varre

 • Foto/Varret e lashta egjiptiane të Mehut hapen për publikun

  Varret e Mehut janë rihapur për publikun për herë të parë në pothuajse 80 vjet qëkur u zbuluan në vitin 1940 në Giza të Egjiptit. Varret, të cilat ndodhen në varrezën e lashtë të Saqqarës, konsiderohen të jenë më të bukurat në këtë vend. Mehu ishte një vezir i...
 • Zbulohen varre të lashta fëmijësh

  Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar katër varre të lashta të disa fëmijëve, mosha e të cilëve mendohet të jetë 2 deri në 10 vjeç. Këto varre u gjetën gjatë gërmimeve në Gebel el-Silsila dhe i përkasin dinastisë së 18-të Thutmosid, rreth viteve 1401 dhe 1493. Brenda disa prej varreve,...
 • Zbulohen varre masive

  Trupat ruse kanë zbuluar varre masive në Aleppo, me trupa plot shenja dhune dhe gjymtime. Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrotjes ruse. Gjenerali Major Igor Konashenkov tha se rusët “gjetën varre masive të dhjetëra sirianë të cilët kanë vuajtur tortura të tmerrshme e janë masakruar”. Në...
 • Video/ Gara për të hapur varre

  “Sipas vendit dhe kuvendi”, thotë një fjalë e urtë popullore. Rasti më i çuditshëm vjen nga qyteti Debrecen i Hungarisë. 36 burra, të ndarë në 18 grupe, kanë marrë pjesë në kampionatin e hapjes së varreve. Gjyqtarët në këtë kompeticion vlerësuan garuesit për shpejtësinë e hapjes së gropës, por...
 • Dëmtohen gjatë natës varret e dëshmorëve

  Një ngjarje e pazakontë është shënuar në Progradec, gjatë orëve të natës. Persona të paidentifikuar kanë dëmtuar duke thyer pjesërisht kapakët e 10 varreve të Dëshmorëve të LANÇ-it, në lagjen nr 1 në Pogradec. Ngjarja ka ndodhur në orë e vona të natës, ndërsa ditën e sotme, policia e...
 • Zbulohen varre 400-vjeçare

  Zbulohen varre 400-vjeçare në një shkolle fillore në Skoci. Të paktën nëntë arkivole janë gjendur në ambientet e shkollës fillore “Shën Maria”, në Leith të Skocisë. Eshtrat e njerëzve janë zbuluar nga arkeologët të cilët po punonin aty për një hetim arkeologjik. Arkeologu John Lawson nga Këshilli i qytetit...
 • Ndryshon ligji për varrezat

  Në Shqipëri nuk do të ketë vetëm varreza shtetërore por edhe private e fetare. Projektligji i hartuar nga Ministria e Drejtësisë ku janë propozuar disa ndryshime në ligjin ekzistues parashikon që për njësitë vendore deri në 100 mijë banorë të lejohet hapja e një varreze private administrimi i të...
 • Orët e fundit të mbylljes së varrezave në Tiranë

  Edhe sot është gjetur një cep rruge për të varrosur ata që kanë ndërruar jetë në kryeqytet, por nga e hëna kjo mundësi nuk ekziston me. “Duke filluar nga dita e hënë, shërbimi funeral i Bashkisë së qytetit nuk do të jetë e mundur më të ofrohet…” deklaroi një...
 • Skandal: Banorë të kryeqytetit nga e hëna s’keni ku varroseni!

  Në asnjë prej varrezave publike të kryeqytetit atë të Tufinës dhe Sharrës nuk do të kryehet asnjë varrim pas ditës së diel.  Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo bëri me dije  se ndërmarrja e shërbimit funeral, nuk do të mund të ofrojnë shërbimin për qytetarët që ndërrojnë jetë....
 • Skandal: Banorë të kryeqytetit nga e hëna s'keni ku varroseni!

  Në asnjë prej varrezave publike të kryeqytetit atë të Tufinës dhe Sharrës nuk do të kryehet asnjë varrim pas ditës së diel.  Nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Enno Bozdo bëri me dije  se ndërmarrja e shërbimit funeral, nuk do të mund të ofrojnë shërbimin për qytetarët që ndërrojnë jetë....
 • Varreza e Tufinës në prag të mbylljes

  Varreza publike e tufinës do të deklarohet zyrtarisht e mbyllur, sepse nuk ka më asnjë pjesë të lirë për të kryer varrime. Alarmi për këtë situatë është dhënë prej disa muajsh. Prej disa kohësh dosja e hartuar nga Bashkia e Tiranës për shpronësim të pronarëve të tokës në dy...
Emisione