Veliaj

 • Veliaj: Fushatë dinjitoze për mandatin e dytë

  Nga Oslo, ku mori pjesë në forumin global të urbanistëve, Kryebashkiaku Erion Veliaj u ndal tek fushata zgjedhore që pritet të nisë në fund të muajit Maj. Veliaj tha se ajo do të jetë dinjitoze. “Jemi mobilizuar për një fushatë qytetare, dinjitoze dhe duam që ato eksperimente që bëmë...
 • Pemë në rrugën dytësore Tiranë – Kashar

  500 pemë të reja janë mbjellë përgjatë rrugës dytësorë Tiranë- Kashar nga bashkia e Tiranës. Për kryebashkiakun Veliaj çdo pemë e re ndihmon në uljen e nivelit të ndotjes në Tiranë.  “Një rrugë, e cila konsumon një pjesë të madhe të ndotjes, për arsye pune të njerëzve që transportojnë...
 • Veliaj: Do transformojmë transportin publik në elektrik

  Transport publik elektrik për Tiranën. Ky është synimi i Kryebashkiakut Erion Veliaj, të cilin e prezantoi në “Green Cities-Improved Lives”, pjesë e Forumit të Biznesit të BERZH-it për vitin 2019, që mbajti punimet në Sarajevë. “Ambicia jonë është që në mandatin e dytë, pjesën më të madhe të financimeve...
 • Bashkia e Tiranës rehabiliton Varrezat e Dëshmorëve

  Tirana nuk i harron heronjtë e saj. Në prag të 5 majit, Ditës së Dëshmorëve, Bashkia e Tiranës dhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit  ka ndërhyrë në pllakat tek sipërfaqet e ndryshme në Varrezat e Dëshmorëve, për pastrimin e mbetjeve, për ndriçimin e pllakave, për shtimin e hapësirave të...
 • Veliaj: 3 për qind të apartamenteve të reja do të jepen për strehim social

  Duke filluar nga viti i ardhshëm të gjitha pallatet e reja do të rezervojnë 3 për qind të ndërtimit për llogari të fondit të banesave sociale në Tiranë. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj duke folur në konferencën “Arritja e Synimeve të Zhvillimit të Qëndrueshëm në Shqipëri”, bëri...
 • Panairi i Punës, Veliaj: 90 vende të lira në Bashkinë e Tiranës

  Mbi 3500 vende të lira janë në dispozicion të gjithë atyre që kanë në kërkim të një pune.  Në ambientet e Muzeut Kombëtar u çel edicioni i edicioni i X i Panairit “Work & Study”, i organizuar nga Bashkia e Tiranës, Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë si dhe...
 • Tirana nis punën për t’u zgjedhur Kryeqyteti Evropian i të Rinjve në 2022

  Tirana synon të shpallet Kryeqyteti Evropian i të Rinjve në 2022. Gara ka filluar dhe Kryebashkiaku Veliaj bëri me dije se tashmë kryeqyteti është përzgjedhur mes 5 finalistëve.  “Duhet të jemi edhe inteligjentë, jo vetëm që të përkushtohemi me një buxhet të caktuar për të qenë Kryeqyteti Evropian i...
 • 10 mln euro dëmshpërblime për “Unazën”

  Ndërtimi i Unazës së Madhe në kryeqytet nuk do të ndalet. Garancia për këtë është dhënë nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili përshëndeti vendimin e qeverisë për miratimin e fondit 10 mln euro për shpronësimin e atyre që preken nga ky projekt. Veliaj nënvizon se...
 •  Veliaj merr pjesë në Forumin e Shoqërisë Civile të Ballkanit Perëndimor

  Tirana mblodhi sot organizatat e shoqërisë civile dhe aktorë të rëndësishëm të saj nga i gjithë Ballkani Perëndimor për të diskutuar mbi qasjen ndaj iniciativave kryesore të Strategjisë së BE-së për Ballkanin Perëndimor Ligji, Siguria dhe Migracioni, Zhvillimi Social-Ekonomik, Lidhshmëria, Agjenda Dixhitale dhe Marrëdhëniet e Fqinjësisë së Mirë. I...
 • Bashkia merr 11.5 mln euro kredi nga BEI

  11,5 milionë euro do të investohen në një sërë projektesh publike në kryeqytet. Këto para janë siguruar falë një marrëveshje bashkëpunimi mes Bashkisë së Tiranës dhe Bankës Evropiane të Investimeve. “Kemi përzgjedhur projekte me impakt të drejtpërdrejtë në cilësinë urbane të Tiranës në transport, në lëvizshmëri, në sistemimin e...
 • Kopsht i ri në Kodër-Kamëz

  Punimet për ndërtimin nga themelet të Kopshtit 58 në Kodër Kamëz kanë filluar. Kryebashkiaku Veliaj e konsideroi këtë një premtim të mbajtur për komunitetin, i cili do të pasohet edhe me ndërtimin e shkollës, e cila do të mbajë emrin “Nënë Tereza”. “Po mbajmë fjalën sot për kopshtin, ndërkohë...
 • Krijimi i Kurorës së Kombinatit

  Rikthimi i gjelbërimit në zonën e Allgjatës në Vaqarr, ishte synimi i vullnetarëve dhe disa punonjësve të institucioneve në varësi të bashkësie së Tiranës, që se bashku me kryebashkiakun Veliaj mbollën disa fidanë të rinj.  “Jemi sot në një kodrinë që ndodhet pas Kombinatit, një Kombinat që gjatë kohës...
 • Organizohet “Kids Athletics”

  Krahas shtimit dhe përmirësimit të terreneve sportive, në kryeqytet po i kushtohet një vëmendje e madhe promovimit të sportit tek të rinjtë. Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Federatën Shqiptare të Atletikës, organizuan “Kids Athletics”, në terrenet e reja sportive të shkollës “Dora D’Istria”, ku u realizua një orë...
 • Lejet e ndërtimit, Veliaj: Shumica janë për objekte publike

  “Gjysma e ndërtimeve të Bashkisë janë ndërtime publike, që gjithashtu marrin leje ndërtimi, si Sheshi Skënderbej, Pazari i Ri”. Kështu u shpreh kreu i Bashkisë, Erion Veliaj gjatë intervistës së tij me gazetarin Blendi Fevziu, në emisionin “Opinion” në Tv Klan. “Gjysma e ndërtimeve të Bashkisë  së Tiranës janë...
 • Veliaj: Ne do shkojmë në zgjedhje edhe pa opozitën

  Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj deklaroi nga studio e emisionit “ Opinion” në Tv Klan se në 30 Qershor do të ketë zgjedhje edhe nëse opozita nuk do të marrë pjesë. Veliaj, tha se Partia Socialiste nuk do të ndalë së ftuari qytetarët për të marrë pjesë...
 • Vijon aksioni për pemët

  Nismës se Bashkisë së Tiranës për të mbjellë sa më shumë pemë në kryeqytet, po i bashkohen çdo ditë qytetarët. Në saj të këtij kontributi së bashku me kryebashkiakun Veliaj, zonës së amfiteatrit në Liqenin Artificial ju shtuan disa peme te reja. Veliaj, theksoi se falë  punës së bërë...
 • Çfarë do të ndodhë të shtunën në kryeqytet

  Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka ftuar mbrëmjen e së martës qytetarët, që të marrin pjesë në takimin e së shtunës, që do të organizohet në Sheshin “Nënë Tereza”. Përmes një postimi në Facebook, Veliaj bën me dije se do të jetë aty bashkë me familjen e...
 • Shkollat e Kasharit me terrene sportive

  Edhe shkollat e Kasharit kanë tashmë terrene të reja sportive. Kryebashkiaku Veliaj, teksa pa nga afër këtë investim në bashkëfinancim me qeverinë zvicerane dhe atë austriake, e vuri theksin tek rëndësia e shtrirjes së investimeve edhe në periferi. “Ajo që thonë të gjithë është: Shiko sa bukur duket Tirana,...
 • Aksioni i Bashkisë për mbjelljen e pemëve

  Një pemë për të përkujtuar të afërmit që nuk jetojnë më. Kësaj nisme të Bashkisë, të kthyer në tendencë vitet e fundit, i janë bashkuar tashmë edhe anëtarë të Këshillit Bashkiak. “Ka njerëz që investohen në varre milionëshe, në mermer, në llaç, në tulla, në gardhe, në shtesa qoftë...
 • Gati parkimi i tretë nëntokësor në kryeqytet

  Pas dy parkingjeve të para nëntokësore, atij në Sheshin “Skënderbej”dhe atij te ish-Stacioni i trenit, është thuajse gati edhe parkimi i tretë i këtij lloji në Tiranë. Bashkia e Tiranës është duke përfunduar parkimin nëntokësor te “Rruga e Elbasanit”, i cili pritet t’i japë zgjidhje çështjes së parkimit të...
1 2 3 25
Emisione