Zarife HASANAJ

 • Kosova nderon ushtarakët që humbën jetën në Letoni

  Kosova sot ka nderuar dy oficerët shqiptarë që kanë humbur jetën në Letoni. U vlerësua kontributi i tyre në mbrojte të paqes globale. Ambasada e Shqipërisë në Kosovë gjatë gjithë ditës ka qenë e hapur për personalitete të jetës politike e ushtarake të cilët kanë nënshkruar në librin e...
 • Humb jetën Major Klodian Tanushi

  Ushtria shqiptare pëson një tjetër humbje pas vdekjes së nëntetares Zarife Hasanaj. Komandanti i kontingjentit shqiptar në misionin e NATO “Enhanced Forward Presence”, Major Klodian Tanushi, i cili u plagos rëndë gjatë çaktivizimit të minave në Letoni humbi betejën me jetën . Prej të hënës ai ndodhej i shtruar...
 • I jepet lamtumira dëshmores së atdheut Zarife Hasanaj

  Familjarë, miq dhe personalitete të larta shtetërore i dhanë lamtumirën e fundit Nëntetares Zarife Hasanaj, që humbi jetën në Letoni gjatë një misioni ushtarak. Homazhet për dëshmoren e atdheut u mbajtën në Pallatin e Kongreseve, ndërsa të gjitha institucionet ulën flamujt në gjysmështizë për të respektuar zinë kombëtare. Vlerësime...
 • Flamuri shqiptar në gjysmështizë në selinë e NATO-s

  Flamuri shqiptar është ulur në gjysmështizë mëngjesin e kësaj të premteje në selinë e NATO-s, në nder të Nëntetares Zarife Hasanaj. Në vendin tonë, dita e sotme është shpallur Ditë Zie Kombëtare, ndaj në të gjitha institucionet shtetërore flamujt janë ulur në gjysmë-shtizë. Homazhet për dëshmoren e atdheut po...
 • Ceremoni lamtumire në Letoni për Zarife Hasanaj (Foto)

  Pas kthimit nga Letonia, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka vizituar familjen e Nëntetares së rënë në krye të detyrës Zarife Hasanaj. Në një njoftim të shkurtër për mediat nga zyra për shtyp e Ministrisë thuhet se gjatë vizitës së saj, Xhaçka i shprehu ngushëllimet familjes së 32-vjeçares. “Dhimbja...
 • Xhaçka në Letoni: Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar

  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka viziton dy efektivët e kontigjentit EOD, të plagosur një ditë më parë në Letoni  Xhaçka vizitoi major Klodian Tanushin, i cili ndodhet i shtruar në Riga East University Hospital. Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar. Efektivi i Forcave të Armatosura ndodhet nën...
 • Task Forcë për vdekjen e Zarife Hasanajt

  Një ditë pas ndarjes tragjike nga jeta të Nëntetares Zarife Hasanaj, drejt Letonisë është nisur një Task Forcë e ngritur me urgjencë për ngjarjen ku humbi jetën ushtarakja shqiptare. Bashkë me autoritetet letoneze, Task Forca do të ndjekë hetimin e plotë për vdekjen e efektives Hasanaj në Kamp Adazi. ...
 • Ceremoni në nder të oficeres 32-vjeçare në Letoni (Foto)

  Mëngjesin e kësaj të marte në bazën ushtarake Camp Adazi të Letonisë u zhvillua ceremonia e nderimit për Nëntetaren e ndjerë Zarife Hasanaj. Në ceremoni mori pjesë i gjithë kontingjenti shqiptar në grup-batalionin e NATO-s në Letoni dhe përfaqësuesi ushtarak shqiptar në NATO. Një ditë pas vdekjes së Hasanajt,...
 • Kush ishte Zarife Hasanaj

  Një ditë pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Letoni, atje ku humbi jetën në krye të detyrës nëntetarja 32-vjeçare Zarife Hasanaj, Minisria e Mbrojtjes ka publikuar skedën e ushtarakes. Hasanaj lindi në qytetin Barjam Curri, Tropojë dhe jetonte në Babrru të Tiranës. Ajo ishte fëmija i katërt i...
 • Xhaçka ndërpret vizitën zyrtare në Itali, do niset drejt Letonisë

  Vdekja e efektives Zarife Hasanaj dhe plagosja e dy ushtarakëve të tjerë shqiptarë ka bërë që ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka të pezullojë vizitën e saj zyrtare në Itali, dhe do të udhëtojë drejt, Rigës, Letoni. Në një njoftim zyra e shtypit të ministrisë bën me dije se ministrja...
 • Në shtëpinë e Zarife Hasanajt

  Familja Hasanaj prej mengjesit të sotëm ka hapur dyert e mortit. Vajza e familjes Hasanaj, nëntetare Zarife Hasanaj ka humbur jetën gjatë një misioni në Letoni për çaktivizimin e municioneve luftarake. 32-vjeçarja është nga Tropoja dhe prej 1998-ës jetonte me prindërit në Babrru të Tiranës. Nëna dhe motra ishin...
 • Ministri i Mbrojtjes së Letonisë: Hetim i menjëhershëm i aksidentit ku vdiq efektivja

  Ministri i Mbrojtjes dhe Punëve të Jashtme i Letonisë, Artis Pabriks, ka reaguar lidhur me ngjarjen tragjike ku humbi jetën efektivja e FA, Zarife Hasanaj dhe u plagosën dy të tjerë. Përmes një statusi në faqen e tij në Twitter, Pabriks ka shprehur ngushëllimet e tij për familjarët e viktimës dhe...
 • “Ishe lule pranvere”, mesazhet e ndjera për ushtaraken që humbi jetën në krye të detyrës

  Familjarë, të afërm e miq kanë shprehur ngushëllimet për humbjen e ushtarakes shqiptare Zarife Hasanaj, e cila humbi jetën nga shpërthimi i një mine në Letoni. Në rrjetet sociale, dhimbja e miqve të efektives 32-vjeçare të Forcave të Armatosura, është e madhe. Edhe kolegë të ushtarakes kanë shprehur ngushëllimet...
 • Vdekja e efektives, reagon Ambasada e SHBA

  Ambasada Amerikane në vendin ka reaguar tonë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur mëngjesin e kësaj të hënë, ku gjeti vdekjen ushtarakja Zarife Hasanaj në Letoni. Nëntetarja Hasanaj, humbi jetën gjatë kryerjes së detyrave luftarake, në bazën e NATO-s ku ishte zhvilluar një stërvitje ushtarake e një prej...
 • Humb jetën në Letoni ushtarakja shqiptare

  “Është hera e parë që kontribuoj në misionet jashtë vendit, bëj pastrimin e zonave të infektuara me municione të paplasura. Gëzuar Shqipëri 10 vjetorin në NATO!” Ky ishte mesazhi i fundit i efektives së Forcave të Armatosura, Zarife Hasanaj, dhënë në fund të Marsit, pak ditë përpara 10 vjetorit...
 • Hera e parë në një mision jashtë vendit (Video)

  Kjo ishte hera e parë që efektivja e Forcave të Armatosura Shqiptare, Nëntetarja Zarife Hasanaj ishte pjesë e një misioni ushtarak jashtë vendit. Efektivja 32-vjeçare, e cila humbi tragjikisht jetën mëngjesin e kësaj të hëne në Letoni, ishte pjesë e një Kontigjenti, që prej 2 vitesh kontribuon në këtë...
 • “Dhimbje e madhe për humbjen e dëshmores së FA” (Video)

  Edhe Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka reaguar për vdekjen e efektives së FA, Zarife Hasanaj dhe plagosjen e dy të tjerëve mëngjesin e kësaj të hëne në Letoni. “Dhimbje e madhe për humbjen e dëshmores së Forcave të Armatosura, nëntetares Zarife HASANAJ. Në këtë moment të vështirë jemi...
 • Vdekja e efektives së FA në Letoni, reagon Kryeministri

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur mëngjesin e kësaj të hëne në Letoni, ku si pasojë e një shpërthimi humbi jetën efektivja e FA, Zafire Hasanaj. “Dhimbje e respekt i thellë për efektiven e Forcave tē Armatosura, Zafire Hasanaj, e cila ra në krye...
 • Humb jetën efektivja e FA në Letoni

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Letoni, ku Forcat tona të Armatosura janë përfaqësuar me një kontigjent në kuadër të misionit të NATOs “Enhanced Forward Presence”. Një grup i kontigjentit të asgjesimit të municioneve dhe lëndëve eksplozive, gjatë kryerjes së detyrës së tyre, sot në...
Emisione