Gino 22 vjeç, është emëruar zyrtarisht qeni më i vjetër i gjallë në botë

Gino 22 vjeç, është emëruar zyrtarisht qeni më i vjetër i gjallë në botë

09:48 23/11/2022

Një qen 22-vjeçar është emëruar zyrtarisht në librin e rekordeve Guinness si “qeni më i vjetër që jeton”.

Pooch Gino, i cili vjen nga Kalifornia, ka lindur më 24 Shtator 2000. Ai u birësua nga pronari i tij aktual, Alex Wolf, në vitin 2002, nga streha Humane Society e Boulder Valley në Kolorado.

Alex, 40 vjeç, i cili në atë kohë ishte student në Universitetin e Kolorados Boulder, tha se jetëgjatësia e Gino ishte rezultat i një diete të shëndetshme, të ekuilibruar, kujdesit të mirë veterinar dhe dëshirës për jetën, sipas emisionit “Today”.

Alex tha: Unë i jap atij të gjithë meritën. Ka marrë shumë dashuri dhe unë mendoj se është thjesht një qen i fortë. Ai ka qenë aty në çdo hap të rrugës. Jam shumë i lumtur që e kemi marrë atë. Ai është më i miri.

Pas birësimit të tij, qeni 16 kg jetoi me Aleksin dhe shokët e tij të dhomës ndërsa ai studionte në universitet. Megjithatë, kur Alex mori vendimin të kthehej në shtëpi për të jetuar me prindërit e tij, Gino pati një mënyrë jetese aktive në Kaliforni.

“Kur ishte më i ri, i pëlqente të eksploronte oborrin e madh të shtëpisë së prindërve të mi me qentë tanë të tjerë në Manhattan Beach, të bënte shëtitje përgjatë bregut etj” tha Wolf cili e rriti Gino vetëm derisa takoi të dashurën e re, Rebecca Grenell, para pandemisë.

Ai shtoi se përkundër shtatit të tij të vogël, Gino ka pasur një energji të madhe dhe ka preferuar gjithmonë parqe të mëdha qensh dhe jo vende me hapësirë të vogël. /tvklan.al

Të ngjashme