Gjermania nis hapjen e shkollave, Franca shtrëngon masatGjermania nis hapjen e shkollave, Franca shtrëngon masat

15:09 12/02/2021

Infektimet ditore në Europë vijojnë të bien

Gjermania dhe Franca, dy vendet më problematike të kontinentit gjatë valës së fundit të koronavirusit po ecin në drejtime të ndryshme me masat për frenimin e përhapjes. Qeveria gjermane zgjati deri më 7 Mars, paketën e masave që megjithatë do të nisin të lehtësohen. Nisur nga shifrat e ulta dhe të qëndrueshme të infektimeve ditore, kancelarja gjermane Angela Merkel ua la në dorë krerëve të qeverive rajonale hapjen ose jo të shkollave.

Në Berlin, Hesen e Rainland – Pfalz shkollat dhe kopshtet do të hapen pas 22 Shkurtit, ndërsa rajonet e tjera ende nuk kanë përcaktuar një datë. Pas kësaj date planifikohet hapja edhe e qendrave estetike në varësi të shifrave të ulta të infektimeve. Autoritetet gjermane kanë nisur kontrollin e kufijve me Çekinë, Austrinë dhe Zvicrën në përpjekje për të parandaluar hyrjen e mutacioneve të reja të COVID -19.

Ndërsa në Francë, për shkak të shifrave të larta të infektimeve ditore, autoritetet po shqyrtojnë mundësinë e mbajtjes mbyllur të shkollave edhe pas pushimeve dimërore. Nuk përjashtohet mundësia e një bllokimi të tretë kombëtar. Franca qëndron në krye të listës së kontinentit me infektimet ditore.

Në Itali dhe Rusi, vazhdon rënia e qëndrueshme e numrit të infektimeve, ndërsa Gjermania ka numrin më të ulët mes vendeve më të populluara.

Tv KlanTë ngjashme