Fara e lirit dhe përfitimet e jashtëzakonshme për shëndetinFara e lirit dhe përfitimet e jashtëzakonshme për shëndetin

10:00 28/07/2020

E dinit se farat e lirit arrijnë që të ndihmojnë në luftimin e plotë 7 sëmundjeve?!

Sipas hulumtimeve nga Instituti Amerikan i Kancerit, farat e lirit rezultojnë se ndihmojnë mirëfunksionimin e zemrës, lufton diabetin, parandalon zhvillimin e kancerit, forcon sistemin imunitar, zvogëlon inflamacionin dhe ndihmon gratë gjatë menopauzës, ndërsa po ashtu luan rol të rëndësishëm bë uljen e  kolesterolit.

Sipas studimeve të Universitetit të Torontos, ata që konsumojnë farën e lirit kanë nivele më të ulëta të glukozës një orë pas konsumimit.

Farat e lirit kanë një përmbajtje të lartë të vitaminave A, B, B5, D dhe E dhe mineraleve të tilla si magnez dhe mangan./ tvklan.al
Të ngjashme