Forcat e antiterrorit zbarkojnë në Gjirokastër

Forcat e antiterrorit zbarkojnë në Gjirokastër

16:45 10/05/2019

Oficerë të antiterrorrit në Policinë e Shtetit prej tre ditësh kanë zbarkuar në Gjirokastër. Shkak është bërë ceremonia përkujtimore e Kostandin Kaçifës i vrarë në 8 Dhjetor të vitit të kaluar në Bularat pas shkëmbimit të zjarrit me forcat RENEA. Sipas antiterroit të shtunën është caktuar të zhvillohet një ceremoni përkujtimore nga familjarët, 6 muaj nga ngjarja. Nga informacionet e mbledhura nga antiterrori pritet që shtetas greke dhe minoritarë me prirje ekstremiste mund ta përdorin ceremoninë për të provokuar incidente.

Masat e policisë janë të shtuara për shkak se ceremonia përafron edhe me data të tjera historike që lidhen me Vorio-Epirin. Në 12 Maj është shpallja e autonomisë së Vorio-Epirin, ndërsa në 17 është nënshkruar protokolli i Korfuzit. Sipas kësaj marrëveshje jugu i Shqipërisë vendosi në një pozitë pro greke, por që nuk u zbatua asnjëherë për shkak të qëndresës shqiptare.

Burime të Tv Klan thanë se më shumë se gjysma e  agjentëve të antiterrorit janë vendosur në jug të vendit pikërisht për të shamagur incidentet. Kufiri i gjelbër me Greqinë është nën monitorim nga forcat e policisë delta dhe forcat e ndërhyrjes së shpejte pasi ka dyshime se shtetas të ndryshëm grek mund të hyjnë në vendin tonë në mënyrë të paligjshme. 6 muaj më parë, varrimi i Kaçifas shkaktoi disa incidente për shkak të hedhjes se parullave antishqiptare duke bërë që të shpallen non grata disa shtetas grekë, mes tyre edhe një eurodeputete qipriote.

Tv Klan

 
UKT
Grupi
LAJMET

Të ngjashme


UKT
Grupi