Vendimi

 • AREA: Vendimi për ngrirjen e hidrocentraleve nuk është ligjor

  Vendimi i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë për të ngrirë kontratat koncesionare të HEC-eve të vegjël, ka shqetësuar Shoqatën Shqiptare të Energjisë së Rinovueshme, AREA, që përfaqëson pjesën më të madhe të këtyre investimeve. Ky vendim, sipas tyre, është tërësisht bllokues, aq më tepër që vjen nga një institucion...
 • Nga 1 Shkurti, leje ndërkombëtare 3-vjeçare për drejtuesit e mjeteve

  Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur një reformim të thellë me qëllim rritjen e transparencës dhe të cilësisë së shërbimit ndaj qytetarëve. Vendimi më i fundit i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor është që nga data 1 shkurti 2019, do të lëshohen...
 • Vendimi për kartat e shëndetit nuk po zbatohet

  Asnjë mjek familje nuk pranon të të vizitojë nëse nuk e ke kartën e shëndetit me vete edhe pse Këshilli i Ministrave ne 20 Shtator, përcaktoi se asnjë institucion shëndetësor nuk do të kërkojë me këtë dokument, por duhet ta verifikohet direkt në sistem. Situata në poliklinikat e kryeqytetit...
 • Dokumenti/ Vendimi i Gjykatës Kroate për ekstradimin e Ballistit në Serbi

  Gjykata Supreme e Kroacisë ka lejuar ekstradimin e Ismail Morinës (Ballistit), në Serbi. Ai kërkohej nga Serbia për shkak se lëshoi një dron, që sipas drejtësisë serbe ka shkaktuar trazira në ndeshjen e futbollit ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë më Tetor 2014. Por vendimin përfundimtar do ta marrë ministri i...
 • Vendimi për Haradinajn shtyhet për 27 prill

  Gjykata franceze në Colmar ka vendosur që të shtyjë për 27 prill vendimin në lidhje me rastin Ramush Haradinaj. Ky i fundit është paraqitur të enjten para gjykatës në Colamar, por drejtësia franceze ka kërkuar edhe tri javë tjera afat për t’i shqyrtuar argumentet shtesë të deponuara nga Prokuroria Speciale...
 • Vendimi për Ramush Haradinajn mund të shtyhet përsëri

  Gjykata e Apelit në Colmar të Francës, e cila me 6 prill do të mblidhet sërish për të shqyrtuar kërkesën e Serbisë për ekstradimin e Ramush Haradinajt në Serbi, sipas disa gjasave do ta shtyjë vendimin e saj deri në një afat të pacaktuar. Zëdhënësja e gjykatës , Sandra...
 • Qëlluan Ramën me vezë, Gjykata jep dënimin për 8 studentët

  Gjykata e Tiranës ka dënuar sot me nga 60 orë punë për secilin student në interes publik secilin nga studentët që qëlluan me vezë kryeministrin Edi Rama. Në 2 nëntor të vitit 2015, studentët goditën me vezë kryeministrin makinën e kreut të qeverisë Rama në momentin kur ai po...
 • Rama firmos dorëheqjen e Ilir Kernit

  Zyrtarisht Ilir Kerni nuk është më Drejtor i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit. Në mbledhjen e së mërkurës qeveria miratoi dorëheqjen e parevokueshme të Ilir Kernit nga detyra e drejtuesit të TKOB. Kur kanë kaluar katër ditë nga dorëzimi i dorëheqjes, as Ilir Kerni dhe as Ministria e...
 • Vendimi/ Blerjet online tani kushtojnë më shtrenjtë

  Për të gjitha blerjet online, mbi 22 euro dhe dhuratat nga e ardhura nga jashtë me vlerë mbi 45 euro, qytetarët do të paguajnë një taksë sa 22.4% e vlerës së mallit të marrë. Në mbledhjen e fundit, Këshilli i Ministrave ka vendosur që për blerjet online mbi 22...
 • PD: Elvis Rroshi, i dënuar për përdhunim

  Pak orë pas dorëheqjes së Elvis Rroshit dhe arsyeve të dhëna prej tij për dënimin kur ishte minoren, Partia Demokratike thotë se e vërteta për kryebashkiakun e Kavajës është edhe më tronditëse. Në një deklaratë të shpërndarë nga kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka thuhet se në dëshminë...
 • Burg pa afat për Gjergj dhe Pjetër Arapin

    Gjergj dhe Pjetër Arapi, përkatësisht babë e bir kanë dalë para gjykatës së Durrësit për tu njohur me masën e arrestit të akuzuar për dhunimin e 39-vjecares Vojsava Arapi, nëna e Pjetrit dhe bashkëshortja e Gjergjit. Pasi dëgjuan organin e akuzës, të pandehurit dhe avokatët mbrojtës, trupi gjykues...
Emisione