Video – Foto/ Shqiptari shkakton aksident të frikshëm në Athinë, një i vdekurVideo – Foto/ Shqiptari shkakton aksident të frikshëm në Athinë, një i vdekur

10:39 24/05/2018

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Athinë, ku një makinë e drejtuar nga një shqiptar u përplas me stacionin e autobusit. Mjeti goditi një qytetar 73-vjeçar që priste në stacion, duke i shkaktuar vdekjen e menjëhershme. Sipas mediave greke, aksidenti ndodhi në orën 08:20 në lagjen Metamorfozis të kryeqytetit grek.

Automjeti tip "Volkswagen" drejtohej nga një shqiptar, i cili mbeti i plagosur. Lëndime pësoi edhe vajza 9-vjeçare e shqiptarit, e cila ndodhej në makinë dhe nuk kishte vendosur rripin e sigurimit. Ata u dërguan në spital për të marrë ndihmë mjekësore. Dëshmitarët në vendngjarje thanë se u plagos lehtë edhe një i moshuar 78-vjeçar, i cili po priste në trotuar.

Hetuesit grekë pritet t'i bëjnë testin e alkoolit shoferit shqiptar, për të parë nëse ka qenë i dehur kur shkaktoi aksidentin. Rrethanat janë të paqarta dhe nuk dihet se si makina goditi stacionin e autobusit. Autoritetet e konsiderojnë këtë aksident si "të pashpjegueshëm". Sipas tyre, vendi ku ndodhi përplasja është rrugë e drejtë dhe nuk ka kthesë.

Një dëshmitar përshkroi situatën pak çaste pas aksidentit.

"Pashë shoferin të përplasur në timon dhe pashë një vajzë të vogël në sediljen e pasme duke bërtitur 'babi babi'. Kur e pyeta se çfarë ndodhi, më tha 'babi po më çonte në shkollë

", u shpreh dëshmitari.

/tvklan.al


Të ngjashme