktivizoi në këtë takim disa nga afrimet e merkatos së...
 • Zëvendësimi i katërt në turnetë UEFA

  UEFA po vijon me revolucionin në futboll. Pas përfshirjes së teknologjisë, gjatë ndeshjeve të organizuara prej saj do të vijojë me zëvendësimin e katërt, nëse sfida shkon me shtesë. Kjo ka të bëjë me të gjithë aktivitet për klubet dhe përfaqësueset A. Ky rregull po aplikohet në finalet e...
 • Jashanica nuk falet nga UEFA

  UEFA nuk e fal Bajram Jashanicën. Mbrojtësi do të qëndrojë për 2 vite larg fushave për shkak të dopingut. Apelimi i lojtarit të Skënderbeut nuk u mor parasysh. Jashanica rezultoi pozitiv në kontrollin pas ndeshjes së Europa League me Young Boys më 28 Shtatorin e 2017. Një goditje për...
 • NY Times: Milan rrezikon përjashtimin nga Europa

  Vendimi i UEFA-s për shkelje të Fair Play financiar nga Milan do të dalë në ditët e ardhshme dhe për “New York Times”, mund të përjashtohet nga kupat e Europës. Gazeta e njohur amerikane zbulon se ky është rekomandimi i dy prej pjeswmarrësve në Komisionin Hetimor. Burimi është anonim...
 • UEFA rrëzon planin e larjes së borxhit

  UEFA e rrëzoi planin e Milanit për të rifinancuar borxhin në mënyrë që klubi italian të mund të hynte në merkaton e verës. Por në të kundërt, organizmi europian i futbollit do të dërgojë çështjen e Milanit në komisionet e saj juridike në mënyrë që italianët të ndëshkohen pasi...
 • Milan në pritje të vendimit të UEFA-s

  Milani pret vendimin e UEFA-s për shkelje në aspektin financiar. Sipas mediave italiane është një gjobë nga 15 deri në 20 milionë euro. Gjithçka pritet të bëhet zyrtare javën e ardhshme. Milani nuk pranoi marrëveshjen e ofruar nga UEFA pak kohë më parë që reduktonte shpenzimet. Qeveria e futbollit...
 • Gafa e UEFA-s, shpall Liverpool-in fitues të Champions League

  Është një gafë, ndoshta nga pakujdesia por nganjëherë raste të tilla do të thonë shumë. Faqja zyrtare e Champions League, ka bërë një gafë që mund të rezultojë e pafalshme. Duke dashur të njoftojë orën dhe vendin e ndeshjes ka publikuar këtë foto ku qartazi duket sikur e ka...
 • Apeli i UEFA-s le në fuqi dënimin për Skënderbeun

  Komisioni i Apelit i UEFA-s e rrëzoi sot ankesën e Skënderbeut për vendimin e marrë nga Komisioni i Disiplinës që e pezullonte për 10 vjet nga aktivitetet evropiane bashkë me 1 milion euro gjobë. Në një reagim të klubit korçar thuhet se Apeli la në fuqi vendimin e parë,...
 • Shkëmbi flet pas dëshmisë në UEFA

  Çështja e dënimit 10-vjeçar të Skënderbeut nga UEFA pati të enjten zhvillimin e radhës. Përfaqësues të klubit korçar, lojtarë dhe ish-lojtarë dëshmuan para Komisionit të Apelit. Mes tyre ishte edhe ish-kapiteni Bledi Shkëmbi, i cili rrëfen për Tv Klan se ku konsistuan pyetjet e Apelit.  “Ishte një seancë normale...
 • Përjashtimi i Skënderbeut, FSHF: Lajm i keq, por vendim i apelueshëm

  Federata Shqiptare e Futbollit e ka quajtur një lajm të keq për futbollin shqiptar përjashtimin e Skënderbeut për 10 vite nga UEFA, por shtoi se vendimi është i apelueshëm. FSHF tha se UEFA e ka vënë në dijeni sot për vendimin e marrë nga ana e Komisionit të Disiplinës...
1 2 3 5
Emisione