Goditja në tru dhe sulmi në zemër: Cilat janë dallimet kryesore që duhet të dini

Goditja në tru dhe sulmi në zemër: Cilat janë dallimet kryesore që duhet të dini

10:40 24/11/2022

Një goditje në tru dhe një atak në zemër mund të vijnë me një sërë simptomash të ngjashme, por ato janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra në natyrën e tyre reale. Dhe mënyra se si ato ndikojnë tek ju gjithashtu mund të jetë jashtëzakonisht e ndryshme nga ajo që mendoni ose dini tashmë. Në këtë artikull do tregohen ndryshimet kryesore midis një goditje në tru dhe një ataku në zemër.

Trupi i njeriut përmban një sistem të komplikuar vaskular që është plot me arterie, vena dhe kapilarë. Të gjitha këto janë të rëndësishme për trupin pasi transportojnë gjak dhe oksigjen në çdo cep të trupit. Nëse doni të dini se sa i madh është ky rrjet – atëherë duhet të dini se ekspertët kanë thënë se nëse vendosni të gjitha enët e gjakut të pranishme në trupin e njeriut nga skaji në skaj, ato mund të përshkojnë lehtësisht një distancë prej 60,000 miljesh. Po, e lexuat mirë!

Prandaj, është e rëndësishme të kujdeseni mirë për këto enë dhe t’i mbani ato të pastra, në mënyrë që të mund të pompojnë lehtësisht gjak në pjesët e trupit dhe të ndihmojnë në mbijetesë dhe promovimin e shëndetit të mirë. Kur një bllokim i pashpjegueshëm ndodh brenda ndonjë prej këtyre arterieve, mund të ndodhin dy gjendje mjekësore – një goditje në tru ose një atak në zemër.

Çfarë është një goditje në tru?

Një goditje në tru ndodh kur ka një ndërprerje të pashpjegueshme në rrjedhën e gjakut në tru. Ekzistojnë tre lloje të ndryshme të goditjes në tru – goditje ishemike, goditje hemorragjike dhe sulme ishemike kalimtare.

Disa nga simptomat e goditjes në tru mund të përfshijnë:

-Dhimbje koke e mprehtë

-Mpirje dhe ndjesi shpimi gjilpërash

-Dobësi muskulore

-Rënia e fytyrës

-Në pamundësi për të balancuar trupin

-Vështirësi në ecje

Procedura e trajtimit:

Goditjet mund të ndodhin për shkak të arterieve të bllokuara dhe gjendja mund të trajtohet me një ilaç kundër trombociteve, si aspirina dhe medikamente të tjera për hollimin e gjakut. Ekzistojnë gjithashtu disa ndryshime në stilin e jetës që mund të bëni për të qëndruar i sigurt nga rreziku i zhvillimit të kësaj gjendjeje dhe ato janë – kontrolli i presionit të gjakut dhe kolesterolit.

Çfarë është një atak në zemër?

Sulmi në zemër është një gjendje që ndodh kur ka një ndërprerje të qarkullimit të gjakut në zemër në vend të trurit. Kjo zakonisht ndodh për shkak të një arterie të bllokuar.

Simptomat e sulmit në zemër

Siç themi gjithmonë se kushtet shëndetësore vijnë me një sërë shenjash dhe simptomash që mund ta ndihmojnë individin të kuptojë problemin. Këtu janë disa nga simptomat e një ataku të afërt në zemër:

-Siklet në gjoks

-Djersitje e madhe

-Frymëmarrje e shkurtër

-Dhimbje në gjoks

-Dhimbje në të dy krahët, qafën, shpinën dhe nofullën

-Nauze ose të vjella

Çfarë duhet bërë?

Të dyja kushtet mund të jenë kërcënuese për jetën. Prandaj, duhet të kujdeseni për simptomat dhe faktorët e rrezikut që lidhen me një goditje në tru dhe sulm në zemër. Disa nga gjërat që dikush mund të bëjë për të qëndruar i sigurt janë :

-Lëreni duhanin

-Hani shëndetshëm

-Ushtrohuni rregullisht

-Mbani në gjirin e obezitetit

-Menaxhoni presionin e lartë të gjakut

-Kontrolloni kolesterolin /tvklan.al

Të ngjashme