zgjedhjet presidenciale

 • “Beteja e fundit” për votën e shqiptarëve

  Në ditën e fundit të fushatës për rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale, kandidatët presidencial të pozitës dhe opozitës, po japin mesazhet e fundit para elektoratit. Derisa nga kampi politik i koalicionit qeveritar bëjnë thirrje për dalje masovike dhe të votohen përcaktimet euro-atlantike të vendit, opozita maqedonase ndërkaq zhvillon...
 • Zgjedhjet presidenciale në Ukrainë si show televiziv

  Presidenti aktual i Ukrainës, Petro Poroshenko është përballur në një debat televiziv me rivalin e tij, një aktor komik. Ky i fundit shihet ende si një fitues i mundshëm i balotazhit presidencial të së dielës. Pesë vjet më parë një revolucion rrëzoi nga pushteti presidentin pro rus atëherë në...
 • Kryeministri Zaev: Nëse dështojnë zgjedhjet presidenciale, ndryshime kushtetuese

  Kryeministri Zoran Zaev pret mbështetje edhe më të madhe të shqiptarëve se ajo e viti 2016 në zgjedhjet presidenciale që mbahen të dielën në Maqedoninë e Veriut. Duke folur në një intervistë televizive, Zaev tha se qytetarët janë vetëdijësuar që çdo votë kundër kandidatit të mazhorancës Stevo Pendarovski, është...
 • Studentët “kryqëzojnë” Presidentin

  Studentët në Algjeri janë ngritur në protesta duke kundërshtuar rikandidimin e Presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili kërkon një mandat të pestë. Presidenti 82-vjeçar ka kohë deri mesnatën e së dielës që të regjistrohet si kandidat për zgjedhjet presidenciale të Prillit. Muajin e kaluar, Presidenti Bouteflika tha se do të...
 • Në 21 Prill zgjedhjet presidenciale

  Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferri njoftoi 21 Prillin si datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Mandati i presidentit aktual, Gjorge Ivanov, përfundon më 12 Maj. Partia kryesore e opozitës VMRO-DPMNE do të zgjedhë kandidatin e saj në një konferencë që do të mbahet më 16 Shkurt. Ka...
 • Zgjedhje presidenciale dhe parlamentare në pranverë?

  Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni do të mbahen në pranverë. Data e saktë pritet të kumtohet në fillim të muajit të ardhshëm nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, por me gjasë ato do të mbahen në dy rrethe zgjedhore në prill dhe maj. Megjithatë, dilema kryesore mbetet nëse së bashku...
 • Kandidati i së djathtës ekstreme fiton zgjedhjet në Brazil

  Ish kapiteni i ushtrisë, Jair Bolsonaro është zgjedhur president i Brazilit pas zgjedhjeve të mbajtura ditën e dielë në këtë shtet, duke premtuar ndryshim rrënjësor në shtetin e Amerikës Latine. Pavarësisht deklaratave kundërthënëse për mbështetjen e tij të hapur për torturën e kryer nga regjimi i ushtrisë së mëparshme...
 • Erdogan, presidenti i cili u rezistoi kryengritjeve

  Rexhep Taip Erdogan arriti kulmin e pushtetit politik me zgjedhjet e së dielës. Ai shndërrohet në të parin president të Turqisë moderne që merr edhe kompetencat e kryeministrit. Fuqinë ekzekutive ia dha referendumi i Prillit 2017 që e shndërroi Turqinë në Republikë Presidenciale. Tendencën për t’u shndërruar në një...
 • Mali i Zi drejt zgjedhjeve Presidenciale, sondazhet nxjerr fitues Gjukanoviç

  Zgjedhjet presidenciale në Mal të Zi, të cilat do të mbahen të dielën e ardhshme, cilësohen tejet të rëndësishme për qëndrueshmërinë dhe për të ardhmen e këtij vendi. Në garë marrin pjesë 7 kandidatë, por gara pritet të zhvillohet mes kandidatit të opozitës Mladen Bojaniç dhe kandidatit të partisë...
 • Zgjedhjet presidenciale/ 21 shtete në SHBA kanë qenë objektiv i hakerave

  21 shtete në SHBA kanë qenë shenjestër e hakerave në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar. Ka qenë vetë qeveria federale e cila i ka informuar këto shtete se ishin pjesë e një liste ku kanë qenë të shenjëstruara nga hakerat. Ky njoftim erdhi një vit pasi zyrtarë në...
 • Zgjedhjet presidenciale/ Franca e ndarë në dy ekstreme

  Franca ka dalë e ndarë në dy ekstreme nga raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale të së dielës. Nga njëra anë ekstremi i djathtë, i Marinë Le Pen i zotuar të nxjerrë vendin nga NATO dhe Bashkimi Europian si dhe të imponojë një ekonomi të dominuar nga shteti. Në...
 • Zgjedhjet në Serbi ‘bllokojnë’ dialogun

  Zgjedhjet presidenciale në Serbi ka shumë gjasa që të ndikojnë jo vetëm tek serbët që jetojnë në Kosovë, por rrjedhimisht edhe në procesin e dialogut politik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, kanë theksuar autoritetet në Kosovë. Ciklet zgjedhore në të dyja vendet, thonë zyrtarët në Prishtinë, kanë shtyrë për një...
 • Përse amerikanët votojnë në nëntor dhe të martën?

  Zgjedhjet presidenciale në Amerikë mbahen gjithmonë të martën që vjen pas të hënës së parë të Nëntorit, një herë në katër vjet. Vendimi për këtë ditë u mor në vitin 1845 nga Kongresi Amerikan. Muaji nëntor u zgjodh sepse shumica e amerikanëve ishin fermerë e në atë muaj mbaronin...
 • Anulohen zgjedhjet presidenciale në Austri. Gjykata Kushtetuese: Parregullsi në numërim

  Zgjedhjet presidenciale në Austri janë të parregullta dhe do të përsëriten. Me një vendim surprizë, Gjykata Kushtetuese austriake njoftoi anulimin e rezultatit të 22 majit, pasi konstatoi një sërë parregullsish në numërimin e votave. Sipas gjykatës austriake, numërimi i të ashtuquajturave vota postare u zhvillua në mënyrë të paligjshme....
 • Raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Peru

  Në Peru mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale. Një fitore e mundshme e Keiko Fuxhimorit, kandidate e partisë së djathtë të Forcës Popullore, do të sillte sërish në pushtet një klan familjar prej vitesh në drejtim të vendit. Babai i Keikos, Albert Fuxhimori ka qenë president në periudhën...
Emisione