Zeri i Amerikes

 • VOA: Petrit Vasilit i është refuzuar viza amerikane

  Zëri i Amerikës thotë se nënkryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasilit, i është refuzuar viza nga Ambasada Amerikane. Këtë e bëri të ditur gjatë një interviste me kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, të cilën e pyeti në mënyrë të drejtpërdrejtë nëse kishte dijeni për këtë fakt. *Intervista...
 • Rudina Hajdari: Qëndrimi në Parlament, vendimi i duhur

  Rudina Hajdari, deputetja e Partisë Demokratike e cila nuk ka hequr dorë nga mandati i saj, thotë se qëndrimi në Parlament është vendimi i duhur. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Rudina Hajdari shprehet se kur është marrë vendimi i Partisë Demokratike për të djegur mandatet, ajo nuk...
 • Hand: Djegia e mandateve, e pajustifikueshme

  Kritikave të ndërkombëtarëve për daljen nga parlamenti të opozitës i shtohet edhe ajo e Këshilltarit Politik të Komisionit të Helsinkit, Robert Hand. Në një intervistë për seksionin shqip të “Zërit të Amerikës”, ai thotë se argumentet e Lulzim Bashës të prezantuara nga vetë kreu i Partisë Demokratike në takimin...
 • Unaza e Re, Meta: Dëshmi e sundimit të shumicës, jo të ligjit

  Presidenti shqiptar Ilir Meta thotë se për rastin e Unazës së Re në Tiranë janë ndjekur procedura ekstraligjore që sipas tij nuk tregojnё pёr njё vend, ku sundon ligji, por tregojnё thjesht pёr njё vend ku sundon shumica. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, gjatë qëndimit të tij...
 • STOP – EMISIONI 109 (SEZONI 4)

  Kazani i “VOA”-s dhe video e “Stop”, që faktoi blerjen e votës. “Zëri i Amerikës” i kushtoi sërish mbrëmë një vend të vecantë, investigimit mbi blerjen e votës në Shqipëri në proceset zgjedhore në Durrës, Kavajë, Lezhë e Peshkopi. Në fakt, që të nesërmen e zgjedhjeve lokale, në 13...
 • VOA zbulon detaje të reja për skandalin e “DH Albania”

  Zëri i Amerikës ka zbuluar detaje të reja lidhur me skandalin e kompaninë “DH Albania”, e cila fitoi garën për ndërtimin e një pjese të Unazës së Re në Tiranë, duke përdorur dokumente të falsifikuar të një kompanie amerikane “Dunwel Haberman”. Sipas të njëjtave burime administrata shqiptare ka ndihmuar...
 • VOA: Dyshime se pas “DH Albania” qëndron Bashkim Ulaj

  Zhvillime të reja përsa i përket skandalit të marrjes së dy tenderave prej 30 milionë eurosh nga kompania DH Albania me dokumente të falsifikuar. Zëri i Amerikës raporton se ka dyshime të forta se pas kompanisë DH Albania fshihet biznesmeni i njohur, Bashkim Ulaj. Para një muaji, përfaqësuesi i...
 • Basha te “Zëri i Amerikës”: Vettingu po ecën me ritme të ngadalta

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ndodhet në Uashington, ku të enjten mori pjesë në një konferencë të organizuar nga Instituti “Hudson”, lidhur me marrëdhëniet transatlantike. Në një intervistë që i dha të mërkurën Zërit të Amerikës, Basha ndalet në problemet e fundit me të cilat ndeshet Shqipëria, si...
 • “Skandaloze sesi politikanët shqiptarë i shpëtojnë ndëshkimit”

  Një njohës i hershëm i zhvillimeve në Shqipëri, thekson se hapja e negociatave me BE-në, do t’i krijojë mundësi Bashkimit Evropian të kërkojë më me këmbëngulje kryerjen e reformave në vend. Robert Hand, këshilltar politik i Komisionit të Helsinkit, në një intervistë për Zërin e Amerikës, tha se po...
 • Eksperti: Shqipëria dhe Kosova duhet ta marrin seriozisht rrezikun e ndikimit rus e turk

  Eksperti i Politikës së Jashtme, David Phillips thotë se rreziku që paraqet ndikimi i Rusisë dhe Turqisë në Ballkan është real. Udhëheqësit e vendeve të rajonit duhet ta marrin seriozisht. Prof. Phillips, drejtor i programit për Ndërtimin e Paqes dhe të Drejtat e Njeriut në Universitetin Columbia të Nju Jorkut,...
 • Joseph: Kosova nuk duhet të përkulet para presionit turk

  Mënyra e deportimit të gjashtë shtetasve turq, të cilët nuk kanë shkelur ligjet e vendit, tregon në mënyrë të qartë pozitën e pambrojtur gjeopolitike të Kosovës në mes të Turqisë, në njërën anë, dhe të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, në anën tjetër, thotë Edward Joseph, ekspert i...
 • Xhafaj: Kemi identifikuar drejtuesit e grupeve kriminale në Shqipëri

  Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka deklaruar se Policia e Shtetit ka përfunduar fazën e identifikimit të krerëve të 40 grupeve kriminale në Shqipëri, dhe ka rezultuar që shumë prej tyre paratë e pista i kanë investuar në biznese. Gjatë një interviste për “Zërin e Amerikës”, ministri Xhafaj foli...
 • Kosova, një ekspertiment i shkëlqyer demokracie

  “Kosova dhe ndërhyrja amerikane në vitet ’90 prodhoi një ekperiment me të vërtetë të shkëlqyer me demokracinë, që mundi ta ndryshojë me themel rajonin”, thotë në një intervistë për Zërin e Amerikës Ambasadori amerikan James Pardew, i cili në fund të viteve 1990 ishte i dërguari i posaçëm amerikan...
 • Prokuroria e Përgjithshme reagon për rastin e Llallës

  Në Shqipëri, Prokuroria e Përgjithshme nuk i dha një përgjigje të prerë kërkesës së Zërit të Amerikës për të mësuar nëse do të ndërmerret apo jo ndonjë veprim ndaj ish-Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pas vendimit të Departamentit Amerikan të Shtetit, për t’i ndaluar atij hyrjen në Shtetet e Bashkuara për...
 • Rusia shpall “agjentë të huaj” Zërin e Amerikës dhe Radion Evropa e Lirë

  Ministria ruse e Drejtësisë shpalli të martën “agjentë të huaj” nëntë media amerikane, përfshirë Zërin e Amerikës. Ministria po ashtu radhiti në listë Radion Evropa e Lirë/Radio Liria dhe disa nga partnerët e saj, pasi paralajmëroi muajin e kaluar se ato mund të prekeshin. Presidenti i Radion Evropa e...
 • Thaçi: Partneriteti i Kosovës me SHBA, strategjik dhe i përjetshëm

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, ka folur për takimin e tij me zv/Presidentin e SHBA Mike Pence. Thaçi thotë se me zv/Presidentin biseduan për konsolodimin e shtetit të Kosovës dhe dialogun që po zhvillohet me Serbinë. Zëri i Amerikës: Zoti Thaçi! A...
 • Rama intervistë për Zërin e Amerikës: Dritëshkurtësia e Metës, shkak i ndarjes nga LSI

  Në Shqipëri kryeministri Edi Rama shprehet se ndarja me LSI-në erdhi si pasojë e një qasjeje taktike dhe dritëshkurtër nga ana e aleatit të tij. Në një intervistë për Zërin e Amerikës ai thotë se nuk është i penduar për zgjedhjen e zotit Meta si president, ndërsa flet për...
 • STOP – EMISIONI 59 (SEZONI 2)

  Lulzim Basha, pasioni për lajmet…Kamza nderon Donald Trump. Zëri i Amerikës njoftoi, se së bashku me rrjetin e gazetarëve investigativë Birn do të publikojnë materiale për gjyqtarët, që nuk justifikojnë dot pasurinë e tyre.Në këto kushte opozita ka ndërmarrë një tjetër mision. Kreu i saj Lulzim Basha, iu “vërsul”...
 • Ahmetaj: Marrëdhënia me FMN-në do të vazhdojë, përtej marrëveshjes aktuale

  Ministri i Financave i Shqipërisë, Arben Ahmetaj, që gjendet këto ditë në Uashington për bisedime me Fondin Monetar Ndërkombëtar, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës në qendër të bisedimeve janë zhvillimet ekonomike të vendit. Ai tha se pjesë e këtyre bisedimeve është edhe mundësia e rritjes së...
 • Veseli: Qëndrim i përbashkët për çështjen e kufirit mes Malit të Zi dhe Kosovës

  Kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka deklaruar se duhet të ketë një qëndrim të përbashkët për çështjen e shënimit të kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi. Shënimi i kufirit është një çështje strategjike e cila forcon pavarësinë dhe identitetin...
Emisione