Gjuriç: Beogradi nuk do t’i lejojë Kurtit gjuhën e kërcënimeve dhe shantazheveGjuriç: Beogradi nuk do t’i lejojë Kurtit gjuhën e kërcënimeve dhe shantazheve

09:34 13/04/2021

Ambasadori serb në Washington, Marko Gjuriç vlerësoi se paralajmërimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti për rivendosjen e masave reciproke, është një përpjekje për t’iu adresuar Serbisë në gjuhën e ultimatumeve dhe shantazheve.

Ai thotë se kjo është shumë më e rrezikshme se kërcënimet.

Ai i tha gazetës serbe “Politika” se presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe qeveria, të cilat sipas tij janë të vendosura për një dialog konstruktiv, “sigurisht nuk do të lejojnë që Kurti ose ndonjë udhëheqësi tjetër shqiptar të fus gjuhën e kërcënimeve dhe shantazheve në dialog”./klankosovaTë ngjashme