vetting

 • Mbi 32 mijë dosje në Gjykatën e Lartë

  “Plot 31 mijë e 400 dosje presin radhën të shqyrtohen në Gjykatën e Lartë. Ndonëse në këtë institucion regjistrohen çdo ditë çështje për gjykim, me shkarkimin e gjyqtarit Edmond Islamaj nuk mund të shqyrtohet më asnjë kërkesë”. Tashmë, Gjykata e Lartë ka mbetur vetëm me 2 anëtarë, Xhezair Zaganjorin...
 • Komisioni i Sigurisë rrëzon dekretin e Presidentit

  Komisioni i Sigurisë rrëzoi sot dekretin e presidentit Ilir Meta i cili ktheu mbrapsht për rishqyrtim ligjin për Vettingun në Polici. Në dekretin e kreut të shtetit thuhej se përfshirja e SHÇBA-së në këtë proces cënon paanshmërinë dhe standardet e ligjit ekzistues. Ministri Sandër Lleshaj i pranishëm gjatë diskutimeve...
 • Moser: Opozita dhe mazhoranca të ulen në dialog

  Një tjetër apel drejtuar opozitës dhe maxhorancës shqiptare që të ulen dhe të negociojnë, vjen nga Ministri austriak i Drejtësisë, Josef Moser. I ndodhur në një vizitë zyrtare në Tiranë, ai thotë se pikëpamjet e ndryshme të politikanëve nuk duhet të përkeqësojnë situatën në vend. “Është element thelbësor i...
 • Vettingu, kreu i Prokurorisë së Sarandës përballë KPK

  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit do të zhvillojë sot seancën dëgjimore me drejtuesin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Sarandë, Edison Ademi për procesin e rivlerësimit. Sipas ILDKPKI, prokurori Ademi ka deklarim të pasaktë, fshehje pasurie dhe konflikt interesash. Trupa e komisionerëve ndaj Ademit, përbëhet nga Firdes Shuli, Lulzim Hamitaj dhe...
 • Prokurori Arqile Koça seancë dëgjimore në KPK

  Arqile Koça, prokuror në Prokurorinë e Përgjithshme ka dalë sot para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për rivlerësimin kalimtar. KPK bëri të ditur në fillim të seancës dëgjimore se për prokurorin Koça është hetuar në tre kriteret, kontrolli i pasurisë, kontrolli i figurës, vlerësimi profesional. Në raportin e ILDKP,...
 • Venecia miraton opinionin për Vetting-un në politikë

  Komisioni i Venecias nuk është tërhequr nga qëndrimi i dhënë edhe më herët në opinionin paraprak lidhur me nismën kushtetuese të opozitës për Vettingun në politikë. Në draftin final të miratuar gjatë paradites, “Venecia” konstaton se propozimi kushtetues për verifikimin e politikanëve, edhe pse me synim legjitim, nuk siguron...
 • Kujt i dha të drejtë Komisioni i Venecias?

  Draft opinioni i Komisionit të Venecias nuk i ka shuar përplasjet mes mazhorancës dhe opozitës lidhur me amendimin kushtetues të demokratëve për Vetting-un në politikë. Leximin për sugjerimet e “Venecias” e kanë të ndryshëm. Për mazhorancën “Venecia” rrëzoi pretendimet e opozitës, ndërsa demokratët e vlerësojnë ekspertizën si vlerë të...
 • Vetting edhe në Maqedoni si në Shqipëri

  Nga mesi i këtij muaji Qeveria e Maqedonisë do të njoftohet me propozimet, që agjencitë të mbeten nën kontrollin e Ministrisë së Punëve të Brendshme ose të një organizmit të ri qeveritar. Oliver Spasovski, ministër i Punëve të Brendshme: Duhet të jetë reformë në kuptim të arsyes, në kuptim të...
 • Basha: Shteti i është dorëzuar krimit

  Akuzat në adresë të Kryeministrit Edi Rama për vënie të shtetit në shërbim të krimit, Lulzim Basha i vijoi edhe në Vaun e Dejës, ku u takua me të rinj dhe mbështetës të Partisë Demokratike. “Sot jemi para një katastrofe më të madhe: shteti i është dorëzuar totalisht krimit...
 • Lulzim Basha: Pse e ka Rama frikë Vetting-un e politikës?!

  Vettingu në politikë është kryefjala e opozitës ditët e fundit, teksa ka depozituar në Kuvend dhe draftin përkatës ligjor. Edhe këtë të shtunë, kryetari i opozitës Lulzim Basha nëpërmjet një postimi në Twitter shkruan se kryeministri Edi Rama e ka pranuar se është kundër Vettingut në politikë, por i...
 • Rama për vettingun e politikanëve: Çmenduri, do ta çojmë në Venecia

  Kreu i ekzekutivit shqiptar, Edi Rama, tha se propozimin e Partisë Demokratike për vetting në politikë do ta dërgojnë në komisionin e Venecias. “Tek vettingu, këtë çmenduri ne do ta çojmë në Venecia. Që të jemi shumë transparentë me të gjithë njerëzit që jo s’kemi frikë Nëse Venecia thotë...
 • Vetting edhe në sistemin e arsimit

  Verifikimi i njohur në termin ndërkombëtar edhe si “vetting” po shtrohet si nevojë që të bëhet edhe në sektorin e arsimit. Kohë më parë këtë e kishte kërkuar edhe përfaqësuesja e Bashkimit Evropian në Prishtinë, Nataliya Apostolova. Ajo pati thënë se në kuadër të reformave në sektorin e arsimit...
 • PD: Rama nuk ka vullnet për Vetting të politikës

  Qëndrimin e maxhorancës se Vetting-u në politikë mund të kalojë vetëm përmes Reformës në Drejtësi, opozita e sheh si refuzim të kryeministrit për nismën kushtetuese të depozituar pak ditë më parë prej saj në Kuvend. I caktuar si koordinator i grupit të punës për Vetting-un, deputeti Ervin Salianji përsëriti...
 • German Ambassador: We want concrete results from vetting

  German Ambassador Susanne Schütz from Shkodra city said vetting is proceeding in a positive way, but concrete results are needed. “All vacancies to be occupied as soon as possible. Germany is committed to Albania to join the EU”, said the ambassador. She said that “we would have wanted to...
 • Political vetting, DP announces the initiative for constitutional changes

  The Democratic Party has proposed the initiative to carry out political vetting through constitutional changes. Opposition’s leader Basha says political vetting is essential because of the government’s criminal connections. Through this initiative, the Democratic Party intends to cleanse the politics from the incriminated politicians. According to Lulzim Basha, there...
 • Komisioneri Publik ankimon vendimin për prokuroren Sevdari

  Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për Prokuroren pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë, Antoneta Sevdari, e cila kaloi Vettingun rreth një muaj më parë. Sipas ankimimit, hetimi i KPK për prokuroren nuk është i plotë dhe kërkohet korrigjimi e tij nga...
 • Axhenda e gabuar e Sorosit sjell mjerimin e reformës në Shqipërisë

  Reforma e drejtësisë në Shqipëri dukej si një ide e mirë, e cila si shumë vende ish-komuniste, po përballet me pasojat e një trashëgimie korrupsioni të zgjatur në dekada. Nuk ka hapësirë të mjaftueshme në këtë pjsë për të hyrë në detajet e ndërlikuara, por ndikimi i keq i...
 • Jordan Daci: Politika ka frikë nga Vettingu

  Përfaqësuesi i Qendrës Shqiptare për Shtetin e së Drejtës profesor doktor Jordan Daci thotë se është e nevojshme që politika në Shqipëri të arrijnë një konsensus edhe më të gjerë për të tejkaluar ngërçin e krijuar me zbatimin e reformës në drejtësi, sesa ai që u desh për miratimin...
 • Testi i Vettingut, prokurori Arben Dollapaj e kalon me sukses

  Prokuror i Apelit të Shkodrës, Arben Dollapaj ka kaluar me sukses testin e Vetting-ut.  Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka deklaruar konfirmimin e tij në detyrë. Deklarimet e pasurisë së tij janë gjetur të sakta. Po ashtu Dollapaj nuk ka patur probleme me integritetin moral dhe atë profesional. Dollapaj...
 • High court member discharged

  The Independent Qualification Committee has discharged the member of High Court Shkëlzen Selimi. Selimi failed the vetting process. Judge Mehdi Bici has also been discharged by the IQC. The Committee argued that Bici has made a false declaration of wealth and that he couldn’t justify it. The Supreme Court...
1 2 3 7
Emisione