“FBI”-ja shqiptare dhe 4 agjentë turq, gjueti për kapjen e Faruk Ozer“FBI”-ja shqiptare dhe 4 agjentë turq, gjueti për kapjen e Faruk Ozer

23:42 10/05/2021

Një gjueti e vërtetë mund të cilësohet përpjekja për kapjen e turkut Faruk Ozer, i akuzuar për mashtrim, i cili besohet se ndodhet i fshehur në vendin tonë. Gazetari Artan Hoxha, në studion e “Opinion” tha këtë të hënë se për kapjen e tij është vënë një shpërblim prej 10 mijë eurosh, ndërsa zbuloi gjithashtu se në Shqipëri kanë ardhur të paktën 4 agjentë turq që po bashkëpunojnë me autoritetet shqiptare. Operacioni për kapjen e Ozer është po ashtu një nga detyrat e para të Byrosë Kombëtare të Hetimit, e njohur ndryshe si FBI-ja shqiptare.

“Është akoma në Shqipëri. Është kërkuar fillimisht në Tiranë, ka shkuar në Durrës, nga Durrësi në Vlorë. Ka një informacion tjetër për vendndodhjen e tij në Tiranë. Operacioni për kapjen e tij është në bashkëpunim me oficerë të policisë turke që kanë mbërritur në Shqipëri, janë të paktën 4 oficerë. Po ashtu është përfshirë Byroja kombëtare e Hetimit, e cila sapo ka nisur detyrën dhe një nga detyrat e para, pra FBI-ja shqiptare, është dhe kapja e këtij personi, bashkë me njësi të tjera të specializuar pranë Policisë së Shtetit”.

Faruk Fatih Ozer është shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet turke, pasi akuzohet për mashtrim në vlerën e 2 miliardë dollarëve me kriptomonedhën virtuale “Thodex”./tvklan.alTë ngjashme