Europa i vetmi kontinent me rritje të rasteve me COVID-19Europa i vetmi kontinent me rritje të rasteve me COVID-19

20:40 21/10/2021

Rusia vendi më i prekur për shkak të Covid-19 ,rritje me 15% të rasteve

Europa është i vetmi kontinent i cili ka regjistruar një rritje të rasteve me koronavirus.

Në vlerësimin e saj javor të pandemisë, agjencia shëndetësore e OKB-së tha se kishte rreth 2.7 milionë raste të reja të COVID-19 dhe më shumë se 46,000 vdekje javën e kaluar.

Rritja e rasteve dhe vdekjeve lidhet me ndërprerjen e vaksinimeve, lehtësimin e masave kufizuese në shumë vende evropiane, por edhe për shkak të përhapjes së mutacionit Delta.

Britania e Madhe, Rusia dhe Turqia janë vendet më të prekura për shkak të COVID-19 në Europë.

Pavarësisht mungesës së vaksinave në Afrikë në këtë kontinent është vënë re një ulje e rasteve me 18%.

Gjatë javës së kaluar, Rusia ka thyer në mënyrë të përsëritur rekorde të reja ditore për rastet e COVID-19 dhe numri i infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar është rritur në nivele që nuk janë parë që nga mesi i Korrikut.

Qeveria ruse është përpjekur për të vaksinuar popullsinë, por për shkak të skepticizmit të vaksinës, vetëm rreth 32% e njerëzve janë imunizuar pavarësisht disponueshmërisë së vaksinës Sputnik V.

Rusia ka deri tani numrin më të madh të vdekjeve nga viruset në Evropë, me më shumë se 225,000 vdekje.

Klan News
Të ngjashme