zgjedhje te parakohshme

 • Pas video-skandalit, Kancelari i Austrisë kërkon zgjedhje të parakohshme

  Pas skandalit me videon e zv.Kancelarit të Austrisë Heinz-Christian Strache, Kancelari austriak ka kërkuar zgjedhje të parakohshme. “I kam sugjeruar Presidentit të Republikës që të mbahen zgjedhje të reja, sa më shpejt që të jetë e mundur”, bëri të ditur Kancelari Sebastian Kurz. “Pas videos së djeshme, duhet të...
 • Socialistët fitojnë zgjedhjet në Spanjë

  Spanjollët iu drejtuan sot kutive të votimit në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, të tretat në 4 vite pas krizës së Katalunjës. Vëmendja është e përqëndruar tek radikalët e djathë të lëvizjes Vox, të cilët pritet të hyjnë për të parën herë në parlament prej vitit 1982 pas rënies së...
 • Rama: Opozitës nuk i japim më shansin e vitit 2017, s’ka zgjedhje të parakohshme

  Kryeministri Edi Rama u shpreh i qartë se opozitës nuk do t’i japë sërish shansin e vitit 2017, kur mori gjysmën e qeverisë. Gjatë fjalës në Parlament, Rama theksoi se kryedemokrati Lulzim Basha shkeli zotimin e bërë në zgjedhjet e fundit parlamentare. Kryeministri deklaroi gjithashtu se qeveria nuk do...
 • Rama sfidë Bashës: Zgjedhje të parakohshme, me një kusht

  Në kongresin elektoral të Partisë Socialiste, Edi Rama tha se është gati ta çojë vendin në zgjedhje parlamentare të parakohshme siç kërkon opozita brenda vjeshtës. Por ka një kusht. “Nëse në 30 Qershor fitoni një bashki më shumë se ne jemi gati të shkojmë në zgjedhje të parakohshme që...
 • Lulzim Basha merr vendimin ekstrem

  Përpara mediave Lulzim Basha doli jo vetëm për të falenderuar protestuesit që siç tha ai i dhanë jetë një ndër protestave më të mëdha pas pluralizmit, por për t’i treguar shqiptarëve edhe vendimin ekstrem që do t’i propozojë forumeve më të larta drejtuese të Partisë Demokratike. “Dhuna kundër qytetarëve...
 • Spanja në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare

  Qeveria spanjolle të mërkurën, pritet të humbasë votën për buxhetin në Parlament. Kryeministri, Pedo Sanchez, ka në plan të shpallë së shpejti zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme, njoftuan burime shtetërore. Sipas njoftimeve data e zgjedhjeve të parakohshme nuk është vendosur ende por 14 prilli vlerësohet si datë e mundshme....
 • Zgjedhje të parakohshme në Izrael

  Izraeli do të mbajë zgjedhje të parakohshme në muajin Prill, tha një zëdhënës i Kryeministrit Benjamin Netanyahu. Ky vendim u mor pas një takimi mes anëtarëve të koalicionit qeverisës lidhur me problemet e brendshme që janë shfaqur. “Krerët e koalicionit vendosën njëzëri që të shpërndajnë Parlamentin dhe të shkohet...
 • Armenët votojnë në zgjedhje të parakohshme

  Në Armeni sot po mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamementare, si një provë e rëndësishme për njeriun që udhëhoqi protestat mbarëpopullore në vend në Prill të këtij viti. Nikol Pashinyan u zgjodh Kryeministër në muajin Maj pas protestave të disa javëve kundër korrupsionit. Por, 43-vjeçari dha dorëheqjen në Tetor, duke...
 • Maqedonia drejt zgjedhjeve të parakohshme

  Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE-së ka rikonfimuar qëndrimet lidhur me epilogun e referendumit të së dielës. Sipas opozitës Marrëveshja e Prespës me Greqinë është politikisht e vdekur. Nëse shkohet në zgjedhje – thonë nga VMRO-DPMNE-ja duhet të formohet qeveri teknike, sipas modelit të Përzhinës me mandat prej 100 ditësh dhe...
 • Referendumi/ Zaev paralajmëron zgjedhje të parakohshme

  Rezultati i referendumit në Maqedoni lexohet në mënyra të ndryshme nga politikanët vendas. Për kryeministrin Zoran Zaev, mesazhi i referendumit është i qartë pavarësisht se nuk u arrit niveli i nevojshëm i pjesëmarrjes. Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë: Kemi shumicë të madhe PRO nga ata që votuan. Vota e...
 • Italia drejt zgjedhjeve të parakohshme

  Ndryshe nga sa pritej, takimi mes kryeministrit të mandatuar në Itali Carlo Cottarelli dhe presidentit Sergio Mattarella zgjati vetëm pak minuta. Ekonomisti 64-vjeçar pritej në sallën e shtypit nga gazetarët për të njoftuar kabinetin qeveritar, por u largua nga dalja e pasme e presidencës. Ai iu drejtua parlamentit ku...
 • Opozita përgatitet për zgjedhje të parakohshme

  Aleatët e demokratëve po përgatiten për zgjedhje të parakohshme. Kryetari i Partisë Agrare Ambientalistë  Agron Duka thotë se situata politike e tensionuar, gjendja e krimit dhe lidhjet e tij me maxhorancen e bëjnë te pashmangshme thirrjen e shqiptareve përpara kutive të votimit. Ndërsa duket se i ka të qarta...
 • Turqia shkon në zgjedhje të parakohshme

  Turqia shkon në zgjedhje të parakohshme më 24 Qershor të këtij viti, rreth 1 vit e gjysmë përpara kohës së caktuar. Lajmin e bëri të ditur presidenti turk Rexhep Taip Erdohan, i cili tha se vendi ka nevojë të menjëhershme të kalojë në një sistem të Republikës Presidenciale, siç...
 • Gjermania në zgjedhje të parakohshme?

  Marrëveshja për koalicionin e ri qeverisës në Gjermani duket ende larg, teksa afati për krijimin e tij përfundon në orën 18:00. Kancelarja Angela Merkel, drejtuese e kristiandemokratëve po bën përpjekjet e fundit për të bindur krerët e liberaldemokratëve dhe të gjelbërve, të bien dakord mes tyre për të qenë...
 • Abuzimet seksuale/Islanda shkon në zgjedhje të parakohshme

  Kryeministri islandez ka bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare pas akuzave se partia e tij mbulonte një skandal abuzimi seksual ndaj fëmijëve, ku përfshihej edhe babai i tij. Bright Future një nga tre partitë pjesë e qeverisë së tij të koalicionit, e cila u formua vetëm nëntë muaj...
 • Tahiri: Çdo diskutim për qeveri teknike, i parakohshëm

  Kërkesës së bërë një ditë më parë për zgjedhje të parakohshme nga Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, i përgjigjet duke thënë se klasa politike është përpara një vendimi historik, miratimit më 21 Korrik të Reformës në Drejtësi, e cila nuk duhet ngatërruar me axhenda...
Emisione