vladimir lame

 • Muharrem Xhafa shprehet optimist për Partinë Komuniste (06 Nëntor 1998)

  Kryetari i Partisë Komuniste Muharrem Xhafa shprehet i bindur se partia e tij do të zgjerohet dhe do të jenë pikërisht anëtarë të Partisë Socialiaste ata që do ti shtohen partisë së tyre. Ai thotë se anëtarë të rinj sa vijnë e shtohet dhe e sheh këtë gjë si...
 • Konfederata e Sindikatave në konferencë shtypi (06 Nëntor 1998)

  Konfederata e sindikatave në mbledhjen e sotme përkrahu para gazetarëve, kërkesat e punonjësve të fabrikës së birrës drejtuar qeverisë. Kryetari i konfederatës i kërkoi qeverisë të përcaktojë minimumin jetik dhe nivelin e pagave si dhe pensioneve në kushtet e uljes së fuqisë blerëse. Sindikalistët ngritën zërin kundër papunësisë dhe...
 • Kryeministri Majko takim me prefektët (05 Nëntor 1998)

  Kryeministri Majko u ka bërë thirrje sot prefektëve për mirëkuptim politik dhe angazhim maksimal në zbatim të ligjit për të bërë të mundur zhvillimin në baza sa më ligjore të procesit të referendumit të Kushtetutës. Kryeministri Majko u shpreh se duhet bashkëveprim i të gjithë krerëve të partive politike...
 • Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve mbledhje për Kushtetutën (05 Nëntor 1998)

  Televizioni Shtetëtor është kthyer në mollë sherri për Komisionin Qëndror të Votimeve. Anëtarët demokratë të këtij komisioni kanë kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të propagandës ndaj Kushtetutës në Televizionin Shtetëror ose në të kundërt ata kanë kërcënuar në bojkotim të këtij komisioni. Në mbledhjen e paradites,Komioni Qëndror i Votimeve ka...
 • Prefektja Makbule Çeço intervistë për referendumin e Kushtetutës (05 Nëntor 1998)

  Prefektja e Tiranës Makbule Çeço flet për bashkëpunimin me pushtetin lokal per referendumin e Kushtetutës. E pyetur për bojkotimin që mund të ndodhë nga ana e tyre dhe se si do të veprohej në një rast të tillë ajo përgjigjet : “Shenjat e deritanishme nuk flasin për bojkotim sepse...
 • Parlamentaret në bazë për referendumin e Kushtetutës (04 Nëntor 1998)

  Parlamentarët zbresin në bazë për hir të Kushtetutës. Duke filluar nga dita e nesërme, ekipi parlamenar i kryesuar nga kryeparlamentari Gjinushi, do të nisë turneun për propagandimin e Kushtetutës në qytetet kryesore të vendit. Gjinushi, Imami, Dokle dhe Islami, fillimisht do të ndalen nesër në Elbasan dhe Librazhd për...
 • Namik Dokle i përgjigjet akuzave të Pëllumb Çelës (04 Nëntor 1998)

  Nënkryetari i Parlamentin Namik Dokle në mënyrë publike i përgjigjet nënkryetarit të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Pëllumb Çela i Partisë Demokratike, ku ky i fundit akuzon kuvendin që po bën propagandë politike për Kushtetutën. Gjatë fjalës së tij , Dokle shprehet : “Në vend që zoti Çela të përgëzojë ...
 • Nënkryetari i KQZ-së Pëllumb Çela intervistë për shkeljet ligjore në zgjedhje (04 Nëntor 1998)

  Nënkryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Pëllumb Çela paraqet vërejtjet ndaj shkeljeve të ligjit në KQZ që po u bëhen forcave të tjera politike për referendumin. Pëllumb Cela që është njëkohësisht dhe përfaqësues i Partisë Demokratike i pyetur se nëse këto vërejtje nuk pranohe, a do të tërhiqej nga...
 • Kryetari i KQZ-së Daver Cano intervistë për kushtet e votimit të Kushtetutës (04 Nëntor 1998)

  Kryetari i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve Daver Cano, në një intervistë shpjegon për referendumin e Kushtetutës, regjistrimin e popullsisë si dhe ndryshimin e listave të votimit. “Duke filluar nga sot e tutje do të ketë brenda dhe probleme politike ku mua nuk më pëlqen që të tjerë nga jashtë...
 • Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve mbledhje për Kushtetutën (02 Nëntor 1998)

  Demokratët kanë pranuar të ulen në Komisionin Qëndror të votimit të referendumit të Kushtetutës. Pas shumë debatesh dhe diskutimesh, nënkryetari Çela dhe anëtarë të tjerë të këtij komisioni si dhe përfaqësues të Partisë Demokratike, kanë paraqitur vërejtjet e tyre për procedurat e votimit. Demokratët kanë kërkuar që Ministri i...
 • Hetim për mjekun popullor Gafurr Shkëmbi (02 Nentor 1998)

  Prokuroria e Rrethit Tiranë ka hapur hetimet nga denoncimi i një qytetari, i cili akuzon mjekun popullor Gafurr Shkëmbi për mashtrim në bashkëpunim. Në denoncimin e tij qytetari shkruan se i ashtuquajturi “shërues” i kishte premtuar se do të bëhej me fëmijë vetëm po të ndërtonte një teqe. Nga...
 • Et’hem Ruka takon rektorët për referundimin e Kushtetutës (02 Nëntor 1998)

  Ministri i Arsimit Et’hem Ruka dhe Kryetari i Komisionit Parlamentar të Arsimit dhe Shkencës Limoz Dizdari, kanë mbledhur rektorët e universiteteve  të Tiranës, Shkodrës, Elbasanit, Korçës, Vlorës dhe Gjirokastrës për të ndërgjegjësuar studentët që me 22 Nëntor të marrin pjesë në referendumin e Kushtetutës. Ata kanë udhëzuar rektorët që...
 • Ndahet nga jeta profesor Hasan Ceka (02 Nëntor 1998)

  Ndahet nga jeta në moshën 98-vjeçare profesor Hasan Ceka, themelues i arkeologjisë shqiptare dhe një ndër të parët eksplorues të Apollonisë. Ai lindi në vitin 1900 në qytetin  Elbasanit dhe shkollën e mesme dhe të lartë në degën e arkeologjisë, ai i kreu në Austri. Profesor Ceka ka përgatitur...
 • Sindikalistët në mbrojtje të Fatmir Musakut (02 Nëntor 1998)

  “Astrit Balluku nuk e ka vrarë Fatmir Musakun “– Kanë deklaruar sindikalistët përkrahës të Musakut përballë gazetarëve dhe se arma me të cilën është vrarë Musaku i përket Lubanit. Ylvi Tahiraj, sekretar koordinativ të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, ka akuzuar për nxitjen e konfliktit edhe prefektin e Tiranës...
 • Ministri i Arsimit Et’hem Ruka intervistë (02 Nëntor 1998)

  Ministri i Arsimit Et’hem Ruka flet për reduktimin e numrit të studentëve në sistemin e korespondencës. Në një sqarim për Tv Klan ai shpjegon se si do të vijojë ky proces mësimor: “Prirja e Ministrisë së Arsimit është që të shtojë numrin e studentëve të ditës dhe të pakësojë...
 • Skënder Gjinushi në Kavajë për Kushtetutën (01 Nëntor 1998)

  Koalicioni qeveritar ka qëndruar larg problemeve të elektoratit të bazës. Kryetari i Partisë Socialdemokrate Skënder Gjinushi, ka hapur mbledhjen e aktivit të socialdemokratëve të Kavajës. Ai është shprehur se Kavaja nuk është bastion i Berishës ndaj deputetët e Kavajës duhet të jenë më aktivë në ballafaqimin me elektoratin për...
 • Sabit Brokaj intervistë pas atentatit në banesën e tij (01 Nëntor 1998)

  Ish ministri i Mbrojtjes Sabit Brokaj jep një intervistë për atentatin që u krye në shtëpinë e tij. Sipas tij ky është një sulm politik pasi ai nuk ka konflikt personal më asnjë. Qëndrimet e tij politike ndryshe nga ato të kryetarit të Partisë Socialiste Fatos Nano, e kanë...
 • Premiera e filmit ” Dasma e Sakos” (31 tetor 1998)

  Është dhënë sot premiera e filmit “Dasma e Sakos” e cila zgjati rreth një orë e gjysëm. Në film luanin një kast tepër i përzgjedhur aktorësh si Ndriçim Xhepa,Agim Qirjaqi, Xhevdet Feri, Elvira Diamanti e shumë të tjerë kanë që sjellë historinë e martesës së Sakos së varfër në...
 • Kryeministri Majko takim me ambasadorët shqiptarë (31 tetor 1998)

  Kryeministri Majko ka zhvilluar një bisedim me Ambasadorët Shqiptarë ku u ka bërë thirrje që të realizohen detyrimet e Shqipërisë ndaj Komunitetit Ndërkombëtar. Të pranishëm në këtët takim ka qënë zëvëndëskryeminsitri Meta dhe Ministri i Jashtëm Milo. Ata u kanë kërkuar diplomatëve shqiptarë rikonceptim të punës së tyre dhe...
 • FRESH, punësimi i të rinjve socialistë (31 tetor 1998)

  Partia Socialiste  në prani të Kryeministrit Majko, zëvëndëskryeministrit Meta dhe Ministrit të Punës Rrapi, organizuan konferencë me të rinjtë socialiste ku thelbi i bisedës ishte punësimi i tyre. Eurosocialistët kërkuan eliminimin e fondeve të dhëna për punët publike për të siguruar vënde të reja pune. Ndër alternativat e punësimit...
1 2 3 7
Emisione