Gjeneva, vendi historik për bisedimet SHBA-Rusi


Gjeneva, vendi historik për bisedimet SHBA-Rusi

15:04 11/06/2021

Takimi mes Biden dhe Putin nuk është historik por biznes duke marrë parasysh kontekstin global

Gjeneva do të presë samitin midis Presidentit të SHBA Joe Biden dhe Presidentit rus Vladimir Putin më 16 Qershor, një takim që vjen në fund të një linje të gjatë bisedimesh SHBA-Rusi.

Robert Legvold, profesor me gradë shkencore në Universitetin e Kolumbisë dhe një ekspert për çështjet e Rusisë është shprehur se Gjeneva shihet si qyteti ku gjithmonë është bërë biznes.

Mund t’i rikthehemi kontekstit të Luftës së Ftohtë dhe një traktati të Varshavës, ku Zvicra ishte vërtet neutrale në atë pikë dhe jashtë të dy aleancave. Unë mund të them që karakteristika e këtij samiti mes liderëve më të rëndësishëm të botës nuk është aq historike, është thjesht e veçantë për momentin dhe ky është një udhëtim evropian që Biden po bën dhe i gjithë biznesi është i përqendruar në Evropë duke marrë parasysh edhe kontekstin e saj global”.

Në epokën e Luftës së Ftohtë, Presidenti i SHBA Ronald Reagan dhe udhëheqësi sovjetik Mikhail Gorbachev mbajtën samitin e tyre të parë në Gjenevë në Nëntor 1985 dhe ranë dakord të ndiqnin shkurtimet në arsenalet e tyre bërthamore. Takimi u zhvillua në vilën ‘Fleur d’eau’ në Versoix, një qytet i vogël afër Gjenevës.

E gjithë bota  mund të mbajë mend paraqitjen e Gorbachevit kur ai u largua nga samiti, sepse ai kishte shkelur programin e mbrojtjes hapësinore që Presidenti Reagan nuk ishte i gatshëm të vendoste në tryezë. Kur bëhet fjalë për të punuar në të vërtetë në fusha të rëndësishme bashkëpunimi, kontrolli strategjik të armëve bërthamore, shumica e atyre bisedimeve kanë qenë në Gjenevë”, tha Legvold.

Zvicra neutrale, e cila nuk u bashkua me sanksionet perëndimore kundër Rusisë për aneksimin e saj të rajonit të Krimesë nga Ukraina në vitin 2014, loboi shumë për të zbritur samitin e parë të madh të energjisë në vendin alpin në dekada.

Gjeneva gjithashtu priti samitin e parë midis udhëheqësve amerikanë dhe sovjetikë në 1955. Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken dhe Lavrov do të shoqërojnë Biden dhe Putin. Takimi do të zhvillohet në një vilë zvicerane të shekullit të 18-të me pamje nga Liqeni i Gjenevës. Biden është planifikuar gjithashtu të zhvillojë bisedime me Presidentin zviceran Guy Parmelin.

Klan News


Të ngjashme