zgjedhje

 • Meta: Nuk do të ketë zgjedhje më 30 Qershor

  Presidenti Ilir Meta e cilëson vendimin e tij për çdekretimin e datës së zgjedhjeve vendore të 30 Qershorit, një vendim kushtetues shumë solid, të bazuar mbi përgjegjësitë e tij kushtetuese si President. Në një intervistë për televizionin Al Jazeera, kreu i shtetit shqiptar rithekson se ky vendim i shërben...
 • Raporti i ndërmjetëm i OSBE për zgjedhjet

  OSBE/ODIHR ka dalë me një raport të ndërmjetëm për zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, duke vënë theksin te klima e polarizuar politike dhe dilemat për ecurinë e këtij procesi. “Zgjedhjet për kryetarë bashkie dhe anëtarë të këshillave bashkiakë në të gjitha 61 bashkitë po mbahen në kushtet e një...
 • Meta nis konsultimet për datën e re të zgjedhjeve

  Pasi dekretoi shfuqizimin e zgjedhjeve në 30 Qershor, kreu i shtetit nisi konsultimet me përfaqësues të partive politike për të diskutuar një tjetër datë. Takimin e parë që zgjati për afro 30 minuta, Presidenti Meta e pati me 5 përfaqësues të grupimit të qendrës së djathtë. Më herët, aleatët...
 • Meta: Nuk i trembem shkarkimit

  I bindur që vendimi i tij për anulimin e datës së zgjedhjeve është plotësisht kushtetues, Presidenti Ilir Meta shpjegoi në të dytën dalje brenda 48 orëve se këtë akt e ndërmori për t’u dhënë mundësi palëve të gjejnë një zgjidhje, për të mos e çuar vendin në kaos. Akuzave...
 • Zbardhet vendimi i “Kushtetueses” për shtyrjen e datës së zgjedhjeve

  Mungesa e Gjykatës Kushtetuese nuk ka ndikim në situatën e krijuar pas dekretit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për të anuluar zgjedhjet e 30 Qershorit. Edhe në rast se ajo do të ishte funksionale, nuk do të kishte kompetencë për ta shqyrtuar dekretin e kreut të shtetit. Kjo...
 • Rama: Të enjten rezolutë për shkarkimin e Presidentit Meta

  Kryeministri Edi Rama ka deklaruar në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Socialiste se dita e enjte do të finalizohet me rezolutë për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. Lajmi bëhet i ditur nga burime brenda kryesisë së PS për ABC News. “Vendimi i Presidentit ishte i pritshëm!  Ne jemi Republikë...
 • Cutillo: Jo shtyrje të zgjedhjeve pa marrëveshje politike

  Në debatin për shtyrjen apo jo të datës së zgjedhjeve, që ka ndarë në dy kampe edhe deputetë të CDU/CSU-së në parlamentin gjerman, është përfshirë dhe Ambasadori italian, Alberto Cutillo. I pyetur nga të rinj, në një aktivitet në Shkodër mbi këtë çështje, ai thotë se marrja e një...
 • Gjermania drejt zgjedhjeve të parakohshme?

  Dorëheqja e Andrea Nahles si kryetare e socialdemokratëve ka shtuar paqartësitë mbi vazhdimësinë e koalicionit qeverisës në Gjermani. Analistët nuk përjashtojnë mundësinë që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pasi socialdemokratët mund të largohen nga koalicioni qeverisës për shkak të rezultateve të dobëta në zgjedhjet europarlamentare. Në zgjedhjet...
 • PS hap fushatën elektorale

  Hapja e fushatës në 1 Qershor, kandidati për një mandat të dyte në krye të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, thotë se ka një simbolikë kuptimplotë, që duhet ta kuptojnë dhe kundërshtarët politikë, të cilët kanë vendosur të bojkotojnë zgjedhjet. Edi Rama ua bën të qartë kundërshtarëve se do...
 • Kryeministri Rama mbledh deputetët

  Kryeministri Rama mblodhi deputetët socialistë dhe drejtuesit e qarqeve në Vilën 31, këtu në kryeqytet, për të diskutuar mbi strategjinë e zgjedhjeve vendore. Ai u kërkoi që të dialogojnë me votuesit dhe t’i prezantojë ndryshimet në Kodin Penal, që siç dihet, kush dëmton procesin e votimeve do të dënohet....
 • Greqia në zgjedhje të katërfishta

  40 parti dhe koalicione, me rreth 1200 kandidatë garojnë për të zgjedhur 21 eurodeputetët që i përkasin Greqisë në parlamentin Europian. Sipas Ministrisë së Brendshme, në disa qendra votimi pati vonesa në paraqitjen e komisionerëve, por ky konsiderohet një fenomen i zakonshëm. Rreth 10 milionë qytetarë grekë votojnë në...
 • Meta: Gati të ndryshoj datën e zgjedhjeve lokale

  Kur na ndan pak më shumë se një muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, e kur palët, pavarësisht tentativave të ndërkombëtarëve për t’i ulur në dialog, nuk tërhiqen nga llogoret e tyre, Presidenti Ilir Meta shprehet i gatshëm të rishikojë shtyrjen e datës 30 Qershor në funksion të zgjidhjes...
 • Mbyllen zgjedhjet në veri të Kosovës

  Në orën 19:00 janë mbyllur të gjitha qendrat e votimit në katër komunat e veriut të Kosovës ku u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme. Sipas të dhënave të koalicionit të organizatave joqeveritare “Demokracia në Veprim” deri në orën 16:00 dalja e qytetarëve në zgjedhje në këto katër komuna ishte 35% ....
 • Përplasje mes kandidatëve për president të KE-së

  Në debatin e zhvilluar midis 6 kandidatëve për presidencën e Komisionit Europian, kandidati socialdemokrat, Frans Timmermans tregoi epërsi të dukshme jo vetëm për argumentimin por edhe për propozimet konkrete.  Për Timmermans, për të evituar hendekun midis Europës së Veriut dhe Jugut  dhe krijuar vende të reja pune, ekonomia europiane...
 • Basha: Rezistencë kundër zgjedhjeve fasadë

  Edhe në Korçë e Devoll, Lulzim Basha ripërsëriti kushtin e panegociueshëm se nuk do ketë zgjedhje me Edi Ramën kryeministër dhe se nevojitet një ndryshim i thellë i sistemit politik në vend.  “Çdo tentative për një proces falso të diktuar nga krimi do përballet me rezistencën më totale lagje...
 • PD: Në 30 Qershor nuk ka për të patur zgjedhje

  Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve Gazmend Bardhi, tha sot se opozita është e vendosur në kauzën e saj. “Edi Rama, i keqpërdoruri i tij dhe i krimit, Taulant Balla, si dhe çdo shërbëtor tjetër i tij brenda dhe jashtë parlamentit të krimit, e dinë fare mirë se zgjedhje më...
 • SHBA apel partive: Regjistrohuni në zgjedhje

  2 ditë para skadimit të afatit që partitë të regjistrohen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit, Ambasada Amerikane në Tiranë u bën thirrje të gjitha forcave politike të regjistrohen në to. Në një reagim për “Zërin e Amerikës” për qëndrimin e Shteteve të Bashkuara pas vendimit të Partisë Demokratike...
 • Populistët, forcë e dytë në Finlandë

  Me vetëm 0.2% diferencë Social Demokratët u shpallën fitues të zgjedhjeve parlamentare në Finlandë. Ata morën 17.7% të votave kundrejt 17.5 të ekstremit të djathtë. Ky rezultat rrit më tej ethet e Bashkimit Europian përballë valës në rritje të nacionalistëve në prag të zgjedhjeve të Parlamentit Europian. Në vend...
 • Veriu në zgjedhje, Lista Serbe për dakordim në Beograd

  Në katër komunat e veriut të Kosovës të banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan më 19 Maj do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se ka filluar menjëherë përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Katër kryetarët e këtyre...
 • Rinumërim votash në shtatë zona të Stambollit

  Komisioni Zgjedhor në Turqi vendosi të ketë rinumërim të votave në shtatë nga 39 zonat e Stambollit. Numërimi fillestar i votave të zgjedhjeve lokale tregoi se kandidati kryesor i opozitës ishte në epërsi të ngushtë. Mirëpo Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit, Rexhep Tayyip Erdogan, e kundërshtoi rezultatin...
1 2 3 8
Emisione