Euro vijon rritjenEuro vijon rritjen

10:38 14/09/2018

Monedha e përbashkët shënoi dje një rritje të fortë në tregun e brendshëm valutor, duke arritur në nivelin më të lartë që nga fillimi i Qershorit, e ndihmuar dhe nga forcimi i saj në bursat ndërkombëtare në dy javët e para të shtatorit.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye dje me 126.74 lekë, duke u rritur me 0.1 lekë në krahasim me ditën e mëparshme.

Ky është niveli më i lartë në tre muaj, që nga koha kur euro kërceu në 128 lekë, si rrjedhojë e ndërhyrjeve të Bankës së Shqipërisë, që tërhoqi valutë nga tregu, pasi monedha e përbashkët nisi një rënie të pakontrolluar.

Tv Klan
Të ngjashme