Vucic

 • Vuçiç kritikon ndërkombëtarët

  Kjo është dita e promovimit të policisë serbe në qytetin Novi Sad. Presidenti serb, Alleksandar Vucic, ka arritur këtu për të promovuar kadetët, por ka shfrytëzuar rastin të përgëzoj serbët për zgjedhjet në Kosovë. Presidenti I Serbisë ka kritikuar njoftimin për shtyp të vendeve të kuintit, grup të cilin...
 • Vuçiç tregon forcën

  “Mbrojtja e lirisë” kështu është quajtur kjo paradë ushtarake e Serbisë. Në qytetin e Nishit në jug janë mbledhur rreth 4 mijë ushtarë serb, 400 armë të llojeve të ndryshme, 40 avion dhe mysafir nga shtet tjera si dhe Rusia disa avion luftarak. Parada ushtarake është mbajtur në kuadër...
 • Haradinaj: Dyshoj se Thaçi, Rama e Vuçiç folën për ndarjen e Kosovës

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dyshon se Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama kanë biseduar për ndarjen e Kosovës. Ndërsa sipas tij, këto biseda i ka udhëhequr përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federika Mogherini. “Ekziston ky dyshim i bazuar...
 • Debati për marrëveshjen me Kosovën

  Presidenti serb, Alleksandër Vuçiç, ka pritur një investitorë të huaj. Kjo është politika për të cilën ka thënë se do ta ndjek pasi njoftoj serbët se ideja për zgjidhjen e problemit të Kosovës ishte gati e vdekur pasi nuk ka “kufi të kompromisit” me shqiptarët. Serbëve që nuk duan...
 • Vuçiç në Tiranë për samitin “Brdo-Brijuni”

  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, pritet të takohet në Tiranë javën e ardhshme me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini. Sipas mediave kosovare, që citojnë agjencinë serbe të lajmeve Tanjug, Vuçiç, më 8 Maj do të udhëtojë në Romë, ku do të takohet me zëvendëskryeministrin e Italisë, Matteo Salvini....
 • Vuçiç: Pa europianët nuk mund të zgjidhim asnjë problem

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se është e rëndësishme që Serbia të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian, por më e rëndësishme, sipas tij, është të sigurohet një e ardhme e sigurt. “Këto nuk mund t’i arrijmë vetëm, andaj na duhen miqtë”, tha Vuçiç në një tekst autorial të botuar...
 • Thaçi e Vuçiç do të takohen në Berlin

  Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç do të takohen më 29 Prill në Berlin. Takimi i tyre do të zhvillohet në kuadër të samitit të krerëve të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i organizuar nga Gjermania dhe Franca. Kreu i shtetit serb konfirmoi pjesëmarrjen në këtë...
 • Serbia pranë zgjedhjeve, Vuçiç sërish favorit

  Protestat në Serbi janë parë si rast për të shkuar në zgjedhje. Opozita ka kërkuar fillimisht lirinë e medias. Por, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka nxitur edhe më shumë ofertën e tij për dy dyluftim në kutitë e votimit. Progresistët e tij kanë votuar pro zgjedhjeve, por Vuçiç edhe...
 • Vuçiç: Shqiptarët nuk duan marrëveshje bazuar në modelin e dy Gjermanive

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se mundësitë për marrëveshje me shqiptarët e Kosovës janë “shumë më të vogla sesa kanë qenë” duke shtuar se Prishtina nuk do ta vazhdojë dialogun derisa të përfundojë mandati i administratës aktuale evropiane. Zgjedhjet e reja për institucionet evropiane janë paraparë të mbahen...
 • Trazirat në Beograd, Vuçiç akuzon Prishtinën

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka mohuar të ketë ndikuar në trazirat që janë krijuar në Serbi. Sipas tij, Prishtina ka problemet e veta dhe nuk ka kapacitet të ndikojë në këto zhvillime. Haradinaj ka apeluar te zyrtarët e Serbisë që të mos e përziejnë Kosovën në çështjet e...
 • Kocijançiç: Çështjet e hapura të zgjidhen në parlament

  Bashkimi Europian konsideron se është e drejtë e qytetarëve që të protestojnë, porse parlamenti “është vendi ku duhet të zgjidhen të gjitha çështjet e hapura”. Kështu deklaroi zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç, pas protestave që u mbajtën në fundjavë në Beograd. “Parlamenti është vendi ku duhet të ketë hapësirë...
 • Opozita rrethon Presidencën

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, kishte ftuar një konferencë të jashtëzakonshme për të reaguar pas protestave. Kjo irritoi edhe më shumë protestuesit që njëkohësisht paralajmëruan protesta. Doli i qetë dhe tha se nuk ka frikë nga askush, por e di që duan ta rrënojnë, pasi nuk ia falin progresin e...
 • Vuçiç: Gjermania nuk është përfshirë në bisedimet me Kosovën

  Pritej që vizita e këshilltarëve të Kancelares gjermane, Angela Merkel, në Prishtinë dhe Beograd të bindë palët për t’iu kthyer dialogut. Megjithatë kjo nuk ndodhi, siç tregon edhe vetë Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, pas takimit me ta në Beograd. “Nuk kemi ardhur më pranë një marrëveshjeje mes Prishtinës dhe...
 • Opozita vijon protestat kundër presidentit Vuçiç

  Në Serbi kanë vijuar protestat kundër presidentit, Alleksandar Vuçuç. Opozita serbe dhe qytetarët kërkojnë dorëheqjen e tij, zgjedhje të lira, liri të medias dhe kundër dhunës në politikë. Por, si nisi historia e këtyre protestave? Një studente, që kishte ardhur nga rrethet për të studiuar në Beograd, është në...
 • Vuçiç: Medvegja nuk do t’i kalojë Kosovës

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, është nisur në jug dhe para se të arrijë në Medvegjë ku jetojnë edhe shqiptarët, ka folur për Kosovën. Pasi u ka premtuar banorëve për investim në këtë pjesë, ai ka theksuar se Serbia nuk ia jap Kosovës asnjë gjë. Ai ka reaguar për letrën...
 • Vuçiç thirrje serbëve: Mos hyni në Ushtrinë e Kosovës!

  Derisa bisedimet kanë ngecur, Presidenti serb Alleksandar Vuçiç, ka zgjedhur të vazhdojë me fushatën e “Ardhmja e Serbisë”, për të parë gjendjen brenda shtetit. Një pjesë e kanë konsideruar fushatë para zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare, por përveç ekonomisë në qytetin kufitar me Kosovën, Rashkë, ai u ka bërë thirrje...
 • Ministri i Jashtëm serb Daçiç zbulon ofertën për Kosovën

  Politika dhe oferta zyrtare e Serbisë është përkufizimi. Pavarësisht se kjo është përmendur si mundësi, ka qenë shefi i diplomacisë serbe që ka tensionuar politikën në Serbi, pasi gjatë një konference u tha gazetarëve prerë se cila është oferta dhe se ajo nuk nënkupton vetëm territore e kufij. “Kjo...
 • Protestë kundër marrëveshjes

  Sheshi Nikolla Pashiç i kryeqytetit serb. Janë mbledhur këtu ata që konsiderojnë se për Kosovën nuk duhet të bëhet asnjë marrëveshje. Demokratët e ish kryeministrit e presidenti, Vojisllav Koshtuniça, kanë dalë të vetëm për ta kujtuar presidentin serb, Alleksandër Vuçiç, se çdo firmë e tij në marrëveshje është tradhti....
 • Vuçiç për Haradinajn: Mendoja se ishte i papërgjegjshëm, por jo dhe aq

  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka thënë se është motivuar nga një qëllim më i rëndësishëm se sa politikat ditore “në ndjekjen e një marrëveshjeje me Kosovën që mund të jetë jo popullore në shtëpi”. Në një artikull të publikuar nga Politico, thuhet se Vuçiç e ka bërë të...
 • Vuçiç: Kosova të heqë taksën, më pas vjen dialogu

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, tha sot se Beogradi është duke pritur që Prishtina të heqë taksat, të arrijë këtë kusht thelbësor dhe të rifillojë bisedimet. Vuçiç  nuk ka komentuar para gazetarëve gjatë një vizite në Vranje mënyrë specifike deklaratën e homologut të tij kosovar, Hashim Thaçi rreth korrigjimit të...
1 2 3 8
Emisione