Fileto gici me tempura (Video) – TV KLAN

Fileto gici me tempura (Video)

Përbërësit:

700 gr ujë i gazuar

300 gr miell

200 gr kungull jeshil

200 gr karota

200 gr kërpudha champinin

200 gr asparag

200 gr spec i kuq

2 të verdha veze

1 kg fileto gici

1 degë rozmarinë

Kripë

Piper

Përgatitja:

Marinojmë fileton e gicit me kripë, piper, vaj ulliri, rozmarinë, e mbështjellim me letër pelikul dhe e lëmë të qëndrojë. Pastrojmë perimet dhe i presim në forma të gjata. Më pas i vendosim në një tenxhere të ziejnë për pak minuta. Në një tigan vendosim të skuqet fileto, të cilën më pas e fusim në furrë për disa minuta. Ndërkohë përgatisim brumë petullash me miell, ujë të gazuar, vezë, kripë dhe perimet e ziera i lyejmë me brumë dhe i vendosim të skuqen. Vendosim në pjatë fillimisht fileton dhe më pas perimet e skuqura me brum petullash./tvklan.al

Kategori
KuzhineLajme nga EmisionetRecetat e Alfio & IndritiTe funditTë gjithaVideo
0 Komente

Përgjigju

*

*