Gjërat që duhet të dini patjetër para se të shkoni tek dentisti gjatë pandemisë


Gjërat që duhet të dini patjetër para se të shkoni tek dentisti gjatë pandemisë

07:40 29/09/2020

Gjatë pandemisë së koronavirusit është e këshillueshme që të shmangni vizitat në spitale ose klinika gjatë pandemisë, përveç nëse është shumë serioze, për të zvogëluar ekspozimin e mundshëm ndaj koronavirusit të ri. Meqenëse Covid-19 është një sëmundje virale e frymëmarrjes, vizita në një klinikë dentare tani konsiderohet tejet e pasigurt. Koronavirusi i ri është i pranishëm në mukusin, pështymën dhe fytin e personit të infektuar. Kjo do të thotë se ekziston mundësia që mjetet e përdorura nga dentistët të ndoten me virusin nëse një pacient me Covid-19 viziton klinikën.

Ndërsa profesionistët dentarë po bëjnë pjesën e tyre për të parandaluar përhapjen e virusit, ka disa gjëra që pacientët mund të bëjnë për të zvogëluar shanset e tyre për t’u ekspozuar ndaj virusit.

Po planifikoni të vizitoni dentistin tuaj gjatë pandemisë? Këtu janë disa gjëra që duhet të kini parasysh:

Merrni parasysh nëse vizita juaj dentare mund të shtyhet

Para se të vizitoni një klinikë dentare, pyesni veten nëse keni nevojë për trajtim tani apo dhimbja e dhëmbit është mjaft serioze për të marrë rrezikun. Nëse është e durueshme për ju, është më mirë të shtyni vizitën tuaj dentare dhe të merrni trajtimin më vonë. Ose mund të merrni parasysh shërbimin nga telefoni dhe të konsultoheni me një ekspert dentar nëse duhet të vizitoni një klinikë.

Procedurat dentare mund të zgjasin më shumë se zakonisht

Koronavirusi i ri tenton të përhapet kryesisht përmes pikave të frymëmarrjes të lëshuara kur njerëzit e infektuar flasin, teshtin ose kolliten. Për të zvogëluar rrezikun e transmetimit të virusit, ekspertët e dhëmbëve po shmangin përdorimin e instrumenteve që mund të prodhojnë re të vogla pikash. Në vend të kësaj, ata po kthehen te mjetet manuale për procedurat si pastrimet e smaltit. Kështu që një vizitë dentare gjatë pandemisë mund të zgjasë më shumë se zakonisht. Pra, para se të vizitoni një klinikë dentare tani, përgatiteni veten se do të shpenzoni më shumë kohë se zakonisht.

Sigurohuni që të ndiqni Udhëzimet e Sigurisë

Po bëheni gati për të shkuar në një klinikë dentare? Sigurohuni që të ndiqni të gjitha udhëzimet e nevojshme të sigurisë si mbajtja e maskës, pastrimi i duarve shpesh dhe mirëmbajtja e distancës shoqërore në klinikë.

Provoni ilaçet shtëpiake për të trajtuar dhimbjen e dhëmbit

Duke marrë parasysh situatën aktuale, do të ishte e këshillueshme që së pari të provoni disa ilaçe shtëpiake për të zbutur dhimbjen. Ka disa përbërës të thjeshtë që mund të ofrojnë lehtësim të përkohshëm nga shqetësimi. Provoni këto trajtime në shtëpi para se të vizitoni një dentist:

Shpëlarja e gojës me ujë dhe kripë: Përzieni ujin e ngrohtë me kripë dhe rrotullojeni rreth e rrotull në gojë për rreth 30 sekonda për lehtësim të përkohshëm nga dhimbja e dhëmbit.

Vendosni vajin e karafilit: Karafili ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale, të cilat mund të ndihmojnë në luftimin e infeksioneve të dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve. Përtypni butësisht një karafil të plotë ose vendoseni karafilin e shtypur në dhëmbin e prekur për rreth 30 minuta. Ose vendosni vaj karafili direkt në zonën e prekur duke përdorur topa pambuku.

Përdorni një qese me akull: Mbani akull në pjesën e jashtme të faqes, ku ju dhemb dhëmbi për disa minuta. Kjo mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjes dhe zvogëlimin e ënjtjes nga një infeksion. /tvklan.alTë ngjashme