zelanda e re

 • Tërmeti zhvendos me 4 cm ishullin

  Një tërmet i ngadaltë ka shtyrë pjesë të bregut lindor të Ishullit Verior të Zelandës së Re rreth 4 centimetra në lindje. Sipas shkencëtarëve, lëvizja ishte e ngadaltë dhe graduale, aq sa pjesa më e madhe e njerëzve as që e kanë vënë re, megjithatë lëkundja deri më tani...
 • Viti i Ri nis xhiron e globit

  Viti i Ri ka trokitur në Zelandën e Re, me një spektakël të jashtëzakonshëm fishekzjarresh në Auckland. Spektaklet zhvillohen njëherësh në dy prej objekteve ikonë, Sky Tower dhe Harbour Bridge. Ekipi që ka organizuar spektaklet ka përdorur 500 kg fishekzjarre, 1.5 tonë objekte mbështetëse dhe 12 kilometër sistem kabllor. Festa...
 • 5 tërmete të njëpasnjëshme, vendi në gjendje alarmi

  Një seri tërmetesh u ndjenë nëpër Zelandën e Re gjatë 24 orëve të fundit, duke ngjallur frikën për një cunam të mundshëm. Më i fuqishmi ishte një tërmet me magnitudë 6.7, me epiqendër në jug të ishujve Kermadec. Ministria e Mbrojtjes në vend paralajmëroi se tërmeti me një thellësi...
 • Ministrja shkon me biçikletë në spital për të lindur

  Një ministre e Zelandës së Re ka udhëtuar me biçikletë për në spital për të lindur fëmijën e saj të parë. Julie Genter nga Partia e Gjelbër tha se shkoi me biçikletë për lindur pasi “nuk kishte hapësirë të mjaftueshme në makinë”. Ajo ka postuar në Instagram foto të...
 • Kryeministrja e Zelandës së Re bëhet nënë për herë të parë

  Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka lindur fëmijën e saj të parë, një vajzë që peshon 3.31 kg. Kjo e bën arë udhëheqësen e dytë në historinë moderne që lind gjatë kohës që është në detyrë. Ardern u shtrua në një spital në qytetin e Auckland mëngjesin...
 • Zelanda e Re zbulon Shqipërinë

  Turizmi shqiptar po merr gjithnjë e më shumë famë përtej kontinentit. Shqipëria është aktualisht një prej destinacioneve turistike në zhvillim më të kërkuara në agjencitë e mëdha të udhëtimeve në Zelandën e Re. Për këtë arsye, sipas mediave neo-zelandeze, agjencitë turistike po e përfshijnë gjithnjë e më shumë mes...
 • Dallgë 12 metra të larta, parashikimi i zymtë i shkencëtarit

  Rreziku për një mega-cunami është shumë i madh për Zelandën e Re, për shkak të mundësisë së madhe të dallgëve 12 metra të larta të shkaktuara nga një tërmet masiv që rrezikon të godasë këtë shtet. Parashikimi i zymtë vjen nga gjeofizikanti amerikan Steven Ward, sipas të cilit cunami mund...
 • Sekretet e Tokës “fshihen” në kontinentin e përmbytur

  Kontinenti i humbur nënujor i Zealandia mund të jetë përdorur nga kafshët për të kaluar nëpër kontinentet e tjera rreth 80 milionë vite më parë, sipas disa zbulimeve të fundit. Zealandia, një tokë e zhytur kryesisht në jug të Oqeanit Paqësor, u shpall kontinenti më i ri i Tokës...
 • Video/ Piu 7 birra në 10 sekonda

  Një burrë piu shtatë birra në 10 sekonda në një mënyrë të pabesueshme. Boozer, i cili thuhet se është nga Zelanda e Re, është filmuar nga disa shokë, duke  pirë shtatë birra me anë të një shishe të madhe plastike. Ndërkohë që derdhi pak në pjesën e përparme të...
 • “9 muajshe shtatzënë”, por pësoi “shokun e jetës” nga ajo që lindi

  Një vajzë 24-vjeçare nga Zelanda e Re, ka zbuluar një kist gjigand, ndërkohë që të gjithë përfshirë dhe atë vetë kujtonin se ishte 9 muajshe shtatzënë. Keahnee Tioke, nga Opotiki ka shpjeguar për një gazetë të famshme dhimbjet e forta që përjetonte gjatë mestruacioneve. “Më dukej sikur dikush më...
 • Ia shanin djalin “dhëmbë-lepuri”, sakrifica e të ëmës për ta operuar do ju mallëngjejë

  Evan Hill, një djalosh nga Zelanda e re kishte marrë nga bashkëmoshatarët e tij epitetin “dhëmbë-lepuri”, pasi dhëmbët e tij kishin një gjatësi jo të zakonshme dhe i sillnin një mospërshtatje të gojës. Dhëmbët e tij ishin aq të mëdhenj sa ishte nuk mundte ta mbyllte dot gojën plotësisht....
 • Viti i Ri 2017 troket në disa vende

  Zelanda e Re, Australia, Kina, Japonia dhe Hong Kongu e kanë përshëndetur tashmë 2016-ën, duke i dhënë mirëseardhjen Vitit të Ri. Të parat që pritën 2017, siç ndodh prej 5 vitesh, ishin tre ishuj në Paqësor, Samoa, Tonga dhe ishujt Fixhi. Në 2012, qeveritë e tyre vendosen të ndryshojnë...
 • Viti i Ri 2017 vjen në Zelandën e Re dhe Australi

  Viti i Ri 2017 ka mbërritur edhe në Australi. Mijëra njerëz shijuan spektaklin e fishekzjarreve në Sydney. Më herët Auckland në Zelandën e Re ishtë qyteti i parë i madh në botë që e mirëpriti i pari 2017 – ën. Fishekzjarret shpërthyen nga kulla 328 metra e gjatë, Sky...
 • Të paktën 2 të vdekur në Zelandën e Re

  Zelanda e Re u godit sot nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8. Tërmeti u pasua nga tsunami që goditi të gjithë bregun veri-lindor. Autoritetet dhanë alarmin për evakuuim, por sërish raportohet për të paktën 2 viktima. Dallgët e cunamit goditën qytezën Krist Çërç për rreth 2 orë. Nga...
 • Tërmet i fuqishëm në Zelandën e Re, njerëzit vërshojnë në rrugë

  Një tërmet i fuqishëm ka goditur jugun e Zelandës së Re. Shërbimi gjeologjik amerikan njoftoi se tërmeti me magnitudë 7.4 ballë goditi vendin pak pas mesnate, rreth 95 km nga Christchurch. Ky qytet ende nuk është shëruar nga tërmeti i vitit 2011 që vrau 185 njerëz dhe shkatërroi qendrën...
Emisione